Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 68. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО РОЗПОВІДНЕ, ПИТАЛЬНЕ, СПОНУКАЛЬНЕ РЕЧЕННЯ
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень за метою висловлювання; закріпити навички правильного інтонування речень; розвивати вміння узагальнювати; виховувати почуття доброти.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 96-97, вправа 250)
— Прочитайте перше речення.
— Які слова ви вставили у другому, третьому реченнях.
— Яке речення в тексті є спонукальним?
— Як ви його розпізнали?
— Яким словом виражено спонукання?
2. «Мовна розминка». Словниковий диктант
— Запишіть слова. Вставте пропущену букву.
В_дмідь, л_стопад, ч_рвоний, за_ць, _атьківщина, дят_л.
— Складіть звукову модель слів:
1 варіант — ведмідь;
2 варіант — заєць.
3. Творче завдання «Я міркую»
— Прочитайте. Поміркуйте, чи всі групи слів є реченнями.
— Випишіть тільки речення. Доведіть, що це речення.
Колобок стрибнув з підвіконня. Котиться доріжкою. Зустрів Колобок ведмедя. Голосно пісеньку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми будемо закріплювати знання про види речень за метою висловлювання.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ 1. «Асоціативний кущ»
Учитель на дошці вивішує картку зі словом
— Що ви уявляєте, коли чуєте це слово?
Діти дають відповіді, а вчитель записує на дошці.
Клас
2. Гра «Збери речення»
Барліг, готує, ведмідь, зимівлі, для.
Вулицю, переходь, дозволених, в, місцях.
Садку, у, малина, вашому, росте, чи.
— Запишіть правильно речення. Поясніть написання розділових знаків у кінці речення.
3. Виконання вправи 251 (с. 97)
— Прочитайте текст.
— З яких частин він складається?
— Прочитайте зачин, зверніть увагу на всі речення у цій частині.
— Які це речення? (Питальні)
— Перекажіть зміст основної частини.
— Які речення використовує автор у цій частині? (Розповідні)
— Прочитайте кінцівку тексту.
— Яке це речення за метою висловлювання? (Спонукальне)
— Як ви розумієте вислів: «Учіться добра!»? (Бути добрими, не ображати один одного, жити в злагоді з оточуючими людьми, нікому не робити зле.)
— З основної частини тексту випишіть одне речення (на вибір).
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над прислів'ями (с. 97, вправа 252)
— Прочитайте і запам’ятайте прислів’я.
— Спишіть спонукальне речення.
— Які прислів’я про добро знаєте?
— Вимовте звуки і букви у виділених словах.
6. Колективна гра (с. 97-98, вправа 253)
— Поясніть, у якому рядку подані речення. Які це речення?
— Подайте команди відповідно до слів учителя.
7. Самостійна робота (с. 98, вправа 254)
— Складіть і запишіть речення.
— Прочитайте складені вами речення.
— Поясніть розділові знаки в кінці речень.
— Від чого застерігають вас ці речення? (Треба бути обережними на воді і з вогнем.)
8. Гра «Збери слово»
— Складіть слово, взявши з першого слова першу букву, з другого — другу, третього — третю і т. п.
Рак, день, піч, море, насіння, питання, подвір’я. (Речення)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Виправ помилки»
— Слова, зв’язані за змістом, називаються текстом? (Реченням)
— Речення виражає незакінчену думку. (Закінчену)
— Речення, в якому про щось розповідається називається питальним. (Розповідним)
— Речення, в якому про щось запитується називається спонукальним. (Питальним)
— Речення, в якому висловлюється спонукання називається розповідним. (Спонукальним)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 98, вправа 255.
— Прочитайте речення.
— Про кого розповідається в кожному з них?
— Змініть розповідні речення на спонукальні за зразком.