Розробки уроків - Українська мова 3 клас

Урок №1. Мова —  найважливіший засіб людського спілкування

Тема: Мова — найважливіший засіб людського спілкування.

Мета: ознайомити учнів з новим підручником; розширити уявлення учнів про мову як засіб людського спілкування; розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Сядьте, діти, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, усміхніться,

Веселіше подивіться.

ІІ. Знайомство з підручником, підписування зошитів

Учитель знайомить учнів з новим підручником.

Учні розглядають обкладинку, шукають прізвища авторів, знайомляться з умовними позначеннями.

— Розгляньте обкладинку.

— Як називається підручник?

— Хто є його автором? (М. Д. Захарійчук та А. І. Мовчун)

— Розгорніть підручник.

— Які умовні позначення ви побачили?

— Прочитайте, що вони позначають?

III. Ознайомлення з державними символами України (с. 3)

— Які державні символи зображені на с. 3 підручника?

— До державних символів належить і Державний Гімн України.

— Хто є його авторами?

Читання Державного Гімну України вчителем.

IV. Робота над віршем Надії Красоткіної (с. 4)

1. Читання вірша вчителем

2. Словникова робота

Чумацький Шлях — власна назва галактики, у якій розташована Сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.

3. Виразне читання вірша учнями

— Про які народні символи згадує Н. Красоткіна у своєму вірші?

— Як авторка говорить про свій рідний край?

— Що є найдорожчим для кожного українця?

V. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда

— Пригадайте, що ми вже знаємо про мову. Для чого людям потрібна мова?

— У який спосіб можна розповісти про щось один одному?

— Як ви розумієте вислів: «Мова — найважливіший засіб людського спілкування»?

— Чому людям доводиться говорити між собою?

— Як мова допомагає у навчанні і праці?

— Чи вміють розмовляти між собою тварини?

VI. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми починаємо працювати над вивченням невеликої, але дуже важливої теми «Мова і мовлення». Спробуємо поповнити свою мовну скарбничку новими знаннями й уміннями, бо життя людини без мови неможливе. Мова — це шлях, яким кожен з нас іде від колиски до усвідомлення себе громадянином. Рідну мову потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати, знати.

VII. С приймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над віршем О. Лупія (с. 5, впр. 1)

— Прочитайте вірш.

— Що народилося у світі першим? (Слово)

— Що відбулося у світі після його народження?

— Спишіть вірш каліграфічно.

— Підкресліть іменники. (Слово, людьми, робота, місто, село, погоду, турботи)

2. Робота в групах

— Обміняйтеся думками: яка «робота» є у слова, у мови?

— Яке значення має мова для людей?

3. Звітування груп

4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 5)

— Чим є мова для людини?

— Скільки мов налічується у світі?

5. Фізкультхвилинка

Раз-два — всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три-чотири — нахилились,

Зі струмочка гарно вмились

П'ять-шість — всі веселі,

Крутимось на каруселі.

Сім-вісім — в потяг сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев'ять-десять — відпочили,

І за парти тихо сіли.

VIII. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Міркуймо разом (с. 5–6, впр. 2)

— Прочитайте текст.

— Коли відбувалися описані події?

— У чому виявилася жорстокість хана?

— Що сталося через 12 років?

— Чи навчилися діти спілкуватися?

— Чому діти не вміли говорити?

— Про що свідчить цей випадок?

2. Усний переказ тексту (с. 6, впр. 3)

— Прочитайте текст. Перекажіть його.

3. Списування із завданням (с. 6, впр. 3)

— Спишіть текст.

— Поясніть зміст кожного речення.

— Поясніть правопис підкреслених слів.

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова, у якому 5 звуків і 4 букви. (Сім’я)

IX. Підсумок уроку

— Яку тему ми почали вивчати?

— Що таке мова? (Це засіб людського спілкування.)

— Де застосовують знання про мову? (У мовленні під час спілкування, для передачі думок, почуттів.)

X. Домашнє завдання

— Відшукайте 5 прислів’їв про мову. Запишіть і поясніть їх значення. С. 6, впр. 4.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити