Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

РЕЧЕННЯ

УРОК 96. РЕЧЕННЯ, У ЯКИХ Є ЗАПИТАННЯ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ІНТОНАЦІЄЮ ТАКИХ РЕЧЕНЬ. ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ. ВИМОВА І НАПИСАННЯ СЛОВА середа

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з реченнями, у яких е запитання; удосконалювати навички спостереження за інтонацією таких речень; продовжувати формувати навички каліграфічного письма; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до музики;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни і поняття: речення.

Обладнання: картки.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

Всміхається лагідне сонечко

І дивиться в наше віконечко,

Проміння своє посилає,

Нам гарного дня бажає.

— Ваші очікування від уроку?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Робота зі словом «середа».

Інтерактивна вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова середа.

• Доберіть ключові слова до слова середа.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Висновок. Отже, слово середа охоплює чималу кількість інших слів.

2) Читання вірша.

У середу, як потемніло,

Задощило, загриміло.

Стих в саду і спів пташок,

Заросився моріжок.

І. Гущак

2. Каліграфічна хвилинка

Щоб букви правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба розпочати!

Букви напишіть рівненько,

Щоб були вони гарненькі.

1) Запис з'єднань у зошити.

Се ер ре ед да середа

2) Гра «Склади прислів'я».

2 як

4 на

1 Скривився,

3 середа

5 п’ятницю.

(Скривився, як середа на п’ятницю.)

3. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з реченнями, у яких є запитання. Будемо спостерігати за інтонацією таких речень.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Пояснення вчителя.

— Загляньмо ми у бібліотеку.

Книги, книги на полицях,

Завше тихо поміж книг.

Та яку ти не розгорнеш —

То й легенда в кожній з них.

Юлій Ванаг

— Скільки речень записано на моніторі?

— Прочитайте їх з відповідною інтонацією.

— Про що йдеться у першому реченні?

— А в другому?

— Які розділові знаки стоять у кінці речень?

— Як називаються такі речення? (Речення, у якому про щось розповідається або повідомляється, називають розповідним. У кінці розповідного речення ставиться крапка.)

— А де можуть лежати на полицях книги? (У бібліотеці)

— Які книги ви прочитали?

2) Виконання вправи 235. Робота в парах.

— Розподіліть ролі та прочитайте розмову бібліотекаря з читачем.

— Спробуйте продовжити розмову.

— Знайдіть у тексті і прочитайте речення, у яких про щось запитується.

— Зробіть висновок. Як називаються речення, у яких про щось запитується?

— Перевіримо за правилом у підручнику!

3) Виконання вправи 237. Колективна робота.

— Прочитайте вголос спочатку запитання, а потім — відповідь. Вимовляйте із більшою силою голосу виділені слова.

— Спишіть перші два запитання і відповіді до них.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

4) Виконання завдання 1. Робота в парах.

— Прочитайте вірш. Виділяйте паузою кожну закінчену думку.

— Поставте у кінці речення потрібні розділові знаки.

— Спишіть до зошита.

— Де ти, ластівко, літала [ ]

Де ти зиму зимувала

— За лісами, за морями

Я носила телеграми [ ]

В них весела новина:

Повертається зима [ ]

— Скільки речень у вірші?

— Поясніть розділові знаки у кінці кожного речення.

— Прочитайте речення, у якому про щось запитується.

— Який розділовий знак ставиться у кінці такого речення?

— Які ознаки весни ви можете назвати?

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

Фізкультхвилинка

Ми — берізки і кленці,

В нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаєм рядки,

Розправляєм гілочки,

Гілочки розкішні

Тягнуться до сонця.

Вітер їх колише,

Видно у віконце.

Квіти розквітають

А діти за парти сідають.

5) Виконання завдання 2.

Вправа «Броунівський рух»

На картках — диференційовані завдання для самостійної роботи.

Картка червоного кольору

I варіант

Прочитайте текст. Підкресліть у тексті питальні речення.

— Що ти подаруєш подрузі на день народження?

— Подарую книжку.

— А вона любить читати?

— Звісно. Особливо енциклопедії про тварин.

Тлумачення слова

Енциклопедія — науковий довідник у формі словника.

Картка жовтого кольору

II варіант

1. Прочитайте текст. Поставте пропущені розділові знаки у кінці речень.

— Про що ти дзюрчиш, люба річечко [ ]

— Про світанок, який розбудив мене [ ]

— Що тобі треба, річечко [ ]

— Я хворію від бруду [ ] Почисти мене [ ]

2. Знайдіть та запишіть питальні речення.

Картка зеленого кольору

III варіант

1. Перетворіть розповідні речення на питальні.

У небі світить сонце. На деревах з’являються квіти.

2. Складені речення запишіть.

5. Узагальнення й систематизація знань

1) Виконання вправи 236. Робота в парах.

— Запитайте одне в одного про те, що вас цікавить, і дайте відповідь.

2) Робота над діалогом. Робота в парах.

— Прочитайте діалог.

а) 3 народного.

— Смачна каша!

— А ти їв?

— Ні.

— А почім знаєш, що смачна?

— Чув, як говорили, що бачили, як їли.

б) Смішинка.

— Сьогодні водій автобуса дивився на мене так, ніби я їхав без квитка.

— А ти що?

— Дивився на нього так, ніби мав квиток,

г) Вірш Василя Шаройка.

— Мене ти з днем народження вітаєш?

Спасибі! Ну, а що мені бажаєш?

— Бажаю щиро вам, мій любий татку,

Щоб ви мені купили шоколадку.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

Прочитайте. Випишіть із тексту питальне речення.

— Матусю, чому ти сумна?

— Я так втомилася, що аж ноги гудуть.

— Мамочко, а чому я не чую?

— Як підростеш, тоді почуєш.

Картка 2

За змістом розповідного речення побудуйте кілька питальних.

Діти бігали біля річки.

У Віри гарна іграшка.

Уранці Яринка до школи поспішає.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити