Уроки розвитку мовлення 3 клас - 2016
УРОК 12. ПИСЬМОВЕ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ПРО СИТУАЦІЇ З ЖИТТЯ КЛАСУ
Мета: закріпити знання учнів про текст; навчати складати зв'язне висловлювання на задану тему; розвивати мовлення, мислення, пам'ять, уміння висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до навчання, бажання товаришувати, доброзичливо ставитися до своїх друзів.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
День новий почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож вже час нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
— Прочитайте швидко, без помилок, спробуйте все зрозуміти.
(Маша їла сміючись гречаную кашу.
Відмивали, відмивали гречаную Машу.)
— Продовжте ланцюжок слів.
Майка — лайка — ... (байка, гайка, чайка, сайка).
Коза — лоза — ... (доза, поза).
Рік — сік — ... (вік, тік, лік, бік, пік).
Рак — лак — ... (бак, мак, пак, гак).
2. Закріплення знань про прикметники
— Що таке прикметник?
— На які питання відповідають прикметники?
— З якою частиною мови зв’язані прикметники?
— Наведіть приклади словосполучень «прикметник + іменник».
— Доберіть до іменників відповідні за змістом прикметники.
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення мети та завдань уроку
— Відгадайте загадку.
• Великий будинок у місті стоїть,
Та завжди, як вулик бджолиний, шумить.
Як чаша, він повний знаннями,
Ласкавий будинок цей з нами. (Школа)
— Сьогодні на уроці говоритимемо про школу. Ми складатимемо і записуватимемо висловлювання про ситуації, що трапляються у нас у класі.
Школа відкрила нам двері свої,
Кличе учитися всіх.
В школі навчаються друзі мої,
Пісня лунає і сміх.
Радість і мудрість у школі живе,
Школа — це рідний наш дім.
Мрія усіх у політ нас зове,
Діти щасливі у нім.
Н. Красоткіна
— Хто ж буде головним у наших висловлюваннях? Здогадайтеся! Викресліть усі літери, що повторюються. Прочитайте ключове слово.
(Школярі)
2. Складання «асоціативного куща» за темою «Школа»
— Чим для вас є школа? (Відповіді дітей.)
3. Вправа «Мозковий штурм»
✵ Яким має бути ваше робоче місце?
✵ Як учням слід поводитися на перервах?
✵ Навіщо потрібно дотримувати чистоти? Доведіть, що чистота — запорука здоров’я.
✵ Чи необхідні у школі живі квіти і навіщо? А живий куточок?
✵ Чому слід провітрювати класну кімнату і навіщо дітям необхідно виходити на перерві з класу?
✵ Чи потрібні у класі чергові учні?
✵ Як ви гадаєте, школа — це ваш другий дім, чи це просто так кажуть? Доведіть свою думку.
✵ Чи потрібно дітям стежити за порядком і чистотою у школі, на подвір’ї, чи нехай цим займаються дорослі люди? Як ви вважаєте?
✵ Діти, дорога вам ваша школа чи ні? Чому ви її любите?
✵ Що б ви хотіли змінити у школі? Які нові традиції ви бажаєте впровадити у нашій школі?
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
На подвір’ї біля школи
Петрик м’ячик кинув Олі.
Одне одному кидали,
Діти грались і співали.
Раптом м’ячик швидко зник,
I ніхто знайти не зміг.
V. СКЛАДАННЯ ВИСЛОВЛЮВАНЬ ПРО СИТУАЦІЇ З ЖИТТЯ КЛАСУ
1. Бесіда
— Ви будете працювати в групах. Оберіть собі тему.
— Про що можна розповісти з життя нашого класу? (Відповіді дітей.)
✵ Підготовка до свята.
✵ Прибирання класної кімнати.
✵ Захворів товариш.
✵ Чергові запізнилися.
✵ Допомога дитячому будинку.
— Чому саме такі теми обрали?
Діти (по черзі):
— Ми любимо брати участь у різних святах. Хочемо розповісти про підготовку до Нового року.
— Школа — наш дім. Будемо раді, якщо він завжди буде чистим, світлим, затишним.
— Василь — наш товариш. Він захворів і багато уроків пропустив. Допоможемо йому наздогнати клас.
— Ми — дружний клас. Усі допомагаємо одне одному. І тому, коли Оленка та Марійка, чергові, запізнилися через непогоду, весь клас був черговим!
— Ми взяли участь в акції «Допоможи ближньому». Принесли для діток іграшки, одяг, книжки та канцелярське приладдя.
2. Складання висловлювання
— Працюйте разом! Обговоріть основні частини розповіді: зачин, основну частину, кінцівку. Користуйтеся опорними словами з карток.
(Діти складають висловлювання, розповідають.)
3. Записування висловлювання
Підготовка до свята |
Виготовляли, майстрували, клеїли, прикрашали, новорічна ялинка, концертні номери, запросили батьків |
Прибирання класної кімнати |
Вирішили прибрати, ретельна підготовка, ганчірки, мийні засоби, серветки, закипіла робота, вікна, витирали меблі, підвіконня, розставили, працювали на совість |
Захворів товариш |
Принесли, подякував, захворів, весь час лежав, розв’язували задачі, писали диктанти, читали книжки |
Чергові запізнилися |
Завірюха, намело кучугури, запізнилися, занепокоїлися, допомогли, чергували, прибирали, встигли |
Допомога дитячому будинку |
Акція, принесли, іграшки, книжки для малят, альбоми та фарби, немає батьків, зовсім одні, запросити на гостину |
4. Перевірка написаного. Виправлення помилок
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого навчалися на уроці?
— Чи подобаються вам традиції нашої школи?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти оповідання «На спортивному майданчику».