Розробки уроків - Українська мова 3 клас

Урок № 14. Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення

Тема: Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення

Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування речень; вдосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення потрібними за змістом словами; розвивати зв'язне мовлення школярів; виховувати любов до книги.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

 

Ось дзвінок сигнал подав —

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с.26,впр.47)

— Почитайте складений текст.

— До якого типу текстів він належить?

— Які слова і словосполучення використали під час складання тексту-міркування?

2. Аналіз перевірної роботи

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми вирушаємо у подорож країною Граматики, а до якого саме міста цієї країни ми помандруємо, допоможе з’ясувати хвилинка каліграфії.

Хвилинка каліграфії

— З поданих букв утворіть слова і запишіть їх.

 ініРя, северень, чкарі, тліпере, нійсіон, няравбн, сукраня.

 (Рясні, вересень, річка, переліт, осінній, вбрання, красуня.)

— Якою темою об’єднані дані слова? (Осінь)

— У першому слові підкресліть першу букву, у другому — другу...

— Складіть із підкреслених букв слово. Це і буде назва того міста, куди ми сьогодні помандруємо.

— Яку назву має місто? (Речення)

— Запишіть це слово.

— Містом Речення ми мандрували у 2-му класі, тому дещо нам уже відомо.

— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що виражає речення, як знайти межі речення, будемо доповнювати речення потрібними за змістом словами.

— Для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми не зможемо оволодіти рідною мовою, не зможемо вільно спілкуватися одне з одним.)

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Інтонування речень (с. 27, впр. 48)

— Прочитайте виразно вірш.

Пам’ятайте! У кінці речення голос понижується. Між реченнями робіть паузу.

— Скільки речень у цьому тексті?

— Спишіть текст.

— Підкресліть головні слова в першому реченні.

2. До твого словничка

— Як ви розумієте значення слів кедр, смерека?

3. Гра «Упіймай речення»

— Серед записів знайдіть і прочитайте речення. Поясніть свій вибір.

Настала золота осінь.

У повітрі летить

Птахи вирушають у далеку

Все нижче ходить над землею сонце.

Яка чудова пора року — осінь!

— Які рядки не є реченнями? Доведіть свої міркування.

— Доповніть незавершені речення словами так, щоб вони виражали закінчену думку.

4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 27)

5. Гра «Доповни речення» (впр. 49, с. 27)

— Доповніть незавершені речення словами з довідки так, щоб вони виражали закінчену думку.

— Прочитайте ще раз усі речення.

— Поясніть, як ви їх розумієте?

— Запишіть утворені прислів’я.

— У виділеному доповненому реченні підкресліть головні слова.

6. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Словникова робота

Що таке бібліотека?

Це — домівка для книжок.

Що ж, до неї недалеко:

два квартали і ріжок.

Г. Черінь

— Слово бібліотека складається з двох грецьких слів: бібліос — «книга», теке — «сховище».

— Утворіть словосполучення зі словом бібліотека.

Записатися в...; відвідати...; прийти з...

— Запишіть синоніми до слова бібліотека. (Книгосховище, книгозбірня)

2. Поділ тексту на речення (с. 28, впр. 50)

— Прочитайте текст, поділивши його на речення.

— Про що йдеться в тексті? Перекажіть його.

Висновок. Речення зв’язані між собою за змістом.

3. Самостійна робота

— Спишіть текст вправи 50, розставляючи розділові знаки.

4. Бесіда

— Який це тип тексту?

— Назвіть речення, які висловлюють повідомлення; питання; спонукання до дії. Який розділовий знак ви поставите в кінці таких речень?

Висновок. Відповідно до мети висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні, спонукальні.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Які ознаки має речення?

— Як правильно оформити речення за допомогою інтонації на письмі?

— З якої букви починаємо писати перше слово в реченні?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 28, впр .51.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.