Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 91. ПІДСУМКОВИЙ УРОК З РОЗДІЛУ «слово»

Мета:

формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати знання учнів про слово; удосконалювати вміння встановлювати зв'язки між словами в реченні за допомогою питань, поширювати речення; розвивати зв'язне мовлення, уміння логічно будувати свої думки; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати пізнавальний інтерес;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: учити дотримання норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: ілюстрація форту Буаяр; ключі.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Один, два, три, чотири, п’ять —

Прошу всіх рівненько встать!

Пролунав уже дзвінок, починається урок!

— Якими є ваші очікування від уроку?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— Діти, вас захоплюють таємниці й загадки?

— Любите дух азарту і командної боротьби?

— Мрієте знайти казкові скарбниці?

— Запрошую вас узяти участь в ігровому шоу «Ключі від форту Буаяр». (Учитель демонструє ілюстрацію форту Буаяр.)

— Форт Буаяр — старовинна фортеця у Франції, розташована на острові. Зазвичай люди мають змогу лише помилуватися нею з великої відстані. Увійти у форт можуть тільки учасники гри. Вирушаємо у подорож!

За кожну правильну відповідь ви отримаєте ключ. Зібравши всі ключі, ми зможемо відімкнути скарбницю форту.

— Ми — одна команда. Тільки всі разом, підтримуючи одне одного, ми здолаємо всі випробування і здобудемо якнайбільше ключів загадкового форту.

2. Актуалізація опорних знань

— Перед тим як вирушити у подорож, ви маєте оформити певні документи.

Каліграфічна хвилинка

1) Запис з’єднань у зошити.

Ях хт та яхта

Чо ов ве єн човен

Су уд дн но судно

2) Робота над загадкою.

• Судно давно б лишило порт,

Бо хвилі б’ють і б’ють у борт.

Та міцно я вхопивсь за дно

І не пущу судно все одно. (Якір)

В. Дробиз

Як кі ір якір

3) Робота зі словом «якір».

а) Слово Всезнайка.

Якір — важкий металевий пристрій з лапами і на ланцюгу, призначений для зупинки судна у відкритій водоймі через зчеплення його з ґрунтом.

б) Гра «Доберіть слово».

Якір (який?) — металевий, намальований, великий, морський, корабельний.

Якір (що робить?) — зупиняє, висить, спускається, піднімається, закріплюється.

За правильну відповідь команда отримує перший ключ.

— Молодці! Тепер ми маємо подорожувати, якір піднятий. Яхта пливе до форту.

3. Узагальнення й систематизація набутих знань

1) Завдання 1.

— Прошу трьох сміливців піднятися по мовному трапу. Напишіть слова, що відповідають на питання: хто? який? що робить?.

Троє учнів біля дошки виконують завдання.

— Поки сміливці піднімаються трапом на стіни фортеці, ми пришвартуємо яхту. Для цього миттєво дамо відповіді.

2) Вправа «Мозковий штурм».

• На які питання відповідає іменник?

• Що означає іменник?

• Які слова відповідають на питання хто?.

• А які на питання що?.

• Які слова пишуться з великої літери?

• Що називається прикметником?

• До іменника море доберіть прикметники.

• Що означає дієслово?

• На які питання відповідає дієслово?

• Наведіть приклади дієслів.

Група підтримки перевіряє правильність виконання завдання на трапі. Команда отримує ключ.

3) Завдання 2. Вибірковий диктант.

— Наступний ключ — у темній кімнаті. Щоб її відімкнути, проведемо вибірковий диктант.

Випишіть іменники.

Ввечері на берег

Вернуться вітрила

І складуть, як чайки,

Обважнілі крила.

Василь Швець

(Берег, вітрила, чайки, крила.)

Команда отримує ключ.

4) Завдання 3.

— Розшифруйте слово та запишіть його.

КИЙ - Й + ЇЖ - Ж + В = ?

— Яке слово утворилося? (Київ)

— Як пишуться назви міст та сіл? (З великої літери)

— Запишіть місто (село), у якому ви проживаєте.

Команда отримує ключ.

5) Завдання 4. Робота в парах.

— Батечко Фура має ще один ключ і пропонує наступне завдання.

Спишіть, розкриваючи дужки.

У нашому дворі живе (С, с)обака (Ж, ж)ук. Над квіткою пролетів великий чорний (Ж, ж)ук.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

Команда отримує ключ.

6) Завдання 5. Самостійна робота.

