Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік

СЛОВО (продовження)

УРОК 72. ВЖИВАННЯ ВЕЛИКОЇ БУКВИ В НАЗВАХ МІСТ, СІЛ

Мета:

формування предметних компетентностей: формувати в учнів орфографічні навички написання з великої літери назв міст, сіл; розвивати мовлення; виховувати любов до рідного краю, бажання вивчати його;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: учити розуміти визначену вчителем мету навчальної діяльності;

громадянської: формувати навички дбайливого ставлення до оточення та самого себе;

соціальної: удосконалювати навички дотримання культури спілкування з різними соціальними партнерами.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: велика буква.

Обладнання: зображення тварин (корівки, собачки, коника); карта області (область, у якій живуть діти); зображення краєвидів Києва.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Вправа «Одне одному, разом!»

Учитель. Діти, у нас є чудова новина. Уявляєте...

1-й учень

На світанку вулицею міста,

Де шумлять про зиму явори,

З рюкзаками, як парашутисти,

Поспішають юні школярі.

2-й учень

Наша рідна школа біля гаю

Схожа на літак-аероплан.

Цей літак щоранку вирушає

У далеку подорож до знань.

Анатолій Качан

2. Робота зі словниковим словом Україна

— Куди ми вирушимо в подорож?

1) Розгадування ребуса.

— Так, ми сьогодні подорожуватимемо Україною.

— Що таке Україна?

2) Завдання на вибір.

а) Гра «Віднови вірш».

і гніздечко у пташини.

Є у сонця небо синє,

А у кожної людини

Наша зветься — Україна,

є матуся — Батьківщина.

(Є у сонця небо синє,

і гніздечко у пташини.

А у кожної людини

є матуся — Батьківщина.

Наша зветься — Україна.

Ганна Чубач)

Ми дуже любимо наш край

Її лани і зелен гай,

в саду рясну калину,

і любим Україну.

(Ми дуже любимо наш край

і любим Україну.

Їі лани і зелен гай,

в саду рясну калину.

Марія Познанська)

б) Складання «асоціативного куща».

3. Каліграфічна хвилинка

— Як справжні мандрівники, занотовуватимемо свої враження до щоденника нашої подорожі.

1) Письмо з'єднань.

у у уу УУУ У У У Уу Ууу

У к кр ра аї їн на Україна

— Що означає слово Україна?

— Як ще українці називають Україну? (Батьківщина)

— На яке питання відповідає слово Україна?

— Який звук у слові Україна позначає два звуки?

— З якої букви пишеться слово Україна?

2) Слухово-зоровий диктант.

Ми дуже любимо наш край

і любим Україну.

Її лани і зелен гай,

в саду рясну калину.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

— Щоб наша мандрівка була вдалою, візьмемо із собою багаж знань.

— Яке вам завдання потрібно було виконати на сьогодні?

— Я показуватиму зображення тварини, а ви скажете їй кличку, яку придумали чи вибрали вдома. (Зображення корівки, собачки, коника)

— З якої букви пишуться назви тварин?

— З якої букви пишуться клички тварин?

— З якої літери пишуться прізвища, імена, по батькові людей?

2. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні ми не тільки подорожуватимемо просторами нашої Батьківщини, але й дізнаємося ще одну таємницю нашої рідної української мови. Готові?

Ми завзяті подорожні,

Сили в нас непереможні —

Кажем правду, не жартуєм:

В рідний край ми помандруєм.

Е. Пеленський

1) Складання «Кластера».

— Летимо над Україною.

2) Проблемне питання.

— Як правильно написати назви міст та сіл?

3. Повідомлення теми і завдань уроку

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу

1) Зупинка «Дослідницька».

Загальна назва

Власна назва

місто

Київ

місто

Моринці

місто

Харків

село

Орловець

село

Калинівка

село

Вербівка

— Прочитайте власні назви.

— Що це за назви?

— З якої букви пишуться назви міст та сіл?

2) Зупинка «Знайки». Ознайомлення з правилом.

Назви міст та сіл пишуться з великої букви.

3) Зупинка «Міста України».

а) Хвилинка милування.

Учень

Над Дніпром широким

Старовинний Київ —

На Софійській площі

Гетьман на коні.

Р. Завадович

Демонстрування зображень краєвидів Києва.

б) Розповідь учителя про місто, у якому живуть діти (або місто, що розташоване найближче).

в) Гра «Відшукай». Робота з картою. Парна робота

— Відшукайте міста України та запишіть їхня назви у зошити.

г) Завдання за вибором.

Картка 1

1. Прочитайте назви міст та їхніх мешканців.

Київ — киянин, Чернігів — чернігівець, Харків — харків’янин, Суми — сумчанин.

2. Спишіть.

Картка 2

1. Прочитайте назви міст та їхніх мешканців.

Львів — львів’янин, Вінниця — вінничанин, Черкаси — черкасець, Запоріжжя — запоріжець.

2. Спишіть.

4) Зупинка «Села України».

а) Розповідь учителя про село, у якому живуть діти (або село, розташоване найближче).

б) Робота за віршем.

Яка квітуча Україна!

В селі у кожнім пісня лине.

В садах заквітчане Вишневе,

На луки поспіша Зелене.

А над рікою, наче панна,

Вихлюпує пісні Вільшана.

В вінку у білім українськім

Гостей стрічає Українка.

Зозулею Калинівка у місті

Літа рахують в буйнім листі.

Де праці рідної вінець

Йде гордовито Орловець.

І Веселкове, і Вербівка

Виспівує пісні сопілка.

А якщо хочеш бачить диво —

Негайно поспішай у Дивне.

Всі села — то краса і спокій

В моїй країні ясноокій.

Валентина Кравець

Під час читання вірша на дошці прикріплюють таблички із назвами сіл. Село Вишневе, село Зелене, село Вільшана, село Українка, село Калинівка, село Орловець, Веселкове, село Вербівка, село Дивне.

— Запишіть назви трьох відомих вам сіл.

в) Виконання вправи 314.

— Прочитайте текст.

— Поясніть уживання знака оклику наприкінці речень.

— Спишіть назви сіл. У кінці додайте назву свого села або села, у якому живуть ваші родичі.

5. Узагальнення й систематизація знань

1) Гра від великої букви «Знайди мені місце».

2) Гра «Так чи ні?».

• Імена людей, по батькові пишуться з великої літери.

• Клички тварин пишуться з малої літери.

• Прізвища людей пишуться з великої літери.

• Назви сіл пишуться з малої літери.

• Назви міст пишуться з великої літери.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

— Завершилася наша подорож мальовничою Україною.

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

• Коли ви відчували радість, задоволення?

• Яку користь приніс вам урок?

• Де ви можете застосувати ці знання?

2. Домашнє завдання (на вибір)

Картка 1

Заповни анкету.

Мене звати ________.

Я живу в ________.

Мої родичі живуть у місті ________.

У мене є родичі і в селі ________.

Картка 2

1. Прочитай вірш.

Мов дивна мапа, олівці:

Червоний — місто Чернівці.

Оранжевий — Одеса-мама,

Хоч кольорів там — ціла гама!

Нас кличе жовтий без утоми

До себе в гості у Житомир!

Як на ланах зелене збіжжя,

Зелене місто Запоріжжя.

А старовинний Борислав

Блакитну барву нам прислав.

По синій навіть важкодуми

Спішать мерщій куди? У Суми.

Лиш фіолетовий і досі я

Ще не назвав. Це ж — Феодосія!

Всі кольори запам’ятати

Поможуть вам міста, малята!

Володимир Верховень

2. Випиши назви міст.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити