Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

РЕЧЕННЯ

УРОК 99. ПОШИРЕННЯ РЕЧЕННЯ ЗА ПИТАННЯМИ, ПОДАНИМИ ВЧИТЕЛЕМ

Мета:

формування предметних компетентностей: навчати учнів спостерігати за основними ознаками речення; удосконалювати навички написання великої літери на початку речення; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

соціальної: удосконалювати вміння продуктивно співпрацювати з учнями у парах, групах.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: речення.

Обладнання: індивідуальні картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Гра «Одне одному, разом!»

Учитель

Біля школи на перерві

Дітлахів гурти веселі.

1-й учень

Одні бігають, стрибають,

Інші щось розповідають,

Дехто весело сміється,

Бо у них все удається.

2-й учень

Раптом пролунав дзвінок.

Всі побігли на... (урок).

Учні

На уроці працювать ми будем,

Знання міцні ми здобудем.

2. Перевірка домашнього завдання

— Які труднощі виникли під час виконання домашнього завдання?

Індивідуальні картки

Картка 1

Постав потрібний розділовий знак у кінці речення.

Чи знаєш ти, що полюбляють домашні тварини

Кролики — моркву та траву

Качки та гуси — зерно пшениці та кукурудзи

А чим харчується корова

Картка 2

Перебудуйте розповідне речення на спонукальне.

Прилітають журавлі до рідної землі.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

1) Робота зі словом «речення».

Інтерактивна вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова речення.

• Доберіть ключові слова до слова речення.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

2) Каліграфічна хвилинка.

а) Запис з’єднань у зошити.

Ре еч че ен нн ня речення

Завдання за вибором учнів

• Записати одне речення розповідне й одне питальне.

• Записати одне речення розповідне й одне спонукальне.

б) Гра «Склади загадку».

2 мовчить,

1 Що

За

5 вчить?

4 розуму

— Запишіть загадку та відгадку.

• Що мовчить, а розуму вчить? (Книжка)

2. Повідомлення теми і мети уроку

3. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання завдання 1. Колективна робота.

— Поширте речення.

Був ранок.

— Ранок який? (Холодний)

— Був холодний ранок.

— Дівчатка співають.

— Співають що? (Пісеньку)

— Дівчатка співають пісеньку.

— Пісеньку яку? (Веселу)

— Дівчатка співають веселу пісеньку.

— Співають де? (На святі)

— Дівчатка на святі співають веселу пісеньку.

2) Виконання завдання 2. Робота в парах.

— Поширте речення за питаннями. Запишіть утворені речення.

У лісі (хто?) знайшли (кого?).

По морю (що робив?) (який?) корабель.

(Хто?) поспішав (куди?).

Діти пішли (куди?) (з ким?).

(Який?) літак (що робить?) над морем.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

3) Виконання завдання 3. Колективна робота.

— Прочитайте текст.

Улітку над (якими?) квітами кружляють (які?) бджоли. Бджоли збирають (який?) нектар. Бджоли — корисні комахи.

Слова для довідок: солодкий, красивими, працьовиті.

— Зверніть увагу на слова, що повторюються.

— Удоскональте текст.

— Поширте речення за питаннями.

— Запишіть удосконалений текст.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

Взаємоперевірка.

Улітку над красивими квітами кружляють працьовиті бджоли. Вони збирають солодкий нектар. Бджоли — корисні комахи.

Фізкультхвилинка

4) Виконання вправи 254. Самостійна робота.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записано диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні їх виконують, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

I варіант

1. Прочитайте текст. Поширте речення прикметниками.

Настала (яка?) весна. Вона принесла людям (які?) квіти і (які?) трави. Весна — красива пора року.

2. Запишіть удосконалений текст.

Картка жовтого кольору

II варіант

1. Прочитайте текст. Поширте речення дієсловами.

Дзвінко (що роблять?) птахи, (що роблять?) струмочки; Скоро (що зробить?) біла черемха. (Що зроблять?) соловейки. (Що зробить?) джміль.

2. Запишіть удосконалений текст.

Слова для довідок: співають, загуде, защебечуть, зацвіте, дзюркочуть.

Картка зеленого кольору

III варіант

1. Прочитайте текст. Поширте речення іменниками.

Бусол — дуже красивий (хто?). (Що?) і кінчики крил чорні. (Що?) високі, червоні.

(Що?) довгий, теж червоний.

2. Запишіть удосконалений текст.

Слова для довідок: птах, хвіст, ноги, дзьоб.

4. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Сходинки». Робота в групах

— Поширте речення, щоразу додаючи но одному слову.

1-ша група

Сонечко.

Варіанти відповідей:

Сонечко на небі.

Сонечко світить на небі.

Сонечко яскраво світить на небі.

Сонечко яскраво світить на блакитному небі.

2-га група

Мама.

Варіанти відповідей:

Мама готує.

Мама готує салат.

Мама готує смачний салат.

Мама готує смачний салат і кашу.

Мама готує смачний салат і гречану кашу.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми закріпили та вдосконалили знання про речення та навчилися їх поширювати за питаннями. Ці знання зроблять наше мовлення багатшим.

3. Домашнє завдання

— Щоб бути успішними у вивченні української мови, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

Поширте речення за питаннями.

Бабуся читала Петрусеві (що?). (Що зробили?) кізоньки до швидкої річки.

Картка 2

Поширте речення за питаннями.

Навколо річки розрослися (що?). У (якому?) озері водяться тритони.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити