Розробки уроків - Українська мова 3 клас
Урок № 28. Фразеологізми
Тема: Фразеологізми
Мета: ознайомити учнів з деякими фразеологізмами; розвивати вміння пояснювати і вживати опрацьовані фразеологізми, добирати синоніми; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати зв'язне мовлення; виховувати інтерес до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось і дзвоник дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 47, впр. 97)
— Прочитайте складені речення.
2. Робота в парах
— Згрупуйте слова, близькі за значенням.
Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний.
3. Каліграфічна хвилинка
А а Аа Аж жа за аз ак ка
Апетит антена алфавіт
Аби день до вечора.
— Як ви розумієте це висловлювання?
4. Словникова робота
Загадки від Діда-Буквоїда
б б с з з л К в ц к р к л в ц ь
(Бабуся, Київ, циркуль, олівець)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми продовжимо спостереження за роллю синонімів у мовленні, будемо вчитися вводити синоніми в речення, ознайомимося з деякими сталими виразами.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем (с. 47, впр. 98)
— Виразно прочитайте текст.
— Про що в ньому йдеться?
— Прочитайте тлумачення слова Нептун.
— Як називають підкреслені слова? Поділіть ці слова на склади для переносу.
— Спишіть останнє речення. Замініть виділений вислів одним словом.
2. Гра «Влучна заміна» (с. 47, впр. 99)
— Замініть вислови синонімами з довідки.
Брати ноги на плечі — утікати, ловити ґав — ледарювати, водити за носа — обдурювати, клювати носом — дрімати, дерти носа вгору — зазнаватися, цокотіти зубами — змерзнути, зарубати на носі — запам’ятати.
Запам’ятайте! Ці сполучення слів — нероздільні, стійкі й називаються фразеологізмами. Їх можна замінити одним синонімічним словом. Фразеологізми подаються у фразеологічному словнику. |
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за малюнком (с. 48, впр. 100)
— Розгляньте малюнок. Прочитайте тлумачення слова тікати. Визначте, до якого малюнка можна вжити вислів брати ноги на плечі в значенні тікати.
Складіть із ним речення.
— Складіть речення з одним фразеологізмом (на вибір).
Запам’ятайте! Є фразеологізми-антоніми. Наприклад: як кіт наплакав, кури не клюють; заснуло серце, прокинулася душа; легкий на руку, важкий на руку. Є фразеологізми-синоніми. Наприклад: брати ноги на плечі, дати ногам знати. |
2. Робота в парах
— Прочитайте та спишіть прислів’я. Підкресліть слова-антоніми.
1) Колос повний до землі гнеться, а пустий догори пнеться. 2) Утратити щастя легко, а зберегти важко. 3) Потрібно багато днів і ночей, щоб пізнати людей. 4) 3 праці радість, а з безділля смуток.
3. Робота в групах
— Доберіть до поданих слів протилежні за значенням.
Шум — ..., ворог — ..., дівчинка — ..., скупий — ..., зігрітися — ..., підняти —…, ніч — ..., сонце — ..., весна — ..., радість — ..., гарний — ..., мужній — ..., щедрий — ..., битись — ..., влітку — …, вперед — ..., здалека — ..., вгорі — ..., загадав — ..., говорити — ..., відлетів — ..., запитати — ..., добро — ..., гамір — ..., смуток — ..., скупість — ..., життя — ..., старе — ..., холод — ...
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що вивчали на уроці?
— Що для вас було новим?
— Навіщо потрібні синоніми в українській мові?
— Для чого потрібні фразеологізми?
— Які фразеологізми запам’ятали? Складіть з ними речення.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 48, впр .101. Складіть 3 речення з фразеологізмами, наведеними в рамці (на вибір).