Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

РЕЧЕННЯ

УРОК 98. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ПРО РОЗПОВІДНЕ, ПИТАЛЬНЕ, СПОНУКАЛЬНЕ РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У КІНЦІ РЕЧЕННЯ (?!), ВЕЛИКА ЛІТЕРА У ПЕРШОМУ СЛОВІ РЕЧЕННЯ. ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ

Мета:

формування предметних компетентностей: навчати учнів спостерігати за основними ознаками речення; удосконалювати навички написання великої літери на початку речення; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

соціальної: формувати навички продуктивної співпраці з учнями у парах, групах.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: речення.

Обладнання: індивідуальні картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки!

Хай тупають ніжки!

Працюють голівки!

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєм собі ми здоров’я й добра!

2. Перевірка домашнього завдання

— Які труднощі виникли під час виконання домашнього завдання?

Індивідуальні картки

Картка 1

Зміни слова, подані в дужках, так, щоб утворилися спонукальні речення.

(Шанувати) батька і неньку!

Галинко, (відчинити), будь ласка, двері.

Картка 2

Зміни розповідне речення на спонукальне, запиши його. Зверни увагу на розділові знаки.

Школярі бережуть книги.

Мар’яна поливає квіти.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Робота зі словом «людина»:

Інтерактивна вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова людина.

• Доберіть ключові слова до слова людина.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Висновок. Отже, слово людина охоплює чималу кількість інших слів.

2) Каліграфічна хвилинка.

а) Запис з’єднань у зошити.

Лю юд ди ин на людина

б) Гра «Склади вислів».

2 починається

1 Людина

3 з

4 добра.

(Людина починається з добра.)

3) Робота над віршем.

Я — доброта людська. Невже мене забуто?

Я мир несу і радість у серця.

Тож не впускайте в душі зла отруту,

Бо зло лиш зло породжує все без кінця

Впустіть мене в думки і в душу,

Я принесу вам спокій і тепло.

Крижинки зла розтоплювать я мушу,

Щоби незгод між вами не було.

Дарує осінь вам плоди і калину,

А в ягідці калини — серця жар.

Я закликаю кожную дитину:

«Душі своєї відкривай вівтар».

Наповніть душу ніжністю й теплом.

Добром, любов’ю, мудрістю зігрійте!

За зло ніколи не віддячте злом,

Серця людей добром своїм зігрійте.

Я вірю: разом ми багато зможемо

І зло на світі переможемо!

А. Терещук

— Поміркуймо вголос, чи зможуть почуття Любові, Добра, Віри і Правди об’єднати нас.

4) Побудова «Асоціативного куща».

— Побудуйте «асоціативний кущ» на тему «Доброта».

5) Вправа «Мікрофон».

— Чи можна прожити без доброти?

— Чому?

— До кого можна бути добрим?

— Які риси характеру ваших друзів подобаються найбільше?

— Чи трапляється так, що друзі засмучують вас?

— Як навчити своїх однокласників мати хороші стосунки?

2. Повідомлення теми і мети уроку

3. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання вправи 251. Колективна робота.

— Прочитайте мовчки. Подумайте, на яких словах у питальних реченнях голос підвищуватимете, а на яких — понижуватимете.

— Які вчинки доводять, що ви — добра людина?

Виконання завдань за вибором учнів

• Виписати питальне речення. (Хто з вас, діти, не мріє бути сміливим, мужнім, сильним? А хто з вас, дорогі друзі, мріє бути добрим?)

• Виписати спонукальне речення. (Учімося ж добра!)

• Виписати розповідне речення. (Добро необхідне людині, як повітря. Без добра життя стає нікому не потрібне.)

2) Виконання вправи 252. Робота в парах.

— Прочитайте прислів’я і запам’ятайте їх.

• Усе добре переймай, а зла уникай.

• Хто людям добра бажає, той і сам його має.

— Спишіть спонукальне речення. (Усе добре переймай, а зла уникай.)

— Вимовте звуки і назвіть букви у виділених словах.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

3) Виконання вправи 253. Колективна робота.

— Прочитайте і пограйте в гру «На уроці фізкультури».

Учитель дає команди, а учні виконують їх.

— Стояти струнко!

— У шеренгу шикуйсь!

— У дві шеренги шикуйсь!

— Кроком руш!

— Рівняйсь!

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, прийшла пора

Трохи відпочити.

Хочу на фізкультхвилинку

Всіх вас запросити.

Раз — піднятися всім в гори,

Два — вернутися униз,

Три — до річки всім добігти

В брід потічок перейти.

Вправо, вліво озирнутись

До товариша всміхнутись.

Раз, два, три, чотири

Всі набралися вже сили.

Парта, зошит, олівець

Дочекались на кінець.

4) Виконання вправи 254. Самостійна робота.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні виконують їх, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

I варіант

1. З поданих слів складіть і запишіть речення.

1) на, обережним, воді, будь.

2) вогнем, не, з, грайся.

2. Від чого застерігають ці речення?

Картка жовтого кольору

II варіант

1. З поданих слів складіть і запишіть речення.

1) Андрійко, друзі, Назар, та, гарні.

2) Хлопці, місце, бабусі, автобусі, в, вступили.

2. Чого навчають нас ці речення?

Картка зеленого кольору

III варіант

Прочитайте та запишіть до зошита речення, вставляючи потрібний розділовий знак наприкінці нього.

Сидить соловей у густій зелені серед дерев Добре йому в рідному лісі Про що співає соловейко І радість, і смуток є в цій пісні.

4. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Утвори слово»

1-ша група

Заєць + даремно + чари = ...

Приказка + клас + диня = ...

Вишенька + разок = ...

2-га група

Пара+ перо + він + мама + канал = ...

Звір + лось + шишка + липи + корито = ...

Лава + лин + бамбук + молодий + бетон = ...

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

Поставте потрібний розділовий знак у кінці речень.

Чи знаєш ти, що полюбляють птахи

Омелюх — прив’ялі ягоди горобини, калини

Снігур — крім цих ягід, ще насіння клена, ясена

А яке насіння для пташок приготував ти

Картка 2

Перебудуйте розповідне речення на спонукальне.

Діти шанують кожну крихту хліба.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити