Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

РЕЧЕННЯ

УРОК 97. РЕЧЕННЯ, У ЯКИХ Є ПРОХАННЯ АБО НАКАЗ, СПОНУКАННЯ ДО ДІЇ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ІНТОНАЦІЄЮ ТАКИХ РЕЧЕНЬ. ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з реченнями, у яких є прохання або наказ; удосконалювати навички спостереження за інтонацією таких речень; продовжувати формувати навички каліграфічного письма; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки;

здоров'язбережувальної: прищеплювати відповідальність за безпеку власного життя.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни і поняття: речення.

Обладнання: ілюстрації до казок; картки.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

І знову кличе дзвоник в клас —

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову,

Тож починаємо урок —

Нові знання ідуть нам впрок.

— Якими є ваші очікування від уроку?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ми подорожуватимемо сторінками улюблених казок. Згодні? Пропоную вирушати. Дорога на нас чекає дуже далека. Щоб усе було гаразд, слід повторити правила дорожнього руху.

Правила руху у нашій країні

Для пішоходів усюди єдині.

Знати їх добре усі ми повинні:

Хлопці й дівчата,

Й дорослії люди...

Тільки тоді порядок в нас буде.

Червоне світло — зупинись

І на всі боки подивись.

Жовте світло всіх попереджає,

До уваги діток закликає.

Зелене світло — шлях відкрито,

Дорогу переходьте, діти.

Вправа «Мікрофон»

— Скільки кольорів має світлофор?

— На який колір повинні переходити пішоходи?

— До чого закликає червоне світло?

— Про що попереджає жовте світло?

2. Актуалізація опорних знань

Каліграфічна хвилинка

1) Запис з'єднань у зошити.

Св ві іт тл ло оф фо ор світлофор

2) Читання вірша.

Світлофор зітхає в тузі:

— Любі діти, любі друзі,

Завжди слухайтесь мене —

І нещастя вас мене!

Оксана Сенатович

— Діти, від чого застерігає світлофор?

— А до чого закликає?

3. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з реченнями, у яких є прохання або наказ. Будемо спостерігати за інтонацією таких речень.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Пояснення вчителя.

— Речення, у яких висловлюються прохання, запрошення, заклик, порада, заборона, застереження, наказ, називаються спонукальними.

а) Перша казка.

— Сьогодні ми пригадаємо казки, що вчать нас бути уважними та обережними вдома та за межами дому. Поговоримо, як уникнути ситуацій, небезпечних для нашого здоров’я, а може, й життя.

До нас завітала казка.

• Підробив він голосок,

Став малим співати.

Здогадалися вони:

Вовк — це наша мати.

— Як називається ця казка? («Вовк і семеро козенят»)

— Що наказувала мати козенятам, ідучи з дому? («Нікому не відчиняйте двері!»)

— Чи послухалися маму козенята? (Ні)

— Кому вони відчинили двері? (Вовку)

— Якого правила безпечної поведінки вдома не дотримали діти? (Не відчиняти двері незнайомим людям.)

— Діти, не відчиняйте дверей незнайомим людям!

— Яке спонукання використано у реченні? (Наказ, застереження)

б) Виконання завдання 1.

— Прочитайте речення. Запишіть до зошита.

Діти, не відчиняйте дверей незнайомим людям!

в) Друга казка.

— Про яку казку нагадують ці рядки?

• Додому дівчинка прийшла,

Та вдома брата не знайшла.

Стала плакати, ридати,

Івасика скрізь шукати. («Гуси-лебеді»)

— Що наказували батьки, ідучи з дому? («Сидіть вдома і нікуди не йдіть».)

— Як трапилося, що Іванка схопили гуси? (Сестричка не послухала батьків, залишила братика самого.)

— Чого вчить ця казка? (Потрібно завжди слухати батьків.)

г) Виконання завдання 2.

— Прочитайте речення. Запишіть до зошита.

Діти, без дозволу батьків нікуди не йдіть з дому.

д) Третя казка.

— Відгадайте, з якої казки ці рядки.

• Несе мене лиска

Далеко, не близько

По калиновім мості

На своєму хвості. («Котик та Півник»)

— Як поводився Півник, коли Лисиця несла його лісом? (Голосно кликав на допомогу.)

— Якби він кликав на допомогу тихим голосом, Котик почув би його? (Ні)

— Люди також у незвичайних ситуаціях повинні голосно просити про допомогу.

У Граматиці-країні

Мешкає Окличко-знак.

Любить знак цей розмовляти

На підвищених тонах.

Ось такий у нас Окличко —

Дуже емоційний знак.

Користуйтеся ним, друзі!

Виглядає він ось так:!

У кінці спонукального речення може стояти крапка або знак оклику. Знак оклику ставиться тоді, коли в реченні висловлено сильне почуття.

е) Виконання завдання 3.

— Прочитайте речення. Запишіть до зошита.

Котику-братику, порятуй мене!

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

Взаємоперевірка.

є) Четверта казка.

— Діти, відгадайте, хто це?

• Хто утік від баби з дідом,—

Не усидів на вікні.

А зустрівсь із зайченятком —

Й ну співать йому пісні. (Колобок)

— Пригадайте, як прохав Колобок зайчика, щоб той його не з’їв. («Зайчику-братику, не їж мене!»)

— Пригадайте, чим закінчилася ця казка. (Лисиця з’їла Колобка.)

— Де відбувалася подія? (У лісі)

— А що Колобок жив у лісі? (Ні, його спекла бабуся.)

— А як же Колобок потрапив у ліс, до лап лисиці? (Він утік від баби з дідом і сам пішов у ліс.)

— Чи можна тікати від дорослих, самому ходити до лісу? (Ні. Без дозволу дорослих ходити до лісу не можна.)

і) Виконання завдання 4.

— Прочитайте речення. Запишіть до зошита.

Зайчику-братику, не їж мене!

2) Виконання вправи 249. Робота в парах.

— Прочитайте колискову пісеньку.

— Зі скількох речень складається колискова?

— Про що просять кожного котика?

— Якими словами виражено спонукання?

— Спишіть одне речення, у якому є спонукання.

Фізкультхвилинка

У країні казочок

Жив веселий Колобок.

Разом з ним усі звірятка

Вишикувались на зарядку.

Похитали головами.

Раз — притупнули ногами,

Руки вгору підняли,

Трішки ними потрясли,

Руки вгору, руки вниз,

Раз — присіли, піднялись,

Два — хитали головами,

Три — потупали ногами,

Чотири — сіли за столи

Й працювати почали.

5. Узагальнення й систематизація знань

1) Виконання вправи 248. Робота в парах.

— Прочитайте текст.

— Відгадайте загадку.

— До чого вас спонукають сигнали світлофора?

— Випишіть спонукальні речення.

— Поясніть розділові знаки у кінці цих речень.

2) Гра «Утвори речення».

— Змініть слова, подані в дужках, щоб утворилися спонукальні речення.

(Берегти) ліс!

(Не залишати) у лісі сміття!

(Не розмовляти) з незнайомцями!

Васильку, (допомогти), будь ласка, мамі.

3) Творча робота. Робота в групах.

— Прочитайте розповідні речення. Перебудуйте їх таким чином, щоб вони стали спонукальними.

1-ша група (висловити заклик, застереження)

а) Не грають діти з вогнем, адже це небезпечно. (Діти, не грайтеся з вогнем — це небезпечно.)

б) Читаємо дитячий журнал «Барвінок». (Читайте дитячий журнал «Барвінок»!)

2-га група (висловити прохання)

а) Спекла бабуся мені пиріжки з маком. (Бабусю, спечи мені, будь ласка, пиріжки з маком.)

б) Дощик рясний поливає мої грядки. (Дощику рясний, полий мої грядки!)

3-тя група (висловити побажання)

а) Росли діти здорові на радість батькам. (Ростіть, діти, здоровими на радість батькам!)

б) Спить спокійно синочок. (Спи спокійно, синочку!)

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми вивчали спонукальні речення, навчалися їх складати. Ці знання стануть у пригоді у повсякденному житті, а не лише на уроках української мови.

3. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.

1) Виконання вправи 250 (с. 96-97).

Картка 1

Змініть слова, подані в дужках так, щоб утворилися спонукальні речення.

(Шанувати) книжку!

Оленко, (відчинити), будь ласка, вікно.

Картка 2

Змініть розповідне речення на спонукальне, запишіть його. Зверніть увагу на розділові знаки.

Школярі бережуть хліб.

Галинка поливає квіти.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити