Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 102. УЖИВАННЯ СЛУЖБОВИХ СЛІВ ДЛЯ ЗВ'ЯЗКУ СЛІВ У РЕЧЕННІ
Мета: вправляти учнів у доречному вживанні службових слів у мовленні; закріплювати навички правильного написання службових слів з іншими словами; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати культуру мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 139-140, вправа 367)
— Прочитайте текст.
— Який це текст — розповідь чи опис?
— Прочитайте слова — назви ознак, які використав письменник для опису лісу.
— Прочитайте списані службові слова і ті слова, з якими вони зв’язані.
III. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Ух мя дух ний духмяний
— Доберіть близькі за значенням слова до слова духмяний.
Духмяний, пахучий, ароматний, запашний.
Звідкись вітерець приніс духмяний аромат суниць.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Погляньте на вірш.
Скаче дощик (по) долині —
Зупинився (на) стежині...
(Із) сонечком подружився...
(У) веселку перелився.
Б. Чепурков
— Яких слів у ньому бракує?
— Як називаються ці слова? (Службові)
— Як ви їх розпізнаєте? (До них не можна поставити питання.)
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися вживати службові слова у своєму мовленні.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виконання вправи 369 (с. 140)
— Прочитайте і спишіть загадку. Запишіть слово-відгадку.
— Знайдіть слова, до яких не можна поставити питання. Як називаються такі слова?
2. Виконання вправи 370 (с. 140)
— Відгадайте загадку.
• Пухнастий клубочок
Виліз на дубочок,
Жолуді зриває
І в дупло ховає. (Білка)
— Прочитайте слова. Поміркуйте, які слова треба додати в кожному рядку, щоб утворилося речення.
— Складіть і запишіть речення. Підкресліть слова, які ви додали.
3. Робота в парах
— Складіть речення зі словами: за школою, під березою, через дорогу. Кращі речення запишіть у зошити. Підкресліть службові слова.
4. Фізкультхвилинка
5. Гра «Незнайкові помилки»
— Попрацюйте в групах!
— Чи доречно Незнайко вжив службові слова? Виправте його помилки.
1- ша група
Володя зайшов у клас. Він сів у парту. Дістав у портфеля книги і поклав на парту. Володя сидить у Мариною.
2- га група
Пташка сиділа на дереві. Кіт Муркотун причаївся на деревом і дивився у пташку. Раптом він стрибнув у нижню гілку. Пташка пурхнула на полетіла.
3- тя група
Узяв дід ріпку за чуб. Баба діда — на сорочку. Дочка бабу — у запаску. Промучилися увесь день, і ріпка сидить біля землі, як пень.
Кожна група по черзі презентує свій текст. Інші учні в цей час намагаються «впіймати на гачок» службові слова, які почують.
6. Гра «Складаємо прислів'я»
— За допомогою службового слова а складіть з поданих двох речень одне.
Ледачий двічі робить.
Скупий двічі платить.
Не кажи — не вмію.
Кажи — навчусь.
Праця годує. Лінь марнує.
7. Робота над віршем
— Послухайте вірш. Упіймайте службові слова.
Є у лісі ведмедик,
дуже ласий до меду,
до солодких ожинок,
до суничок, малинок.
Ще у лісі густому
є малесенький гномик,
теж він любить ожину
і суницю, й малину.
Велет-гном і Малятко,
так ведмедика звати
добрі друзі, щоранку
разом сходять із ганку,
щоб збирати ожину,
і суницю, й малину.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які службові слова ви запам’ятали?
— Яку роль відіграють вони у нашому мовленні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 141, вправа 371.