— Господар фортеці хоче перевірити, чи вмієте ви виконувати завдання самостійно.

Спишіть, розкриваючи дужки.

Човен (від)плив (від)берега.

Рибалки (до)їхали (до)річки.

Взаємоперевірка.

Команда отримує ключ.

Фізкультхвилинка

Тишину зробімо, діти,

Можем з вами уявити,

Що ми літери малі?

Наші літери втомились,

Оченята в них закрились,

А тепер всі потягнулись,

Вправо, вліво оглянулись,

Ручки вгору підняли,

Ніби сонце обняли,

Опустились до землі

І сховались у траві.

Знову вправу повторіть,

Літери мої, не спіть!

Ручки знову протягніть,

Пальчики в кулак зігніть,

Тепер ними потрясли —

Раз, два, три!

Раз, два, три!

Вправу зробимо для ніжок.

Підуть ніжки без доріжок.

Високо їх піднімайте,

Ямку краще обминайте,

Перескочим через рів.

Все це робимо без слів:

Язичок відпочиває,

Участі він не приймає.

Сіли дружно за столи.

Літери чи учні ви?

Ольга Придаток

7) Завдання б. Робота в парах.

— Уперед! Попереду — серйозна боротьба. На нашу команду чекає неймовірне випробування. Це завдання можуть виконати тільки найсміливіші та найкмітливіші учасники. Цей ключ охороняють страшні змії. Щоб вони зникли, потрібно правильно впоратися із завданням.

Прочитайте речення. Поширте речення за питаннями.

По морю (що робив?) (який?) корабель. (Який?) літак (що робить?) над морем.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

Команда отримує ключ.

8) Завдання 7.

— Щоб витримати наступне випробування, гравці мають уміти логічно мислити. Ключ охороняють міцні павутини з величезними павуками, які стережуть золото скарбниці форту.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні виконують їх, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

I варіант

1. Підкресліть слова, що називають дії предметів.

Голосний, рибалити, бідолашна, нагулявся, звук, переліт, образив, загубила, відчували, прилад, приборкати, розмістив, заохочувати, бажання, побажав, копійка, ручка.

2. Доберіть з довідки до кожного речення слова — назви дій.

Умій сказати, умій і___ . Не кажи не вмію, а кажи ____.

Слова для довідки: промовчати, навчуся.

Картка жовтого кольору

II варіант

1. Підкресліть слова, що називають ознаки предметів.

Похмура, смугасте, тигр, радий, радість, радіти, вербова, дубова, пиріг, джерельна, завершив, сосна, дуб, святкова, стрічка.

2. Допишіть по дві-три ознаки до поданих слів.

Дощ — ____ , ____.

Море — ____, ____.

Картка зеленого кольору

III варіант

1. Підкресліть слова — назви предметів.

Казковий, казка, спів, співають, світлий, світло, земля, земляний, море, морський, слухати, слух, пухнастий, пух, книга, книжковий.

2. Доберіть та запишіть протилежні за значенням слова.

Ніч — ...

Сонце — ...

Літо — ...

9) Завдання 8. Стрибок з парашутом.

— Щоб успішно виконати стрибок з парашутом, виконайте завдання.

З’єднайте словосполучення.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Підбиття підсумків подорожі

Лунає бій барабанів. Гра завершується.

— Скільки ключів здобула команда?

— Але скарбниця ще замкнута: необхідно знайти кодове слово.

Вправа «Склади слово»

— Володар форту хоче пограти з нами. У руках у нього — картки з буквами, які він викладає перед вами. Будьте уважними: з букв ви маєте швидко скласти слово, що допоможе відімкнути скарбницю.

ДРУЖБА

— Що означає дружити?

— Чи дружний наш клас?

— Чому?

2. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чи сподобалася вам подорож?

• Чим саме?

• Кому б ви допомогли, якби знайшли справжній скарб?

• Чи справдилися ваші очікування?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

3. Пропедевтика

— Сьогодні ми повторили все, що вивчили у розділі «Слово». Ці знання знадобляться під час виконання домашньої роботи, а ви продовжите вивчати цю тему в наступному класі.

4. Домашнє завдання (диференційоване, за вибором учнів)

Картка 1

Складіть та запишіть речення з поданими словами.

В школі, за школою, біля школи.

Картка 2

Доберіть до кожного речення потрібне за змістом дієслово.

Іван (приклеїв, наклеїв, заклеїв) конверт.

Леся (поставила, поклала, відклала) книгу.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити