Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 107. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. РОБОТА НАД ДЕФОРМОВАНИМ ТЕКСТОМ
Мета: навчати учнів редагувати текст з метою усунення логічних пропусків у тексті; розвивати вміння помічати невідповідність змісту тексту заголовка та виправляти помилки у тексті; виховувати культуру мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Прочитайте уважно текст і дайте відповідь на запитання: чи відповідає його зміст заголовку?
СНІГОВА БАБА
Узимку діти погралися у дворі. Руки у них мерзли. Але баба снігова вийшла гарна.
— Чому зміст розповіді не відповідає заголовку?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми будемо працювати над деформованими текстами.
— Пригадайте і поясніть, який текст називається деформованим. (Текст, у якому порушено зв’язок речень, зміст.)
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над текстом «Снігова баба»
— Якими реченнями слід доповнити текст, щоб його зміст відповідав заголовку?
2. Доповнення речень у тексті
ЧАРІВНА МАРІЙКА
Не уявляю, як би я жила без моєї вірної подруги Марійки. З нею можна... Вона допомагає... Подруга ніколи не залишить... А ще вона любить... У школі допомагає... Відчуває... Марійка дуже... Це моя... Я її...
— Що було відомо із цього запису?
— А що нового ви доповнили?
3. Редагування тексту
— Прочитайте. Відредагуйте текст, доповнюючи його назвами ознак так, щоб можна було відчути красу природи вранці.
Аж ось зайнявся ранок. Із-за обрію викотилося сонце. Туман почав танути, тулитися до землі. Скрізь заблищали краплини роси.
4. Фізкультхвилинка
5. Самостійна робота
— Прочитайте. Поміркуйте, якими словами можна доповнити речення цього тексту. Користуйтеся словами з довідки. Запишіть ці речення. Доберіть заголовок.
Прийшло ... літечко. Шумлять ... сосни. Зацвіла ... липа. Достигає ... суниця. ... співають птахи.
Слова для довідок: високі, духмяна, тепле, дзвінко, солодка.
Перевірка роботи. Двоє-троє учнів читають речення, інші аналізують їх.
6. Робота в парах. Гра «Коректор»
Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого вас навчив цей урок?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Складіть 3-4 речення про літні розваги дітей.