Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

МОВА І МОВЛЕННЯ

УРОК 113. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО, ЗВУКИ І БУКВИ

Мета:

формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати знання учнів з української мови; учити застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях; розвивати прийоми аналізу та синтезу, швидкість мислення, кмітливість, увагу; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати пізнавальний інтерес до рідної мови, почуття співпереживання та взаємодопомоги;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: удосконалювати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: ілюстрації білочки, лисички, журавлика, кізоньки, сови.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

— Знову зустрічаємося в дружнім колі ми. Увага! Увага! Другокласники грають у гру «Що? Де? Коли?».

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— З нами сьогодні грають лісові звірята, які підготували для вас завдання за темою «Звуки і букви».

2. Актуалізація опорних знань

— Ось на барабані випадає перший сектор. Завдання від спритної Білочки. Демонстрування ілюстрації білочки.

Із верхівки білочка

Скочила на гілочку...

Гілочка погнулася,

Білочка хитнулася.

З гілки обірвалася!

Впала? Де сховалася?

Ой, не вірте білочці,

Он вона на гілочці!

Катерина Перелісна

Хвилинку каліграфії

Ви, друзі, запишіть

Мою гарненьку буквочку

Виводьте вже як слід.

Бі іл лк ка білка

— Але це ще не все завдання. Слухаємо наступне.

Виписати слова у два стовпчики:

1 — букв більше; ніж звуків;

2 — приголосних більше, ніж голосних.

Дзвінок, Алла, промінь, клен, Олена, джміль, осика, олівець, метелик, горобина, одуд, бджола, білка.

(1 — дзвінок, промінь, джміль, олівець, бджола;

2 — дзвінок, промінь, джміль, метелик, бджола, білка.)

— З першим завданням впоралися добре, я задоволена і гадаю, що Білочка — також. Рахунок 1 : 0 на користь знавців!

3. Узагальнення й систематизація набутих знань

1) Завдання сектора 2 від Журавлика.

— Крутиться рулетка. Випадає сектор 2. Нам пише Журавлик.

Демонстрування ілюстрації журавлика.

Линуть в небі журавлі,

А курличуть до землі...

Линуть сірими ключами,

Відмикають білі брами.

Олександр Олесь

— Прочитайте правильно речення, змінюючи в деяких словах літери.

Рік пішов гуляти в сад,

Не дійшов, бо повз назад.

Соловей затьохкав швидко,

Як побачив гарну клітку.

— Якими буквами відрізняються слова в першому вірші? (Рік — рак)

— Які це звуки? (Голосні)

— Якими буквами відрізняються слова в другому вірші? (Клітка — квітка)

— Які це звуки? (Приголосні)

— Молодці! Це завдання виявилося вам під силу! Рахунок 2 : 0 на користь знавців!

2) Завдання сектора 3 від Лисички.

— Сектор три нам випадає. Хто це на черзі нам надіслав листа?

• В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

А зовуть її... (лисиця).

Демонстрування ілюстрації лисички.

— Так, нам пише Лисичка. Вона дуже хоче перемогти, тому завдання намагалася дібрати складні. Отже, розпочинаємо до виконання завдань.

— За допомогою чого утворюються дзвінкі приголосні звуки? (Утворюються за допомогою голосу і шуму.)

— За допомогою чого утворюються глухі приголосні звуки? (Утворюються за допомогою тільки шуму.)

— Прочитайте слова. Замініть дзвінкий приголосний звук парними глухими.

Ґуля — куля

Казка — каска

Злива — слива

Жити — шити

Бити — пити

— Діти, ви просто молодці! Хитрій Лисичці не вдалося вас заплутати. Рахунок 3 : 0 на користь знавців!

3) Завдання сектора 4 від Кізоньки.

— Граємо далі. Випадає сектор 4. З нами хоче пограти Кізонька.

Демонстрування ілюстрації кізоньки.

• Бігла кізка по мосту,

Збила куряву густу.

Тут листочок, там листочок

Схопить, хопить і навскач.

Он яка рогата, бач!

Он яка, бач!

Андрій Малишко

— Читаю листа. «Доброго дня, гравці гри “Що? Де? Коли?”. Дуже хочу перемогти, довести всім, що я також сильна не тільки рогами, але й розумом».

— Увага! Завдання!

— Скільки в українському алфавіті голосних літер? (10)

— А скільки голосних звуків? (6)

— Які голосні букви позначають м’якість попередніх приголосних звуків? (і, я, ю, є)

— Прочитайте склади. Утворіть слова. Запишіть слова.

...тел

не

...но

лі

по...на

сі

...си

дя

...ди

ля

си...

лю

— Складіть звукову модель до слова поляна.

— Молодці! Виконали і це завдання.

Фізкультхвилинка

Можем з вами уявити,

Що ми літери малі?

Наші літери втомились,

Оченята в них закрились,

А тепер всі потягнулись,

Вправо, вліво оглянулись,

Ручки вгору підняли,

Ніби сонце обняли,

Опустились до землі

І сховались у траві.

Знову вправу повторіть,

Літери мої, не спіть!

Ручки знову протягніть,

Пальчики в кулак зігніть,

Тепер ними потрясли —

Раз, два, три!

Раз, два, три!

Вправу зробимо для ніжок.

Підуть ніжки без доріжок.

Високо їх піднімайте,

Ямку краще обминайте,

Перескочим через рів.

Все це робимо без слів:

Язичок відпочиває,

Участі він не приймає.

Сіли дружно за столи.

Літери чи учні ви?

Ольга Придаток

4) Завдання сектора 5 від Мудрої Сови.

— Гра триває. Випадає сектор 5. І з нами грає...

• Що воно за дивна птиця?

Світла денного боїться,

Дзьоб гачком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

— Ху-ху-ху! — кричить, співа.

Відгадайте, хто?.. (Сова).

Григорій Храпач

— З нами грає вчитель Сова. Запитання в неї хитрі.

— Яка літера завжди мовчить? (Знак м'якшення)

— Що позначає буква ь на письмі? (М’якість попереднього приголосного)

— Назвіть правило переносу слів із ь та ьо.

— Назвіть правила переносу слів із буквосполученнями дж, дз.

— Якою літерою позначається м’якість приголосного перед о?

— Поділіть слова для переносу.

адзвенів, альбом, тюльпан, майори, ходжу, сьогодні.

— Прочитайте побажання Сови до лісових звірят.

теБудь ждизав ровіздо!

(Будьте завжди здорові!)

— Команда знавців добре впоралася з усіма завданнями, які дала Мудра Сова, тому рахунок 5 : 0 на користь знавців!

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Що ви повторили сьогодні на уроці?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми повторили все, що вивчили у розділі «Звуки і букви». Ці знання знадобляться під час виконання домашньої роботи та у подальшому вивченні української мови.

3. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

Поділіть слова для переносу.

Ясен, окуляри, альбом, васильок, дзеркало.

Картка 2

Випишіть слова у два стовпчики:

1 — букв більше, ніж звуків;

2 — приголосних більше, ніж голосних.

Гайок, Толя, день, клен, Аліна, джміль, осика, щиголь, чиж, калина, іволга, ґедзь, білка.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити