Уроки розвитку мовлення 3 клас - 2016
УРОК 17. РЕДАГУВАННЯ ТЕКСТІВ
Мета: закріплювати знання учнів про текст, його частини та типи; перевірити вміння визначати тему тексту та головну думку; удосконалювати вміння редагувати різні типи текстів; розвивати мовлення, мислення, творчу уяву, пам'ять; виховувати любов до рідної мови, інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав уже дзвінок.
Починається урок.
Закотили рукава,
До роботи нам пора.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мовленнєва розминка
— Додайте склад та утворіть нові слова.
Мі — ... (-сяць, -сто, -нус, -раж, -кроб, -шок)
Го — ... (-род, -лос, -ра, -нчар, -пак, -луб)
Ка — ... (-ртина, -біна, -ша, -зка, -ртуз)
— Прочитайте прислів’я, поясніть їх значення.
(Я йому — про діло, (Хочеш бути щасливим,
а він мені — про козу білу.) не будь лінивим.)
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення мети та завдань уроку
— Сьогодні у нас останній урок розвитку мовлення цьогоріч. Ви багато чого навчилися, багато чого вмієте. Мета нашого уроку сьогодні: закріпити знання про текст; удосконалювати навички редагування текстів різних типів.
2. Робота з деформованим текстом
— Прочитайте речення.
— Що це текст?
— Що потрібно зробити, щоб речення були пов’язані за змістом?
— Складіть текст.
Який він ошатний!
Ну і красень!
На потилиці яскраво-червоні плями.
Ось тому його строкатим дятлом і прозвали.
На одному з дерев прилаштувався дятел.
Головка і спинка чорні.
На чорних крильцях — білі цятки і смужки.
— До якого типу мовлення належить цей текст? Хто є об’єктом опису? (Це текст-опис, а об’єкт опису — дятел.)
— Доведіть, що це текст-опис. (У цьому тексті йдеться про ознаки дятла, що можна побачити одночасно.)
— Яке запитання можна поставити до цього тексту? (До такого тексту можна поставити питання: який дятел?)
Учитель прикріплює на дошці ілюстрацію із зображенням дятла.
— Діти, зверніть увагу, як красиво описаний у тексті дятел.
— Що робить цей текст більш красивим і виразним?
— Який заголовок можна придумати, щоб виразити тему тексту?
— Що головне хотів сказати нам автор?
— Запишіть текст.
ДЯТЕЛ
На одному з дерев прилаштувався дятел.
Який він ошатний!
Головка і спинка чорні.
На потилиці яскраво-червоні плями.
На чорних крильцях білі цятки і смужки.
Ось тому його строкатим дятлом і прозвали.
Ну і красень!
3. Добирання до тексту слів, що бракує
— Прочитайте текст.
БОЯГУЗЛИВЕ ЗАЙЧЕНЯ
Цей ... звірок живе в лісі. У нього ... вуха, ... хвіст. Передні лапи ..., а задні — ... . Шубка у звірка влітку ..., а взимку — ... . Морква і капуста — улюблені ласощі тварини. А взимку і ... кора хороша. ... всього боїться!
— Спишіть текст. Вставте замість пропусків слова за змістом таким чином, щоб утворився зв’язний текст про зайчика.
— Слова повинні відповідати на питання який? яка? які?. Якого типу текст утворився?
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V. ТВОРЧА РОБОТА
1. Складання вірша. Робота у групах
— А зараз ми спробуємо стати поетами.
— Що необхідно знати, щоб написати вірш?
— Спробуйте переставити рядки, щоб утворився віршик.
У кожної групи — свій вірш. Спочатку візьміть картки. Розріжте їх на речення. Викладіть так, щоб утворився вірш, а потім приклейте його на аркуш паперу. На ваших аркушах уже є малюнок. Оберіть фон за власним бажанням. (На аркушах — зображення картин весни.)
1-ша група
2 |
Лине ластівка додому. |
4 |
Абрикос цвіте в долині. |
1 |
Чути перший гуркіт грому, |
3 |
Ручаї туркочуть сині, |
6 |
Красне сонце прославляє. |
8 |
У пташиному гніздечку. |
7 |
Сонце тепле, як яєчко |
5 |
Перша бджілка вилітає, |
ВЕСНА
Чути перший гуркіт грому,
Лине ластівка додому.
Ручаї туркочуть сині,
Абрикос цвіте в долині.
Перша бджілка вилітає,
Красне сонце прославляє
Сонце тепле, як яєчко,
У пташиному гніздечку.
Г. Вієру
2-га група
3 |
І, співаючи, струмки |
1 |
Грає сонце промінцями, |
4 |
Шлях знаходять до ріки. |
2 |
Білий сніг стає струмками, |
5 |
Річка ширшою стає, |
8 |
Тягне срібний свій улов. |
6 |
В річці сонце устає, |
7 |
Біля сонця риболов |
ВЕСНА
Грає сонце промінцями,
Білий сніг стає струмками,
І, співаючи, струмки
Шлях знаходять до ріки.
Річка ширшою стає,
В річці сонце устає,
Біля сонця риболов
Тягне срібний свій улов.
М. Стельмах
3-тя група
4 |
Зиму проганяє. |
3 |
Теплою рукою |
2 |
Цілий день гуляє, |
1 |
Сонечко по небу |
8 |
Весну зустрічають! |
7 |
В кожушках сріблястих |
6 |
Вічка розтуляють, |
5 |
Котики вербові |
КОТИКИ ВЕРБОВІ
Сонечко по небу
Цілий день гуляє,
Теплою рукою
Зиму проганяє.
Котики вербові
Вічка розтуляють,
В кожушках сріблястих
Весну зустрічають!
Н. Бугай
2. Перевірка творчої роботи
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над чим ми працювали сьогодні на уроці?
— Чи сподобався вам урок?
— Що ми повторювали?
— Чого ви навчалися?