Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

МОВА І МОВЛЕННЯ

УРОК 116. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ТЕКСТ

Мета:

формування предметних компетентностей: закріпити знання, уміння і навички учнів за темою «Текст»; розвивати увагу, мислення, інтонаційну виразність; учити застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях; розвивати прийоми аналізу та синтезу, швидкість мислення, кмітливість, увагу; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати почуття відповідальності кожного за збереження багатства і краси природи, дбайливе ставлення до свого здоров'я;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: удосконалювати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: ілюстрації тварин, птахів, риб; індивідуальні картки.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні ми повторимо все те, що ми знаємо про текст.

2. Актуалізація опорних знань

1) Робота зі словом «тварини».

Інтерактивна вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова тварини.

• Доберіть ключові слова до слова тварини.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Висновок. Отже, слово тварини охоплює велику кількість інших слів.

Демонстрування зображення або перегляд короткого відеоролика про тварин.

2) Робота над загадками.

• Дуже товсті ноги маю,

Ледве їх переставляю,

Сам високий я на зріст,

Замість носа в мене хвіст. (Слон)

• Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

• Що то за птах, що в чужі гнізда свої яйця кладе? (Зозуля)

3) Робота з тематичним словником школяра.

Слово Всезнайка

Слон — свійська або дика тварина сірого кольору, яка проживає в Африці та Азії. Має довгий хобот та великі вуха.

Лисиця — хижий звір із цінним рудим хутром і довгим пухнастим хвостом.

Зозуля — перелітний птах із бурувато-сірим оперенням, який сам пташенят не висиджує, а кладе яйця в чужі гнізда.

4) Каліграфічна хвилинка.

а) Запис з’єднань у зошити.

сл ло он слон

ли ис си иц ця лисиця

зо оз зу ул ля зозуля

— Зверніть увагу на правильність написання слів лисиця, зозуля.

5) Гра «Яке слово заховалося ?».

Зозуля — Оля, Зоя, ля, Уля, ...

6) Робота над народними приказками про тварин (запис на дошці або моніторі).

• Хитрий, як лисиця.

• Неповороткий, як слон.

• Мовчазний, як риба.

• Співає, як соловейко.

• Хлопець, як орел.

• Дужий, як ведмідь.

— Як ви розумієте подані вислови?

— Запишіть одну народну приказку за вибором.

3. Узагальнення й систематизація набутих знань

1) Завдання 1. Колективна робота.

Прочитайте дві групи речень. Поміркуйте, яку з них можна назвати текстом.

• Слон — найбільша тварина на землі. У теплих країнах ростуть пальми. По землі бігають ящірки.

• Слон — найбільша тварина на землі. Живе він у теплих країнах. Його витягнутий ніс називається хоботом. З обох боків величезної голови розташовані широкі вуха.

Демонстрування ілюстрації слона.

— У якому тексті речення взаємопов’язані, а в якому — ні? (У другому тексті речення взаємопов’язані.)

— Як розташовані речення у тексті? (У тексті речення розміщені у певній послідовності.)

— Що можна дібрати до тексту? (До тексту можна дібрати заголовок.)

— Спишіть та доберіть до другого тексту заголовок.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

— Які цікаві повідомлення може нам розповісти Всезнайко?

Слово Всезнайка

— Жителі Індії та Африки утримують слонів як свійських тварин. З’їдають вони За день 250 кг трави і випивають 200 літрів води. Зуби змінюються протягом життя 6 разів, а ікла ростуть постійно. Живуть 70-80 років.

2) Завдання 2. Робота в парах.

— Прочитайте текст.

Зійшло сонечко. Його промені щедро падають на рясні роси. Вони сяють веселковими барвами. Сонечко п’є росу з трав. А зозуля кує й кує свою пісеньку для сонечка.

Демонстрування ілюстрації природи.

— Про що йдеться в тексті?

• У тексті йдеться про зозулю.

• У тексті йдеться про сонечко.

— Зробіть звуковий аналіз слова щедро та поділіть на склади для переносу.

3) Завдання 3. Колективна робота.

— З яких частин складається текст?

— Що розкривається в основній частині?

— А в кінцівці?

— У зачині?

— Прочитайте текст.

— У якому порядку слід розташувати подані частини, щоб утворився текст?

