Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 65. СКЛАДАННЯ ГРУП СЛІВ ІЗ ПРОПОНОВАНИМ ЛЕКСИЧНИМ ЗНАЧЕННЯМ (слова, що позначають осіб, які працюють у школі, предмети, розміщені у класі, почуття учня, який добре виконав роботу і т. ін.)

Мета:

формування предметних компетентностей: навчати учнів складати групи слів із пропонованим лексичним значенням; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати пізнавальний інтерес;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: удосконалювати навички дотримання норм культурної поведінки; актуалізувати знання про твори малих фольклорних жанрів; виховувати інтерес до їх вивчення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни і поняття: групи слів.

Обладнання: ілюстрації школи, учнів, учителів; картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Діти, сідайте, будь ласка, рівненько

І слухайте учителя та друзів уважненько.

На питання вчасно відповідайте.

Цікаві розумні відповіді давайте.

Девіз уроку:

Дай знання нам, школо-мати,

Найсильнішу зброю в руки.

Вчи нас зло перемагати

І в душі повік тримати

Світло правди і науки!

Учитель

Учися, дитино, бо вчитися треба!

Учися, голубко, хай розум не спить,

Хай серце, і воля, і дух росте в силу,

Хай книжка розкрита любові навчить.

2. Робота зі словом учитель

1) Робота над загадкою.

• Він нам, як мама, дорогий,

Він хоче нас навчати

Любити край чудовий свій.

Це мудрий наш... (учитель).

Перегляд слайда із зображенням учнів з учителем.

2) Робота зі словом «учитель».

Інтерактивна вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова учитель.

• Доберіть ключові слова до слова учитель.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Дотримуйте правил!

• Не бійтеся записувати все, що спаде на думку, дайте волю уяві та інтуїції.

• Продовжуйте роботу доти, доки не закінчиться відведений час або не вичерпаються ідеї.

• Уявіть якомога більше зв’язків.

Висновок. Отже, слово учитель охоплює велику кількість інших слів.

Демонстрування зображення або перегляд короткого відеоролика про школу: урок, перерва, ігри, змагання.

3. Каліграфічна хвилинка

1) Запис з'єднань у зошити.

УУУ ууу Уу Уу Уу

уч чи ит те ел ль учитель

— Зверніть увагу на правильність написання слова учитель.

2) Робота з тематичним словником школяра.

Довідкове бюро

Учитель — це професія. Учитель — особа, яка навчає, викладає який-небудь навчальний предмет у школі.

3) Завдання на вибір учнів.

• Складіть речення зі словом учитель.

• Складіть речення зі словом учні.

4) Запис складеного речення.

5) Гра «Доберіть слово».

Учитель — ... (хто?) педагог, викладач.

Учитель — ... (який?) перший, улюблений, молодий, досвідчений, мудрий, справедливий.

Учитель — ... (що робить?) навчає, виховує, показує, розказує, ознайомлює, пояснює, прищеплює.

6) Гра «Яке слово заховалося?».

Учитель — у, ти, те, тил...

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— Любі діти! Сьогодні вас знову зустріла рідна школа. Вона поведе своїми коридорами, класами і глибше ознайомить із професіями, що допомагають здобувати знання, гартувати свою волю, долати труднощі.

2. Актуалізація опорних знань

— Діти, хто працює в школі? (Учителі)

— Кого ще ми можемо побачити? (Учнів)

3. Повідомлення теми і завдань уроку

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання вправи 1.

Школа — це великий вулик, у якому навчають, виховують, працюють.

Робота над віршами

Учать мами: рибку плавать, звіра бігать, птиць літать.

А дітей навчає вчитель все уміть, багато знать.

Ф. Фетисов

Люблять загадки, вірші

Василько і Таня,

Павлик просить лиш казки

Та оповідання.

Йдуть до мене читачі

Зблизька і здалека.

Жду їх радісно завжди:

Я ж — бібліотекар!

С. Жупанин

— Які професії згадуються у віршах? (Учитель, бібліотекар)

— Хто ще працюють у школі? (Директор, заступник директора, соціальний педагог, практичний психолог, педагог організатор...)

— Запишіть слова, що позначають осіб, які працюють у школі.

Диференційована робота за вибором учнів

• Скласти речення зі словом бібліотекар;

• скласти речення зі словом директор.

2) Виконання вправи 2.

Робота над загадками

— Прочитайте загадки. На яку тему ці відгадки?

• Біле поле, чорне насіння,

Хто його сіє, той розуміє. (Книжка)

• Чорний Іван,

Дерев’яний каптан.

Де носом поведе,

Там помітку кладе. (Олівець)

• Намалювати можна нею

Будинок, хмари і поля.

Зелену затишну алею,

Високі гори і моря.

Зачарувати можна нею —

Така вона чудова й гарна!

Ти знаєш, як зовуть цю фею?

Її зовуть, звичайно... (фарба).

— Запишіть відгадки до зошита.

Книжка, олівець, фарби — це шкільне приладдя.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

3) Виконання вправи 3. Робота в парах.

— Доповніть речення словами з довідки.

Уранці йдуть учитись ...

у школі жде.

Улянці нашій аж незручно:

Чому ж вона, туди не йде?

Н. Забіла

Слова для довідок: учні, учителька.

— Запишіть утворені речення.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

Фізкультхвилинка

Раз, два, три, чотири —

Відновляти треба сили.

Повернулись вліво-вправо,

Будемо робити вправи.

Руки вгору, руки вниз,

Кругом себе покрутись.

Пострибаєм, як умієм,

Станем, трішки відпочинем

І потремо хутко щічки,

Щоб були, мов ті порічки.

Отже, діти, не баріться —

За роботу всі беріться!

5. Узагальнення й систематизація знань

1) Виконання вправи 4. Робота в парах.

— Запишіть слова, розподіляючи їх на дві групи.

Директор, стіл, дошка, учитель, бібліотекар, комп’ютер, указка, крейда, заступник директора.

1-ша група (хто?) — ...

2-га група (що?) — ...

2) Робота за віршами про навчання.

СМІШИНКИ

Сьогодні Маринка

Уроків не знала.

Домашнє завдання

В Галинки списала.

Чого ж я завдання

Робити спішу?

Його у Маринки

Я завтра спишу!

Грицько Бойко

— Як ви виконуєте домашнє завдання?

— З якого предмета розпочинаєте виконувати завдання?

— Назвіть найулюбленіший предмет.

Запросила я сестричку до стола,

Клаптик білого паперу їй дала.

Посадила я сестричку на стілець,

Показала, як тримати олівець.

А сама, немов учителька, стою

І навчаю першокласницю свою.

Грицько Бойко

— Ким мріє стати дівчинка?

— Кого вона навчає?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Чи справдилися ваші очікування?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Домашнє завдання

— Щоб бути успішними у вивченні української мови, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

1. Запишіть слова, розподіляючи їх на дві групи.

Учень, парта, клас, школярка, школа, першокласниця, стіл, другокласник

1-ша група (хто?) — ...

2-га група (що?) — ...

Картка 2

2. Запишіть кілька назв предметів.

Навчальне приладдя — ..., ..., ...

Іграшки — ..., ..., ...

ДОДАТОК

Гра «Виключення “зайвого"»

Беруть будь-які три слова, наприклад, собака, помідор, сонце. Необхідно залишити тільки ті два слова, що позначають у чомусь подібні предмети, а одне слово, «зайве», позбавлене цієї загальної ознаки, виключити. Слід знайти якомога більше варіантів виключення «зайвого» слова, а головне — більше ознак, що об’єднує кожну пару слів, що залишилася, і не властивих «зайвому». Не ігноруючи варіанти, що відразу ж спадають на думку (виключити собаку, а помідор і сонце залишити, адже вони круглі), бажано пошукати нестандартні та водночас дуже влучні рішення. Перемагає той, у кого відповідей більше.

Ця гра розвиває здатність не тільки встановлювати несподівані зв’язки між розрізненими явищами, але й легко переходити від одних зв’язків до інших, не зациклюючись на них. Гра вчить також одночасно утримувати в полі мислення відразу кілька предметів і порівнювати їх між собою. Важливо, що гра формує настанову на те, що можливі абсолютно різні способи об’єднання і розчленування певної групи предметів, тому не варто обмежуватися одним «правильним» рішенням, а шукати їх безліч.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити