Розробки уроків - Українська мова 3 клас

Урок № 54. Написання префіксів з- (с-). Перевірна робота. Аудіювання

Тема: Написання префіксів з- (с-). Перевірна робота. Аудіювання

Мета: перевірити аудіативні навички учнів; вправляти школярів у вимовлянні і написанні префіксів з- і с-; розвивати зв'язне мовлення школярів; виховувати інтерес до навчання.

Тип уроку: урок формування мовної компетенції, перевірка умінь та навичок.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав —

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

III. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ

1. Ознайомлення з текстом

МИШЕНЯ ТА ОЛІВЕЦЬ

(Казка)

Жив-був у Володі на столі Олівець. Одного разу, коли Володя вже спав, на стіл забралося Мишеня. Побачило Олівця, схопило його і потягло до своєї нори.

— Відпусти мене, будь ласка! — попросив Олівець. — Навіщо я тобі? Я дерев’яний, мене не можна їсти.

— Я тебе буду гризти! — сказало Мишеня. У мене чешуться зуби, і я маю весь час що-небудь гризти. Ось так! — і Мишеня боляче вкусило Олівця.

— Ой,— зойкнув Олівець. — Тоді дай мені можливість що-небудь намалювати востаннє, а потім роби що хочеш.

— Добре,— погодилось Мишеня,— малюй! Але потім я тебе все одно погризу на дрібні кусочки.

Гірко зітхнув Олівець і намалював кружечок.

— Це сир? — спитало Мишеня.

— Може й сир,— сказав Олівець і намалював ще три маленьких кружечки.

— Ну, звісно, це сир, а це — дірки в ньому,— здогадалося Мишеня.

— Можливо, й дірочки,— погодився Олівець і намалював ще один великий

круг.

—    Це яблуко! — запищало Мишеня.

— Може бути і яблуко, — відповів Олівець і намалював ще декілька видовжених кружечків.

— Я знаю — це сардельки! — закричало, облизуючись Мишеня. — Ну, закінчуй скоріше, у мене дуже чешуться зуби.

— Почекай хвилинку! — сказав Олівець.

І коли він почав малювати кутики, Мишеня закричало:

— Це схоже на ко... Не малюй більше!

Та Олівець уже намалював великі вуса...

— Та це ж справжній кіт! — пискнуло налякане Мишеня. — Рятуйте! — і кинулося до своєї нори.

З того часу Мишеня звідти не показує свого носа. А Олівець у Володі досі живе, тільки став трішки меншим.

І ти своїм олівцем спробуй намалювати такого кота на страх мишам.

(243 слова)

2. Тестування

1. Де жив Олівець?

а) У портфелі;  б) у пеналі;   в) у Володі на столі.

2. Хто забрав Олівця?

а) Мишеня; б) Володя;  в) сусід по парті.

3. З якими чарівними словами Олівець звернувся до Мишеняти?

а) Прошу; б) будь ласка; в) благаю.

4. Чому Мишеня хотіло погризти Олівця?

а) Бо було голодне;

б) бо в нього дуже чесалися зуби;

в) бо хотіло погратися.

5. У якій послідовності Мишеняті уявлялися зображувані Олівцем предмети?

а) Сир, сардельки, яблуко, кіт;

б) яблуко, сир, сардельки, кіт;

в) сир, яблуко, сардельки, кіт.

6. Яка основна думка казки?

а) Не бери чужого.

б) Хто мудріший, в того й сила.

в) Учись малювати.

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання (с. 12,впр. 192)

— Прочитайте складені речення. Назвіть головні та другорядні члени речення.

V. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся Про вимову та написання слів з префіксами з-, с-

VI. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за вправою 193 (с. 82)

— Спишіть слова, позначте в них префікси. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки, якими починається корінь.

Запам’ятайте! Префікс с- пишеться перед буквами, що позначають глухі приголосні: к, п, т, ф, х.

Допоможе їх запам’ятати вислів «Кафе “Птах”». Перед приголосними, що є в цьому вислові, уживається префікс с-. Перед усіма іншими приголосними — префікс з-.

2. Робота за таблицею

Пишемо — вимовляємо

Зсипати — [сс]ипати;

зчищати — [шч]ищати;

зшивати — [жш]ивати;

зсікати — [сс]ікати

Як чуємо, так і пишемо

[с-] — скидати, спилити, стулити, сфотографувати, схилити;

[з-] — зламати, збудувати, здивувати, згоріти, звернути

— Зверніть увагу на те, що префікс з- вимовляється чітко тоді, коли він стоїть перед дзвінкими приголосними, а читається, як [с], [ш], коли стоїть перед глухими приголосними.

В українській мові є префіксів багато,

Та ще правило одне треба пам’ятати.

У словах на букви к, також п, т, ф, х

Будем пам’ятати: префікс с- писати.

3. Фізкультхвилинка

VII. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над текстом (с. 82, впр. 194)

— Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.

— Спишіть виділені слова, уставляючи букви з, с. Поясніть їх написання.

Підкреслені слова поділіть на склади для переносу.

2. Словотворча робота [с. 82-83. впр. 195)

— Утворіть нові слова за допомогою префіксів з-, с-. Запишіть їх у дві колонки: спочатку — з префіксом з-, потім — з префіксом с-.

— Визначте, якими приголосними починається корінь і як це впливає на написання префіксів з-, с-. Поділіть слова на склади для переносу.

VIII. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що таке префікс?

— Якою є роль префікса у мовленні?

— З яким правилом правопису ознайомилися сьогодні на уроці?

— Для чого потрібно знати правила про правопис слів з префіксами?

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 83, впр. 196. Складіть і запишіть казку про префікси з-, (с-).




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити