Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

МОВА І МОВЛЕННЯ

УРОК 111. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ I КУЛЬТУРА СПІЛКУВАННЯ. СЛОВА ВВІЧЛИВОСТІ. ВИМОВА І НАПИСАННЯ СПОЛУКИ на добраніч

Мета:

формування предметних компетентностей: навчати учнів свідомо вживати у своєму мовленні та спілкуванні слова ввічливості; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати пізнавальний інтерес;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки;

здоров'язбережувальної: удосконалювати вміння дотримуватися норми гігієни читання і письма.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: культура мовлення, культура спілкування, слова ввічливості.

Обладнання: презентація або записи на дошці; картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Щедро усміхається

Сонце золоте.

З усіма вітається:

— Здра-стуй-те!

Усміхайся весело

Друзям ти,

Зич усім здоров’ячка,

До-бро-ти.

Людмила Савчук

2. Перевірка домашнього завдання

1) Вправа 201 (с. 76).

— Що цікавого ви дізналися із вправи?

— Яким темпом вам диктували вправу?

2) Завдання на картці.

— З якою силою голосу коза-дереза проганяла зайчика із його хатки?

— Прочитайте речення із казки «Коза-дереза».

3. Каліграфічна хвилинка

1) Гра «Закресли букву, яка повторюється».

уудуоубууруоутауу

2) Письмо з'єднань.

До до бр ро от та доброта

3) Завдання за вибором.

Картка 1

З-поміж поданих слів випишіть слова, близькі за значенням до слова доброта.

Доброта — ...

Слова для довідки: ласка, злоба, доброзичливість, теплота.

Картка 2

Придумайте речення зі словом доброта.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

Зорово-слуховий диктант

Якось Петрик та Богданчик їхали в автобусі. На зупинці зайшла бабуся. Петрик швидко повернувся до вікна. Богданчик підвівся і запросив бабусю сісти.

— У чому проявилася доброта Богданчика?

2. Мотивація навчальної діяльності

— Здавна український народ славився своїми традиціями.

Щоб краще дізнатися про традиції українців, нам потрібно...

3. Повідомлення теми і завдань уроку

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання вправи 202 (с. 76-77).

— Прочитайте текст.

— Про який давній звичай нашого народу розповів український письменник Остап Вишня?

— До слова гарний доберіть слово, близьке за значенням.

— Спишіть на вибір перше або останнє речення. Поділіть для переносу одне зі слів: знаємо, знаменує, обов’язково.

2) Виконання вправи 203 (с. 77) або завдання на картці. Парна диференційована робота.

— Прочитайте.

— Запам’ятайте подані слова і користуйтеся ними. Повчіться їх вимовляти, звертаючись до рідних, учителів, друзів та інших людей.

— Випишіть слова, що ми використовуємо під час вітання.

Картка

1. Прочитайте.

— Доброго ранку! — мовлю за звичаєм.

Доброго ранку кожному зичу я.

— Доброго дня вам! — людям бажаю.

— Вечора доброго! — стрічних вітаю.

І посміхаються в відповідь люди:

Добрі слова ж бо для кожного любі.

Б. Бірюков

2. Спишіть вірш.

3. Підкресліть слова, що ми використовуємо під час прощання.

3) Введення сполуки «на добраніч».

а) Робота за віршем.

Ось день скінчивсь.

Закрию книжку,

Бо скрізь вже тінь

І лялька спить.

Наталя Забіла

— Які слова ми скажемо ляльці? (На добраніч)

— Що ми бажаємо ляльці, говорячи такі слова?

б) Написання сполуки на добраніч.

Учитель звертає увагу на правильне написання.

в) Завдання на вибір.

— Діти, зверніть увагу, що сполука на добраніч на письмі виділяється комою.

• Складання речення, у якому сполука на добраніч знаходитиметься на початку речення.

• Складання речення, у якому сполука на добраніч знаходитиметься в середині речення.

• Складання речення, у якому сполука на добраніч знаходитиметься у кінці речення.

Фізкультхвилинка

Ніч — всі сплять.

Ось сонце сходить

І з-за обрію виходить.

Настрій дуже добрий маєм,

Ніжки — ручки розминаєм.

Вийшли в сад і дружно всі

Пострибали по росі,

До гіллячки дотягнулись —

Тричі швидко підтягнулись.

Руки в боки і ось так.

Гляньте — в полі квітне мак.

Озирнулися довкола:

Річка плине, сяє поле.

І побігли, як качатка,

На зарядку, на зарядку!

Юлія Градусова

4) Бесіда.

— Прочитайте слова.

Вибач, не ображайся, перепрошую, пробач, не гнівайтеся.

— Коли вживають слова вибачення?

— Як потрібно говорити такі слова?

5) Складання діалогів за малюнками. Завдання за вибором учнів.

Картка 1

Діти граються на майданчику.

Картка 2

Діти у бібліотеці.

5. Гра «Вибери слово»

(Презентація або вроздріб написані слова: горлань, вживай, крутись, дивись, приємно.)

Коли говориш — не... (горлань).

Слів поганих — не... (вживай).

На всі боки — не... (крутись).

У вічі співрозмовникові... (дивись).

Говори спокійно, чемно,

Спілкуватися тоді буде дуже... (приємно).

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Метод «Шість капелюхів де Боно»

— А тепер попрацюймо з нашими чарівними капелюшками.

• Білий (колір чистоти)

— Що мені відомо про культуру мовлення?

— Що мені відомо про культуру спілкування?

— Звідки про це я знаю?

• Червоний (колір життя, відчуттів)

— Що відчував на уроці?

• Жовтий (колір сонця)

— Що гарного, на вашу думку, сталося на уроці?

• Чорний (колір землі, здорового глузду)

— Навіщо нам потрібні знання про культуру мовлення та спілкування?

— Які слова ввічливості знаєте?

• Зелений (колір досліджень)

— Що ви порадили б собі?

— Що ви порадили б однокласникам?

• Синій (колір знань)

— Де ми знаходимося під час обговорення?

— Які висновки можна зробити після сьогоднішнього уроку?

2. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, вам необхідно виконати домашнє завдання за вибором!

Картка 1

1. Прочитайте.

Сію дитині

В серденько ласку,

Сійся — родися,

Ніжне «будь ласка»,

Вдячне «спасибі»,

«Вибач» тремтливе,

Слово у серці,

Як зернятко в ниві,

«Доброго ранку!»,

«Світлої днини» —

Щедро даруй ти

Людям, дитино!

Мова барвиста,

Мова багата,

Рідна і тепла,

Як батьківська хата.

Варвара Гринько

2. Випишіть слова ввічливості.

Картка 2

1. Прочитайте.

У лісі всміхається кожна сосна:

Нарешті відлига, нарешті весна!

Нам сонечко світить і лагідно гріє.

Ніхто, крім весни, так радіти не вміє,

І проліски сині дзвенять під ногами:

«Співайте, будь ласка, весняночку з нами!»

Юля Турчина

2. Спишіть речення, у якому є слова ввічливості.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити