Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

МОВА І МОВЛЕННЯ

УРОК 109. УСНЕ I ПИСЕМНЕ МОВЛЕННЯ (говоріння і письмо)

Мета:

формування предметних компетентностей: формувати в учнів уявлення про два типи мовлення; учити розуміти та пояснювати, коли використовується усне та писемне мовлення; розвивати спостережливість, уважність; виховувати любов до рідної мови;

формування ключових компетентностей:

громадянської: формувати здатність володіти українською мовою;

соціальної: удосконалювати вміння продуктивно співпрацювати з учнями у парах.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: усне і писемне мовлення.

Обладнання: картки для парної роботи; презентація до уроку; комп'ютер з підключеним інтернетом.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Каліграфічна хвилинка

1) Письмо з'єднань.

у уу ууу У У кр їн

Україна українець українка українці

2) Придумайте і запишіть речення зі словами каліграфічної хвилинки.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання.

2. Мотивація навчальної діяльності (презентація)

— Існує прислів’я: «Мова існує до тих пір, допоки вона потрібна». А ще кажуть, що без народу немає мови.

— Як ви розумієте прислів’я?

(Слайд презентації, де діти розмовляють.)

— Що роблять діти? (Вони розмовляють.)

— За допомогою чого вони говорять? (Губи, язик)

(Слайд презентації, де дитина пише.)

— Що робить дитина? (Вона пише.)

— Як ви вважаєте, чи можна дізнатися, про що пише дитина? (Потрібно прочитати написане.)

3. Повідомлення теми і завдань уроку

— Найважливішим засобом спілкування між людьми є мова. Люди спілкуються за допомогою мовлення. Сьогодні на уроці ми дізнаємося про усне та писемне мовлення, навчимося розрізняти його.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Пояснення матеріалу (презентація).

— Розповідати, запитувати і відповідати, обмінюватися думками можна усно і письмово.

Усе те, що ми чуємо, говоримо, називається усним мовленням.

Усе те, що ми читаємо та пишемо, називається писемним мовленням.

2) Складання «Кластера».

3) Робота над скоромовками.

а) Гра «Прочитай слово».

каскомовро

(Скоромовка)

— Яким мовленням ви користувалися, виконуючи завдання? (Писемним)

б) Слово Всезнайка.

— Цікаво, що скоромовки відомі здавна. Вони необхідні для розвитку мовлення. Скоромовки вчать не тільки маленькі дітки, але й артисти, диктори, учителі та всі, хто хоче чітко та правильно вимовляти звуки.

— Яким мовленням користувався Всезнайко, розповідаючи нам про скоромовки?

в) Пояснення вчителя.

— Складаючи скоромовку, добирають такі слова, у яких важко вимовляти звуки. Тобто, скоромовка — це спеціально дібраний текст, зі звуками, що важко вимовляються.

г) Робота на картках. Парна диференційована робота (за вибором учнів).

Картка 1

1. Прочитайте скоромовку.

Шишки на сосні,

Шашки на столі.

У Соні шашки,

А у Сими — шишки.

2. Вивчіть скоромовку.

3. Позмагайтеся у швидкості та правильності вимовляння звуків.

4. Напишіть скоромовку з пам’яті.

5. Перевірте написання скоромовки у товариша.

Картка 2

1. Прочитайте скоромовку.

Приснивсь сьогодні сон синиці:

Приніс сусіда сік з суниці.

2. Вивчіть скоромовку.

3. Позмагайтеся у швидкості та правильності вимовляння звуків.

4. Напишіть скоромовку з пам’яті.

5. Перевірте написання скоромовки у товариша.

— Яким мовленням ви користувалися, промовляючи скоромовку?

— Яким мовленням ви користувалися, записуючи скоромовку?

Висновок. Усне мовлення, говоріння і читання вголос має бути виразним,

зрозумілим. Люди, які цінять свою мову, чітко вимовляють слова, правильно пов’язують їх між собою, дотримують потрібної інтонації.

Виховані люди вживають тільки ті слова, значення яких вони розуміють.

Фізкультхвилинка

Один — я чищу апельсин,

Два — працює голова,

Три — всі квіточки збери,

Чотири — піднімаємо гирі,

П’ять — треба всім пострибать,

Шість — песик кісточку їсть,

Сім — добро дарую всім,

Вісім — салат роблю корисний,

Дев’ять — пливе по річці лебідь.

Ось і десять. Відпочили

І лічилку повторили.

Юлія Градусова

— Яким мовленням ви користувалися, промовляючи текст фізкультхвилинки?

4) Пояснювальний диктант.

Настала весна. По лісових стежках біжать дзвінкі струмки. З теплих країв повертаються птахи, діти зустрічають пернатих. Хлопці розвісили шпаківні. Птахів потрібно берегти. Вони приносять користь.

— Знайдіть речення, що відповідає схемі.

— Яким мовленням я користувалася, диктуючи текст?

— Яким мовленням ви користувалися, записуючи текст?

Висновок. Усе, що написане або надруковане,— це писемне мовлення. Володіти писемним мовленням означає правильно, каліграфічно і без помилок оформляти свої або чиїсь думки на письмі.

Пам’ятайте! Пишіть каліграфічно, розбірливо, охайно, без помилок. Це — основні вимоги до писемного мовлення.

5) Виконання вправи 195 (с. 195). Самостійна робота.

6) Парна диференційована робота. Завдання на вибір.

а) Виконання вправи 196 (с. 74).

— До якої казки цей малюнок?

— Пригадайте, чому дід і баба плачуть. Пригадайте казку.

— Підпишіть малюнок словами з казки.

— Що кудкудаче курочка? Запишіть.

— Усно поділіть на склади слово яєчко. Що ви помітили?

б) Виконання завдань на картках (презентація).

— Скажіть, до якої казки цей малюнок.

— Пригадайте казку.

— Підпишіть малюнок словами з казки.

— Що зробила мишка? Запишіть.

5. Гра «Яке мовлення?». Завдання на вибір

1) Тестування.

У кожної дитини — таблиця, яку вони заповнюють.

1. Діти співають.

2. Діти переписуються у чаті.

3. Оленка отримала смс.

4. Віталя розмовляє по телефону.

5. Сергійко читає книжку.

Усне мовлення

Писемне мовлення

1

2

3

4

5

2) Робота за комп'ютером.

За посиланням: https://learning-ukr-mova75.jimdo.com/мова-i-мовлення/

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Гра «Продовж речення»

• Усне та писемне мовлення потрібне для... (спілкування людей).

• Той, хто вміє говорити, хто знає мову, володіє... (усним мовленням).

• Пізнати далеке минуле, зберегти і передати свої знання допомагає... (писемне мовлення).

2. Домашнє завдання (за вибором учнів)

1) Виконання вправи 197 (с. 74).

— Записати назви тварин, вставляючи пропущені букви.

— Виразно прочитати та списати слова за алфавітом.

2) Виконання вправи 190 (с. 71).

— Виразно прочитати висловлювання письменників про рідну мову.

— Як ви зрозуміли слова поета Павла Тичини?

— Спишіть висловлювання Павла Тичини.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити