Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 101. СЛУЖБОВІ СЛОВА, ЇХ РОЛЬ У РЕЧЕННІ. НАВЧАЛЬНИЙ ДІАЛОГ
Мета: дати учням поняття про службові слова, їх роль у реченні; закріплювати знання про частини мови; розвивати зв'язне мовлення учнів, спостережливість, увагу, вміння будувати діалог; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
— Що означає слово адреса?
Адреса — слово, запозичене з французької мови, що означає місце проживання особи чи місце знаходження установи.
— Поставте питання до слова адреса. (Що?)
— До якої частини мови належить це слово? (Слова — назви предметів.)
— Утворіть від цього слова слово — назву ознаки (адресний) і слово — назву дії (адресувати).
— Запишіть каліграфічно.
Ад са ре ний адреса адресний адресувати.
Я вже дорослий і добре знаю свою адресу.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте речення.
Журавлі повернулися в рідний край.
На галявині розквітли жовті кульбабки.
— Скільки слів у кожному реченні?
— Давайте згрупуємо ці слова за частинами мови, ставлячи до кожного з них запитання.
Хто? Що? |
Який? Які? |
Що зробив? Що зробили? |
Слова — назви предметів |
Слова — назви ознак |
Слова — назви дій |
Журавлі |
Рідний |
Повернулися |
край |
жовті |
розквітли |
галявині |
||
кульбабки |
— До яких слів у реченні не можна поставити питання?
— Скільки слів у першому реченні? (5)
— Назвіть усі слова по порядку. Яке з цих слів найкоротше? (Слово «в»)
— Так, в — це окреме (хоч і маленьке) слово.
— Назвіть «маленьке» слово у другому реченні. (На)
— На цьому уроці ми вивчатимемо «маленькі» слова. Ви дізнаєтесь, як вони називаються, для чого потрібні, як пишуться з іншими словами.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя про слова-ліліпути і слова-гулівери
— Існують великі і малі дерева, великі і малі будинки. Та й інші предмети можна порівняти за розміром, довжиною, шириною і висотою, як і слова. Не всі слова однакового «зросту».
Те, що деякі слова малі, ще не означає, що вони якісь нікчеми. Зовсім ні! Вони використовуються для поєднання великих слів (слів-гуліверів).
Називають ці маленькі слова службовими. Без службових слів аж ніяк не обійтись. Найменші слова в українській мові, наприклад, у, в, з, о, і, й, а, ж. Ці слова-ліліпути складаються з одного звука. Трохи більші слова-ліліпути: на, до, по, об. У мові слова-ліліпути називають службовими словами.
— А чи можна обійтися без цих слів у реченні? Чому? (Не можна, бо ці слова служать для зв’язку слів у реченні.)
Слова, до яких не можна поставити питання, називаються службовими словами. Вони служать для зв’язку слів у реченні.
2. Виконання вправи 365 (с. 139)
— Прочитайте речення.
— Спишіть речення, яке відповідає схемі. Підкресліть службове слово.
3. Фізкультхвилинка
4. Виконання вправи 366 (с. 139)
— Прочитайте речення. Знайдіть слова, до яких не можна поставити питання.
— Спишіть перше речення. Підкресліть службове слово.
5. Заучування правила (с. 139)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Про що він?
— Назвіть весняні місяці.
— Знайдіть у вірші службові слова.
По травах шовкових,
Лісах та дібровах
Травень блукає,
На сопілці грає.
2. Творче завдання
— Спишіть, уставляючи потрібні службові слова.
... рецепту ... базарі
Дятел вибрав окуляри.
Натягнув собі ... ніс,
Полетів трудитись ... ліс.
3. Гра «Упіймай службове слово»
Пішла киця по водицю
Та й упала у криницю.
Прибіг котик-братик
Та й витяг за вушко,
Посадив на сушко.
Стоїть киця весело
Та й дивиться на село.
(З народного)
VI. НАВЧАЛЬНИЙ ДІАЛОГ
— Складіть діалог на тему «Розмова по телефону». Використовуйте ввічливі слова, звертання. Дотримуйтесь правил спілкування.
— Це говорить...
— Чи вдома...
— Мені треба поговорити з ...
— Зачекайте, зараз я його покличу.
— Він вийшов. Зателефонуйте йому через годину.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Назвіть службові слова, які ви запам’ятали.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.139-140, вправа 367.