Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 104. КОРІНЬ СЛОВА. СПІЛЬНОКОРЕНЕВІ СЛОВА
Мета: ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова»; вчити знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розвивати увагу до лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 142, вправа 375)
— Прочитайте текст. Назвіть головні слова в кожному реченні.
2. Словниковий диктант
Абетка, портфель, лелека.
3. Слухання вірша
ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЗВІРІ
Ворон каже воронятку:
— Мій біленький.
Слон говорить слоненятку:
— Мій маленький.
Заєць каже зайченяті:
— Мій хвостатий.
Гуска шепче гусеняті:
— Мій крилатий.
Лев говорить левенятку:
— Мій ласкавий.
Лис говорить лисенятку:
— Мій лукавий.
М. Сингаївський
— Про яких тварин говориться у вірші?
— Запишемо їхні сімейки, родини.
Ворон, воронятко.
Слон, слоненятко.
Заєць, зайченя.
Гуска, гусеня.
Лев, левеня.
Лис, лисеня.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються такі слова.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 142-144)
Вправа 376
Учні читають загадку і пояснюють, як вони її відгадали.
Усно добирають споріднені слова до виділених слів.
Вправа 377
Учні роздивляються малюнки і добирають з довідки надписи до них. Записують слова в тому порядку, в якому подано малюнки.
— Поясніть, від якого слова утворені слова кленок і кленовий? Чи можна ці слова вважати «родичами», тобто спорідненими словами? Знайдіть у записаних словах спільну (однакову) частину і позначте її дужкою за зразком.
Вправа 378
— Прочитайте слова. Назвіть споріднені слова. А які слова не є спорідненими з ними? Чому?
Гуска, гусочка, гусеня, курча, гусак, шпак.
— Випишіть споріднені слова. Позначте в них дужкою спільну частину.
— Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 143.
Вправа 379
Учні списують слова і позначають у них спільну частину — корінь.
Вправа 380 (робота в парах)
— Прочитайте скоромовки. Позмагайтеся, хто прочитає їх швидше і без помилок.
— Поясніть, як ви розумієте другу скоромовку.
— Запишіть скоромовки з пам’яті й перевірте написане одне в одного. Знайдіть у кожній скоромовці спільнокореневі слова і позначте в них спільну частину — корінь.
Вправа 381
Учні списують слова, до кожного з них усно ставлять питання, доводять, що ці слова — спільнокореневі.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над скоромовкою
— Роз’єднайте слова. Запишіть скоромовку. Підкресліть споріднені слова. Воронапроворонилавороненя.
— Чим цікаві слова у реченні? (Вони споріднені.)
— Який корінь у цих словах? Позначте його.
2. Гра «Добери родину слів»
— Доповніть «родини» тварин спорідненими словами.
Запис на дошці:
Заєць — зайченя — зайченята. (Як називають маму зайчат?)
Лисиця — лисеня — лисенята. (Хто тато в лисячому сімействі?)
Вовк — вовченя — вовченята. (Як називають маму у вовчому сімействі?)
Ведмідь — ведмежа — ведмежата. (Хто мама у ведмедиків?)
Їжак — їжаченя — їжачата. (Як називають маму їжачат?)
— Спишіть 2 рядки на вибір.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як називаються слова-родичі? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.144, вправа 382.