Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 66. ЗНАХОДЖЕННЯ СЕРЕД СЛІВ ПОДІБНИХ ЧИ ПРОТИЛЕЖНИХ ЗА ЛЕКСИЧНИМ ЗНАЧЕННЯМ

Мета:

формування предметних компетентностей: навчати учнів знаходити серед слів подібні чи протилежні за лексичним значенням; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати пізнавальний інтерес;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

соціальної: формувати вміння продуктивно співпрацювати з учнями у парах, групах.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Основні терміни і поняття: слова, що подібні чи протилежні за лексичним значенням.

Обладнання: ілюстрації зими; картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

— Доброго ранку, привітні діти! Доброго ранку, ласкаве сонечко!

Ти зігріваєш своїм теплом дерева, землю, увесь світ. Твої промені несуть серцю радість..

Воно стукає бадьоро і ритмічно. Ви і я легко дихаємо і всміхаємося, усі ми допитливі та працелюбні.

— Налаштовуємося на урок української мови.

2. Робота зі словом зима

1) Робота над віршем.

Падав сніг, падав сніг —

Для усіх, усіх, усіх:

І дорослих, і малих,

І веселих, і сумних.

Всім, хто гордо носа ніс,

Він тихцем сідав на ніс.

А роззяві, як на сміх,

Залетів до рота сніг.

Вереді за комір вліз

І довів його до сліз.

А веселі грали в сніжки —

Сніг сідав їм на усмішки

І сміявся з усіма:

— Ой, зима, зима, зима!

О. Сенатович

— Чи спостерігали ви за снігопадом?

— Хто не задоволений снігом? (Вереда, роззява)

— Яким є ваше ставлення до снігу?

— У які ігри можна грати взимку?

Перегляд слайдів із зображенням зими.

2) Робота зі словом «зима».

Інтерактивна вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова зима.

• Доберіть ключові слова до слова зима.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Дотримуйте правил!

• Не бійтеся записувати все, що спаде на думку, дайте волю уяві та інтуїції.

• Продовжуйте роботу доти, доки не закінчиться відведений час або не вичерпаються ідеї.

• Уявіть якомога більше зв’язків.

Висновок. Отже, слово зима охоплює велику кількість інших слів.

Демонстрування зображення або перегляд короткого відеоролика про зимові ігри.

3. Каліграфічна хвилинка

1) Запис з'єднань у зошити.

тел рто іні віх хур вір сні еті ови ола

Метелиця, хурделиця, завірюха, заметіль, хуртовина, сніговій, віхола.

— Зверніть увагу на правильність написання слів.

2) Робота з тематичним словником школяра.

Довідкове бюро

Метелиця, хурделиця, завірюха, заметіль, хуртовина, сніговій, віхола — сильний вітер зі снігом перемінного напрямку.

3) Завдання на вибір учнів.

• Складіть речення зі словом зима.

• Складіть речення зі словом метелиця.

4) Запис складеного речення.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми і завдань уроку

2. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання вправи 1. Робота в парах.

— Доберіть слова, протилежні за лексичним значенням.

День — ніч

Зима — літо

Початок — кінець

Сонце — місяць

Бабуся — дідусь

Тато — мама

Брат — сестра

Донька — синок

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

2) Виконання вправи 2. Робота в парах.

— Закінчіть речення.

Вдень світить сонце, а вночі — ... (місяць).

Після теплої ночі настав спекотний... (день).

Один баранець пасе тисячі... (овець).

— Знайдіть у поданих реченнях слова, протилежні за значенням.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

3) Виконання вправи 3. Робота в групах.

Картка 1

Обрати слово, що найточніше відповідає змісту.

Вузенька покручена (стежка, дорога) вела через поле. За селом починається сосновий (гай, ліс).

Картка 2

З-поміж слів, близьких за значенням, доберіть і вставте замість крапок найбільш влучне.

Їжа, страва, харч, корм, пожива.

Мама приготувала смачну ... У дорогу туристи взяли з собою ...

Картка 3

Подані словосполучення замініть близьким за значенням іменником.

Сильна метелиця — ...

Велике щастя — ...

Сильний дощ — ...

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зробіть чотири кроки.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу — все гаразд.

4) Виконання вправи 4. Робота в парах.

— Запишіть слова, розподіляючи їх на дві групи.

Місто, село, річечка, потічок, загадка, відгадка, запитання, відповідь, будинок, хата, житло, оселя.

1-ша група (подібні) — ...

2-га група (протилежні) — ...

3. Узагальнення й систематизація знань

1) Виконання вправи 4. Робота в групах.

Завдання. Відредагувати текст. Використати слова, подібні або протилежні за значенням.

Ліс шумів, дерева гойдалися. З неба летіли сніжинки. На лісовій поляні стояв величезний пеньок. На ньому сидів маленький їжачок.

Перевірка

Ліс шумів, дерева гойдалися. З неба падали сніжинки. На лісовій галявині стояв величезний пеньок. На ньому сидів маленький зайчик.

2) Гра «Добери протилежне слово».

Вечеря — сніданок

Правда — брехня

Горе — щастя

Галас — тиша

Журба — радість

Порядок — безлад

Поразка — перемога

Мир — війна

3) Гра «Добери подібні слово».

Успіх — досягнення, удача.

Шпарка — нірка, тріщина.

Фантазія — мрія, уява, вигадка.

Сюрприз — подарунок, новина, подія.

Скибка — шматок, окраєць.

Багатство — розкіш, пишність.

Аромат — запах, пахощі.

Крик — галас, ґвалт.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Чи справдилися ваші очікування?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми навчилися добирати слова, подібні чи протилежні за лексичним значенням, щоб краще розвивати наше мовлення.

3. Домашнє завдання

— Щоб бути успішними у вивченні української мови, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

Доберіть та запишіть протилежні за значенням слова.

День —____ ;

сум —_____ ;

добро —___ .

Картка 2

1. Запишіть та підкресліть слова — назви предметів.

Яскравий, олівець, їжак, біла, радість, липа, мрія, біжить.

2. До слова мрія доберіть слова, подібні за лексичним значенням.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити