Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 78. ПРАКТИЧНЕ ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ЧИСЛАМИ

Мета:

формування предметних компетентностей: закріпити знання учнів про слова — назви ознак; формувати вміння змінювати прикметники за числами; удосконалювати вміння правильно вживатиприкметники у множині чи однині у простих випадках; удосконалювати навички

каліграфічного письма; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

здоров'язбережувальної: учити дбайливо ставитися до власного здоров'я та здоров'я інших.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: прикметники.

Обладнання: картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Тільки сонечко зійде,

Зазирне в вікно світанок,

До вікна ми підійдем

І промовим: «Добрий ранок!».

Доброго дня вам, любі малята,

Хлопчики милі мої і дівчата.

Щирою посмішкою я вас вітаю,

Доброго настрою на весь день бажаю.

Хай на милих ваших личках

Привітні розцвітуть усмішки.

Вліво, вправо поверніться

І сусідам посміхніться.

За руки одне одного візьмем —

І дружно привітаємось —

Добрий день!

2. Перевірка домашнього завдання

— На які питання відповідають прикметники?

— Що означають прикметники?

— До слова бурулька доберіть прикметники.

— Які труднощі виникли під час виконання домашнього завдання?

Індивідуальні картки

Картка 1

Добери по кілька слів, що є ознаками предметів.

Вітер (який?)___ ,___ ,____ .

Птахи (які?)____ ,___ ,____ .

Картка 2

Прочитай. Встав у речення потрібні слова.

Молоко рідке, а сметана _______.

Апельсин солодкий, а лимон _______.

3. Гра «Спіймай прикметник»

Учні оплесками «ловлять» прикметники.

Радісний, Андрійко, зима, холодна, рукавиці, лижі, довгі, ковзанка, бігають, чудовий, ясні.

4. Каліграфічна хвилинка

Щоб правильно, гарно слова написати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати,

Одна лиш хвилинка для цього дається,

Подивимось зараз, кому не вдається.

Запис з'єднань у зошити

Тт Тт Тт Тв То Ті Тх іт ти та ют тр

Пригріло тепле сонечко. На дахах утворилися довгі бурульки. Діти, тримайтеся подалі від будинків узимку!

— Порівняйте кількість букв і звуків у слові бурульки.

— Підкресліть хвилястою лінією прикметники.

— Уявіть себе на місці мами, яка пояснює своєму синові чи доньці про небезпеку бурульки. Складіть діалог (2-3 репліки) (У період танення льоду та снігу найбільш небезпечними є довжелезні бурульки...)

— На що схожі зимові бурульки? (На цукерки)

— Знайте! Бурулька утворена з льоду. Часто діти смакують бурульки, а це призводить до захворювання горла. Бережіть своє здоров’я!

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

Що прикметник означає?

Він прикмети називає —

Всі ознаки визначає.

Розуміється на всьому:

Який смак в кого буває,

І за кольором впізнає,

І за розміром, і віком,

Яким стане чоловіком.

Почуття він розпізнає,

Про характер думку має,

Про красу і про вроду,

Про навколишню природу,

І про місяць, і про сонце,

Ще й загляне у віконце.

2. Актуалізація опорних знань

• Льодяна, холодна, довжелезна — це... (бурулька).

• Льодяні, холодні, довжелезні — це... (бурульки).

— Поставте запитання до прикметників першого рядка.

— А тепер — до другого.

— Чим відрізняються прикметники першого рядка від другого?

— Отже, у першому рядку сніжинка одна, а в другому — багато.

3. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення зі словами, що відповідають на питання яка? який? яке? які?. Навчимося добирати слова за зразком один — багато.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання завдання 1 від Бурульки.

— Доберіть слова за зразком один — багато.

Зразок. Працьовитий — працьовиті.

Гра «Скажи без затримки»

Кислий — кислі

чудова — чудові

зелене — зелені

товстий — товсті

широке — широкі

важкий — важкі

цікава — цікаві

чесне — чесні

кучерява — кучеряві

голосний — голосні

свійський — свійські

рясна — рясні

2) Виконання вправи 326. Робота в парах.

— Змініть і запишіть сполучення слів за зразком.

Один

Багато

(Який? Яка? Яке?)

(Які?)

Червоний олівець —

червоні олівці.

Широке поле —

широкі поля.

Висока тополя —

високі тополі.

Маленький ґудзик —

маленькі ґудзики.

— Усно складіть речення з двома словосполученнями.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

3) Виконання завдання 2 від Бурульки. Робота в групах.

— Підготувала Бурулька для вас загадки, у яких зустрічається багато прикметників. Спробуйте впоратися із цими завданнями.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні їх виконують, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

I варіант

1. Підкресліть слова, що називають ознаки предметів та відповідають на питання яка? який? яке? які?.

І червона, й соковита, та гірка вона все літо. Припече мороз — вона стала добра і смачна.

2. Прочитайте відгадки. Підкресліть правильну.

Калина. Малина. Ожина.

3. Змініть і запишіть слова за зразком один — багато.

Червона — червоні добра — ...

Соковита — ...

Картка жовтого кольору

II варіант

1. Підкресліть слова, що називають ознаки предметів.

Дерев’яний та довгенький, маю носик я гостренький. На білому слід лишаю, усіх діток потішаю.

2. Прочитайте відгадки. Підкресліть правильну.

Фломастер. Олівець. Крейда.

3. Змініть і запишіть слова за зразком один — багато.

Дерев’яний — ...

Біленький — ...

Картка зеленого кольору

III варіант

1. Підкресліть прикметники.

Химерний, маленький, бокастий, товстенький, чимсь смачним напхався, в окропі скупався, хто хотів — тому й дістався.

2. Прочитайте відгадки. Підкресліть правильну.

Гарбуз. Яйце. Вареник.

3. Доберіть до прикметників слова за зразком один — багато.

Фізкультхвилинка

— Де ваші долоні?

— Тут, тут, тут!

А в долонях дружно пальчики живуть,

працювали пальчики — не лінувалися:

ліпили, малювали, писали — так старалися!

будували, будували — врешті зупинилися,

бо дуже наші пальчики від праці натомилися.

5. Узагальнення й систематизація знань

Виконання вправи 325. Робота в парах

— Прочитайте.

— Замініть виділені слова прикметниками.

— Запишіть утворені словосполучення за зразком.

Фарфорова ваза

глиняний глечик

залізне кільце

соснова шишка

шовкова хустка

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми закріплювали знання про ознаки предметів — прикметники. На наступному уроці будемо вдосконалювати ці знання.

3. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.

1) Виконання вправи 324 (с. 123).

2) Завдання на картках.

Картка 1

Замініть виділені слова одним словом, що називає ознаку предмета.

Зразок:

Шафа для книг — книжкова шафа.

Поле пшениці — _____ ______.

Гілка яблуні — _____ ______.

Картка 2

Запишіть групу слів, що називають ознаки предметів.

а) Ласкавий, золоті, ніжна;

б) ласка, золото, ніжність.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити