Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 68. УТВОРЕННЯ МНОЖИНИ ІМЕННИКІВ (у простих випадках, без уживання терміна). ПРАВИЛЬНЕ ВЖИВАННЯ ІМЕННИКА У МНОЖИНІ ЧИ ОДНИНІ У СКЛАДЕНОМУ РЕЧЕННІ

Мета:

формування предметних компетентностей: удосконалювати вміння правильно вживати іменники у множині чи однині у простих випадках; закріплювати вміння розрізняти слова, що означають один предмет, і слова, що означають багато предметів; удосконалювати навички каліграфічного письма; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: удосконалювати вміння дотримувати норм культурної поведінки.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: один — багато.

Обладнання: ілюстрації вареників, овочів; запис загадки на дошці; індивідуальні картки.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Дзвоник дзвенить, не стихає,

Школярів всіх скликає:

— Гей, до класу поспішайте,

На місця свої сідайте!

2. Перевірка домашнього завдання

— Які труднощі виникли під час виконання домашнього завдання?

Учитель перевіряє виконання домашнього завдання на картках.

Індивідуальні завдання для трьох учнів

Картка 1

Запиши слова за зразком (один — багато).

Ліс — ..., поле — ..., гай — ..., нива — ..., гора — ..., море — ...

Слова для довідок: ниви, ліси, поля, гаї, моря, гори, ліси.

Картка 2

Напиши по три слова:

а) які відповідають на питання хто?;

б) які відповідають на питання що?.

Картка 3

Закінчи речення.

На урок трудового навчання я візьму _____, _____, _____.

Слова для довідок: яблуко, папір, ножиці, клей, банан.

3. Каліграфічна хвилинка

Щоб правильно, гарно слова написати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати,

Одна лиш хвилинка для цього дається,

Подивимось зараз, кому не вдається.

1) Запис з'єднань у зошити.

Вар мас сме аре ики

2) Робота над загадкою (запис на дошці або моніторі).

• Місили, місили, ліпили, ліпили,

А тоді — хіп та в окріп!

А вже наостанку — в масло та сметанку. (Вареники)

3) Робота з тематичним словником школяра.

Слово Всезнайка

Вареник — невеликий варений виріб, зліплений з прісного тіста і начинений сиром, ягодами, капустою. Українська національна страва.

4) Письмо по пам'яті. (Текст на дошці закривається.)

— Запишіть продовження останнього речення по пам’яті.

А вже наостанку — ... (в масло та сметанку).

— Зверніть увагу на правильність написання слів.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ми продовжимо вчитися змінювати слова — назви предметів за зразком «один — багато», вчитимемося правильно вживати ці слова в усному і писемному мовленні.

А ще ознайомимося з українськими народними стравами.

— Які народні страви ви знаєте? (Борщ, галушки, пампушки, куліші, узвар, юшка...)

2. Актуалізація опорних знань

— Українці завжди славилися працелюбством. Любили добре попрацювати, а потім смачно пообідати. Після хліба королем українського столу був і залишається борщ. У давнину його називали «варивом із зілля». Сьогодні лише в Україні налічується понад 30 рецептів варіння борщу.

— Пригадаймо, які овочі використовують для приготування борщу.

Один — багато

Буряк — ... (буряки)

Помідор — ... (помідори)

Картоплина — ... (картоплі)

Біб — ... (боби)

Морквина — ... (моркви)

3. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Виконання вправи 1. Колективна робота.

— Спишіть з дошки речення. Слова, подані в дужках, змініть так, щоб вони означали багато предметів.

Наша сім’я велика. Мама з бабусею готують смачні... (страва). Кожного дня у нас різне меню. Бо тато з дідусем люблять... (вареник). Маленький Назарчик — ... (млинець). Бабуся з старшою сестрою — ... (галушка). А мама і я — ... (оладок) зі сметаною. Пахощами завжди сяє домашній стіл.

— Які назви домашніх страв зустрічаються в тексті?

— Які традиційні страви готують у вас удома?

— Хто готує?

— А хто допомагає?

Диференційована робота за вибором учнів

• Виконати завдання самостійно;

• виконати завдання з допомогою вчителя.

2) Виконання вправи 288. Самостійна робота.

— Запишіть назви предметів у дві групи.

Посуд: Меблі:

— Складіть і запишіть речення з двома іменниками (на вибір).

3) Виконання вправи 294.

а) Слово Всезнайка.

— У сиву давнину всі товари продавалися на ярмарку.

Діти, що ж таке ярмарок?

Ярмарок — торг, який улаштовується регулярно в певну пору року і в певному місці для продажу й купівлі товару.

До сьогоднішнього часу в Україні зберігся один великий ярмарок на Полтавщині. Сорочинський ярмарок — це ярмарок, де люди розмовляють, спілкуються, кепкують, співають, танцюють, розповідають незвичайні історії. А які смачні страви там готують!

б) Робота зі словом ярмарок.

Вправа «Кластер»

Завдання: складіть «Кластер» до слова ярмарок.

• Доберіть ключові слова до слова ярмарок.

• Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Дотримуйте правил!

• Не бійтеся записувати все, що спаде на думку, дайте волю уяві та інтуїції.

• Продовжуйте роботу доти, доки не закінчиться відведений час або не вичерпаються ідеї.

• Уявіть якомога більше зв’язків.

Висновок. Отже, слово ярмарок охоплює велику кількість інших слів,

в) Читання вірша (вправа 294, с. 113).

— Прочитайте, що продавалося на ярмарку.

Відра, вікна, і колеса,

І миски, і скрині,

І корови, і овечки,

Кавуни і дині.

Намистечко і сережки,

І мальовані ложки,

Черевики і чоботи,

І ґудзики, і цвяшки.

Леонід Глібов

Демонстрування ілюстрації до тексту.

Вправа «Броунівський рух»

На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні їх виконують, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

І варіант

1. Прочитайте вірш.

Відра, вікна, і колеса,

І миски, і скрині,

І корови, і овечки,

Кавуни і дині.

Намистечко і сережки,

І мальовані ложки,

Черевики і чоботи,

І ґудзики, і цвяшки.

Леонід Глібов

2. Випишіть виділені слова.

3. Запишіть слова за зразком (багато — один).

Відра — відро.

Слова для довідок: вікно, колесо, миска, ложка, ґудзик.

Картка жовтого кольору

II варіант

1. Прочитайте вірш.

Відра, вікна, і колеса,

І миски, і скрині,

І корови, і овечки,

Кавуни і дині.

Намистечко і сережки,

І мальовані ложки,

Черевики і чоботи,

І ґудзики, і цвяшки.

Леонід Глібов

2. Випишіть виділені слова.

3. Запишіть слова за зразком (багато — один).

Цвяшки — цвях.

4. Випишіть слова, які відповідають на питання хто?.

Хто? — ...

Картка зеленого кольору

III варіант

1. Прочитайте вірш.

Відра, вікна, і колеса,

І миски, і скрині,

І корови, і овечки,

Кавуни і дині.

Намистечко і сережки,

І мальовані ложки,

Черевики і чоботи,

І ґудзики, і цвяшки.

Леонід Глібов

2. Випишіть виділені слова.

3. Запишіть слова за зразком (багато — один).

Відро — відра.

4. До поданих слів запишіть узагальнювальне слово.

Миски, ложки — це...

Корови, овечки — це...

Черевики, чоботи — це...

Кавуни, дині — це...

Фізкультхвилинка

4. Узагальнення й систематизація знань

1) Гра «Веселий ярмарок».

Дід приїхав з ярмарку

І для всіх привіз

За червоні яблука

Витребеньок віз.

Кошик жартів — татові,

Скоромовки — братові.

Валентина Бондаренко

Учні класу об’єднується у дві групи. Перша група називає слово, що означає один предмет, а друга — багато предметів.

— Діти, що можна купити чи почути на ярмарку?

Наприклад:

Коза — кози

Віл — воли

Яблуко — яблука

Кошик — кошики

Скоромовка — скоромовки

2) Виконання вправи 295. Самостійна робота.

— Прочитайте і запишіть відповіді на запитання Хто ти?.

І варіант

II варіант

Для мами і тата — ...

В автобусі — ...

Для дідуся і бабусі — ...

У бібліотеці — ...

Для братика і сестрички — ...

У магазині — ...

Для вчительки — ...

У театрі — ...

Взаємоперевірка.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

• Чи справдилися ваші очікування?

• Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Сьогодні ми закріпили вміння змінювати слова за зразком один — багато. Повторили групування предметів за родовими та видовими ознаками, щоб краще розвивати наше мовлення.

3. Домашнє завдання

— Щоб бути успішними у вивченні української мови, виконайте завдання за вибором.

1) Виконання вправи 292 (с. 112).

2) Завдання на картках.

Картка 1

1. Напишіть кілька назв, щоб кожна з них означала багато предметів.

Посуд: ...

Навчальне приладдя: ...

Музичні інструменти: ...

Картка 2

1. Напишіть кілька назв, щоб кожна з них означала багато предметів.

Професії: ...

Транспорт: ...

Страви: ...





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити