Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 84. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. СЛОВА, ЯКІ ВІДПОВІДАЮТЬ НА ПИТАННЯ що робити? що зробити? що робив? що буде робити? (дієслова)

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів зі словами, які відповідають на питання що робити? що зробити? що робив? що буде робити?, формувати вміння розпізнавати ці слова серед інших; розвивати вміння ставити питання до дієслів, знаходити їх серед інших слів; виховувати старанність;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: учити дотримуватися певної послідовності виконання завдань під керівництвом учителя;

загальнокультурної: удосконалювати вміння виправляти помилки у своєму мовленні;

соціальної: формувати вміння продуктивно співпрацювати з учнями у парах.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: дієслово.

Обладнання: зображення джерела (на джерелі прикріплений двосторонній скотч): зображення краплинок на кожного учня; картки із завданнями; капелюхи де Боно.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Вправа «Одне одному, разом!»

Учитель

Ти поглянь лише в віконце!

Загляда у клас наш сонце!

1-й учень

Посміхається, моргає,

Дітям успіху бажає,

Всім старанно потрудитись,

Працювати,— не лінитись.

2-й учень

Бо знання — як джерело,

Напуває всіх воно.

Тож і ти часу не гай,

До роботи приступай!

Валентина Романова

— А щоб наше джерело переросло у річечку знань, нам потрібно старанно працювати. Наші знання, правильні відповіді перетворяться на краплинки. Краплинок стане так багато, що потече річечка нашої чудової української мови.

— Діти, після кожного правильно виконаного завдання ви прикріплюватимете краплинку до джерельця. Отже, до роботи!

2. Аналіз контрольної роботи

Аналіз типових помилок, яких припустилися учні під час написання роботи.

3. Каліграфічна хвилинка

1) Робота над загадкою.

• Із-під гірки, з-під крутої

Прокладається норою

Та й до моря утіка

Через лози по ярах. (Джерело)

2) Гра «Найрозумніший». Змагання у парах. Завдання за вибором.

• Назвіть звуки у слові джерело.

• Скільки звуків у слові джерело?

• Скільки голосних звуків у слові джерело?

• Який склад наголошений у слові джерело?

• Скільки приголосних звуків у слові джерело?

• Назвіть приголосні звуки у слові джерело.

• Скільки складів у слові джерело?

• Скільки букв у слові джерело?

• На яке питання відповідає слово джерело?

• До якої частини мови належить слово джерело?

(Діти, які правильно виконали завдання, прикріплюють краплинку до джерела.)

3) Запис з'єднань.

д д д дд ддд Д Д Д Дд Ддд

Дж дж же ер ре ел ло джерело

4) Слово Всезнайка (зачитує із тлумачного словника).

Джерело — це потік підземної води або іншої рідини, що витікає на поверхню землі.

5) Запис речення. Парна робота.

— Придумайте речення зі словом джерело та запишіть його.

Діти, які правильно виконали завдання, прикріплюють краплинку до джерела.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

— Розподіліть слова на групи в таблицю.

Картка 1

Слова, які називають предмет

хто? що?

Слова, що називають ознаку предмета

який? яка? яке? які?

Слова: радісний, джерело, упевнений, герой, запитувати.

Картка 2

Слова, які називають предмет

хто? що?

Слова, що називають ознаку предмета

який? яка? яке? які?

Слова: червоний, духмяний, дитина, бджола, розповідати.

2. Мотивація навчальної діяльності

— Яка проблема виникла? Що сталося?

— Для цього нам потрібно вивчити нову тему, дізнатися, що це за слова.

3. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми збагатимо наше джерело рідної української мови краплинками нових знань про слово. Ми ознайомимося з новою групою слів, які означають дії предметів і відповідають на питання що робити? що зробити? що робив? що буде робити?.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Слухання казки про дієслово.

В одному царстві люди жили щасливо. Вони були чемними, шанували друзів і берегли природу.

Але одного разу трапилася біда. До них підкралася підступна лінь. І все навколо зупинилося. Зупинилися люди, квіти, птахи, усе, на кого подивилася лінь,— зупинилося. Задоволена лінь міцно заснула, адже все навколо було нерухомим.

...Новина про сонне царство розійшлася дуже швидко. Почуло про це лихо дієслово і прийшло на допомогу. Воно мовило:

— Я дієслово, у мене всі слова діють. Один, два, три, дію покажи!

І тут сталося диво! Щасливі люди почали усміхатися, ніжні квіти квітували, а веселі птахи защебетали веселу пісню. Навіть лінь перелякалася та втекла далеко-далеко, аж ген за ліси та поля.

2) Виконання вправи 339 (с. 128). Колективна робота.

— Розгляньте малюнки.

— Скажіть, хто що робить.

Парна диференційована робота

— Складіть за кожним малюнком речення з двох слів і запишіть за зразком. Поставте питання до слів, що називають дії предметів. Користуйтеся зразком.

Діти, які правильно виконали завдання, прикріплюють краплинку до джерела.

3) Виконання вправи 340 (с. 129) або завдання на картці.

— Прочитайте прислів’я і спишіть.

— Що означають прислів’я?

— Знайдіть у прислів’ях слова, що називають дії предметів.

— Усно поставте до них питання.

Картка

1. Прочитайте прислів’я і спишіть.

2. Що означають прислів’я.

Незнайко на печі лежить, а знайко по дорозі біжить. Не бажай синові багатства, а бажай розуму! Не краса красить, а розум. Не лінися рано вставати та змолоду більше знати!

3. Знайдіть у прислів’ях слова, які називають дії предметів.

4. Усно поставте до них питання.

Діти, які правильно виконали завдання, прикріплюють краплинку до джерела.

4) Ознайомлення з правилом у підручнику.

Фізкультхвилинка

— Будьте уважними: старанно виконуйте вправи та запам’ятайте слова — назви дій.

Як захочу,—

Так підскочу —

Навіть хату перескочу.

Я по колу стриб та стриб

На одній нозі, як гриб.

Ще й на другій

Стрибу, стрибу...

Вже мені немає стриму.

Вже скачу,

Скачу, скачу,

Наскачуся

Досхочу.

Володимир Лучук

— Які слова — назви дій ви запам’ятали?

5) Виконання вправи 341 (с. 129) або завдання на картці. Парна диференційована робота.

— Прочитайте виразно вірш.

— Випишіть слова — назви дій. Поясніть свою думку.

Гра «Знайди пару»

Личка (що зробили?)..., рілля (що зробила?)..., сонце (що робить?)...

Картка

1. Прочитайте виразно вірш.

Набігла хмарка.

Дощ полився.

І равлик виглянув із листя.

Зітхає весело:

«Нарешті!»

І ловить крапельки найперші.

Микола Луговик

2. Випишіть слова — назви дій. Поясніть свою думку.

Гра «Знайди пару»

Хмарка (що зробила?)..., дощ (що зробив?)..., равлик (що зробив?)...

Діти, які правильно виконали завдання, прикріплюють краплинку до джерела.

5. Узагальнення й систематизація знань

Гра від дієслова «Оплески»

— Я читатиму вірш, а ви спіймайте слова, які називають дії предметів і відповідають на питання що робити? що робить? що роблять? що робив? що зробив? що буде робити? що зробить?, тобто дієслова. Будьте уважними!

ДЖЕРЕЛЬЦЕ

Уночі над полем

Злива прошуміла.

І мале джерельце

Трохи замуліло.

Ми взяли лопату

І його звільнили,

Заодно лозину

Поряд посадили.

Виростай, вербичко,

Буйною, рясною!

Плинь собі, потічку,

І ставай рікою.

Анатолій Качан

— Що сталося із джерельцем?

— Яку добру справу зробили діти?

Діти, які правильно виконали завдання, прикріплюють краплинку до джерела.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Метод «Шість капелюхів де Боно»

— А тепер попрацюймо з нашими чарівними шапочками!

• Білий (колір чистоти)

— Що мені відомо про дієслова?

— Звідки про це я знаю?

• Червоний (колір життя, відчуттів)

— Що відчував на уроці?

• Жовтий (колір сонця)

— Що гарного, на вашу думку, сталося на уроці?

• Чорний (колір землі, здорового глузду)

— Навіщо нам потрібні знання про слова, що називають дії предмета (дієслова)?

• Зелений (колір досліджень)

— Що ви порадили б собі?

— Що ви порадили б однокласникам?

• Синій (колір знань)

— Де ми знаходимося під час обговорення?

— Які висновки можна зробити після сьогоднішнього уроку?

2. Самооцінювання

Діти показують учителеві свої джерельця. Учитель характеризує роботу учнів на уроці.

— Краплинок стало так багато, що із джерельця потекла річечка нашої чудової української мови!

Цікаво, що у нашій мові існує вислів — джерело знань. Ось саме таким джерелом є наша школа, у якій ви здобуваєте знання.

3. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, вам просто необхідно виконати домашнє завдання за вибором.

1) Вправа 342 (с. 129).

— Прочитай і відгадай загадку.

— Запиши загадку разом із відгадкою.

— Підкресли слова — назви дій (дієслова).

— Усно постав до них питання.

— Усно зміни ці слова так, щоб вони відповідали на питання що робила?.

2) Завдання на картці.

Картка

1. Прочитай вірш.

ДЯТЕЛ

По рецепту на базарі

дятел вибрав окуляри,

натягнув собі на ніс

й полетів трудитись в ліс.

У осінню хмуру пору,

хитрий жук зашивсь під кору.

Дятел глянув, сів на сук,

носом тук — і згинув жук.

От які-то окуляри

вибрав дятел на базарі!

М. Стельмах

2. Спиши перше речення.

3. Продовж ланцюжок слів.

Дятел (що зробив?) ..., ..., ..., ..., ...

4. Що ти можеш сказати про записані слова?




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити