Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 109. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ І СЛІВ, БЛИЗЬКИХ ЗА ЗНАЧЕННЯМ
Мета: навчати учнів розрізняти спільнокореневі слова і слова, близькі за значенням; розвивати мовлення, вміння складати речення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотичні почуття.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 748, вправа 195)
— Прочитайте виділені слова так, щоб вони відповідали на питання хто?.
— Які ви дібрали до них спільнокореневі слова?
— Поясніть, від якого слова утворилося слово Батьківщина.
— Які ви виписали з вірша назви рослин — символів України?
2. Словниковий диктант
Метро, помилка, предмет.
3. Робота над загадкою
✵ Гуляє в полі, та не кінь,
Літа на волі, та не птиця. (Вітер)
— Як назвати вітер, що не дуже сильний? (Вітерець)
— Як називають сильний вітер? (Вітрище, вітрюган)
— Запишіть ці слова. (Вітер, вітерець, вітрище, вітрюган)
— Визначте корінь у цих словах.
— Які слова називають спорідненими?
4. Гра «Розплутай»
— На дошці були записані групами споріднені слова, але налетів вітерець- пустунець і все переплутав. Випишіть групами споріднені слова, позначте в них корінь.
Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний.
— Яке слово не потрапило до жодної групи? Чому?
— Доберіть до нього споріднені слова. (Холодний, похолодання, холодок, холодильник)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці будемо закріплювати вміння добирати спільнокореневі слова.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 148-149)
Вправа 396
Учні списують речення, вставляючи пропущені букви.
— Поясніть, написання яких слів будете перевіряти за правилом, а яких — за словником.
Вправа 397
Учні від поданих слів утворюють і записують споріднені слова за зразком. Складають речення з двома словами (на вибір).
Вправа 398
— Прочитайте речення.
— Випишіть слова — назви предметів, близькі за значенням. Поясніть, чи є ці слова спільнокореневими.
— Розгляньте таблицю.
— Розрізняйте слова, близькі за значенням — пастух, чередник, чабан, вівчар та спільнокореневі слова — пастух, пастушок, пасовисько, пасти.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Добери словечко»
— Уставте пропущені букви. Позначте корінь у споріднених словах.
д..тина д..тячий д..твора
д..тя д..тинство д..вчинка
д..точки м..люк д..тлахи
— Які слова виявились «зайвими»?
2. Гра «Додай словечко»
— Вставте у прислів’я пропущені спільнокореневі слова. Виділіть корінь.
___ (Праця) людину годує, а лінь марнує. Бджола мала, а й та ___ (працює). ___ (Працьовиті) руки гори вернуть.
Слова, які доберуть учні, доцільно записати на дошці.
3. Гра«"Зайве"слово»
— Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі.
Море, моряк, морський, зморитися, приморський.
Малина, малинка, калина, малиновий, малинник.
— Чому не всі слова в кожній групі можна назвати спільнокореневими?
— Назвіть споріднені слова з кожної групи. Який вони мають корінь?
— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які слова називаються спорідненими? Наведіть приклади.
— Як їх ще називають?
— Як визначити корінь у слові? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.149, вправа 399.