О Побігла вона до річки. Устромила голову в воду. Наповнився глечик і потягнув за собою лисицю.

О Були собі дід та баба. Пішли вони в поле жати та й взяли глечик молока. Баба поставила глечик під кущем.

О Підбігла лисичка до глечика. Випила з нього молока, а голови не витягне, Розсердилася лисиця на глечик. Вирішила його утопити в річці.

Демонстрування ілюстрації до казки.

— Пригадайте назву цієї казки? («Лисичка і глечик»)

— Чого вона нас навчає?

— А від чого застерігає?

Виконання завдань за вибором учнів

• Виписати з тексту речення, у якому лисичка виявила незадоволення.

• Виписати з тексту речення, у якому лисичка завдала збиток людям.

• Виписати з тексту речення, у якому лисичка хоче помститися глечику.

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаємо,

У травичці позбираємо.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки й ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

4) Завдання 4. Робота в парах.

— Прочитайте текст. Поділіть його на речення.

(Ю, ю)рко та (Є, є)вген люблять тварин у хлопчиків є пес (П, п)амір та папуга (Г, г)оша а недавно (А, а)ндрій подарував братам хом’яка (X, х)омку.

— Як пишуться клички тварин?

— Як пишуться імена?

— Запишіть відредагований текст.

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

(Юрко та Євген люблять тварин. У хлопчиків є пес Памір та папуга Гоша. А недавно Андрій подарував братам хом’яка Хомку.)

5) Завдання 5. Робота в групах.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні виконують їх, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

I варіант

Придумайте зачин і кінцівку. Запишіть складений текст.

...

Це побачив Василько. Він узяв пташку додому. Доглядав її і годував. Незабаром крило зажило.

...

Картка жовтого кольору

II варіант

Відредагуйте текст. Запишіть утворений текст.

Михайлик і Микола — брати. Вони школярі. Влітку вони їздять до бабусі. Вони часто ловлять рибу. У бабусі є корова Лиска. Вони допомагають пасти корову.

Картка зеленого кольору

III варіант

Розмістіть і запишіть речення так, щоб утворився текст.

Все тіло їжака вкрите голками. Тато подарував Юркові їжака. Котик хотів погратися з їжаком. Мурчик поколов свої лапки.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Який розділ у мові ми сьогодні повторили?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми повторили все, що вивчили у розділі «Текст». Ці знання знадобляться вам під час виконання домашньої роботи та у подальшому вивченні української мови.

3. Домашнє завдання

— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.

Картка 1

Поділіть текст на речення.

З неба посміхнулося сонечко прокинулись і заспівали пташки пробудились звірі, комашки усе наповнилось веселим гомоном.

Картка 2

Поділити текст на речення.

Граки — великі гарні птахи гнізда мостять на деревах поживу шукають на землі й на деревах ці птахи дуже корисні вони знищують шкідливих комах.

ДОДАТОК

Картка 1

Прочитайте текст. Виберіть заголовок, що найбільше підходить.

Марічка повернулася зі школи і вирішила допомогти матусі. Вона винесла сміття, вимила посуд, полила квіти. Увечері мама повернулася з роботи. Вона похвалила доньку.

а) Рідна домівка.

б) Після уроків.

в) Маленька помічниця.

Картка 2

1. Позначте речення в такому порядку, щоб утворився текст.

О Прилетів старий дрізд.

О Кіт побачив на дереві гніздо.

О Він поліз на дерево.

О Кіт злякався і втік.

О Він почав клювати кота.

О Там пищали пташенята.

2. Завершення розповіді.

Дітям пропонують початок будь-якого оповідання.

Наприклад: «Був ясний сонячний день. По вулиці йшла дівчинка і вела на повідку смішне цуценя. Раптом звідки не візьмись...».

Необхідно придумати продовження і закінчення розповіді. Час роботи — 10 хв.

Критерії оцінювання розповіді:

• закінченість оповідання;

• яскравість та оригінальність образів;

• незвичайність сюжету;

• несподівана кінцівка.

3. Складання розповіді з використанням окремих слів.

Дітям пропонуються окремі слова. Наприклад:

а) дівчинка, дерево, птах;

б) ключ, капелюх, човен;

в) кабінет, дорога, дощ.

Потрібно скласти зв’язну розповідь, використовуючи ці слова.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити