Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 73. ПОНЯТТЯ ПРЕДМЕТНОСТІ
Мета: ознайомити учнів з поняттям предметності на прикладах іменників, утворених від прикметників, дієслів; розвивати мовлення школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Дзвоник дзвонить, не стихає:
— Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте,
Починаємо урок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа258, с. 106)
— Прочитайте записаний текст.
— Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.
— Назвіть префікси у виділених словах.
— Назвіть клички тварин, які ви підкреслили в тексті.
2. Редагування тексту
— Прочитайте текст. Виправте помилки і запишіть.
Он пасіка. Коло пахучих лип михась. Біля тину песик булька. На вулику котик мурчик. Собака бровко скоса на нього поглядає. Хлопчик покликав друзів і разом пішли до дідуся тараса.
3. Хвилинка каліграфії
Гг Гг Гг Го Гв Гл ог го гр. ге іг мг
В горішнику горішина
Горішками обвішана.
Оришка й Тимошко
Струшують горішки.
— Чітко і правильно промовляйте скоромовку.
— Знайдіть спільнокореневі слова, позначте в них корінь.
— Підкресліть букви, що позначають глухі приголосні звуки.
— Назвіть іменники в скоромовці.
— Поясніть, чому деякі з них написані з великої букви.
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення з елементами бесіди
— Назвіть предмети, які ви можете побачити, почути, до яких можна доторкнутися. (Парта, підручник, рука)
— До якої частини мови вони належать?
— Загальні іменники, які ви назвали, називають конкретні предмети.
— А є загальні іменники, які не можна сприйняти органами чуття.,
2. Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з іменниками, які не називають предмети, але набувають предметності. Ви будете вчитися утворювати такі іменники, вживати їх у своєму мовленні.
3. Робота за вправою 259 [с. 107)
— Прочитайте слова лівої колонки.
— Прочитайте слова правої колонки.
— Від якої частини мови утворені слова другої колонки?
4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 107)
— Від яких частин мови можуть утворюватися іменники?
— Що вони називають?
— На які питання відповідають такі іменники?
Фізкультхвилинка
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за вправою 260 (с. 107)
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Чи здогадалися ви, як називається ця казка? Хто її автор?
— Де жила дівчинка?
— На чому вона спала?
— Що їла та пила Дюймовочка?
— Які зміни відбулися в лісі з настанням зими?
— Як почувалася Дюймовочка?
2. Добирання спільнокореневих іменників
— Випишіть виділені слова з тексту вправи 260.
— До яких частин мови вони належать?
— Доберіть до них спільнокореневі іменники. (Великому — велич, сплела — плетіння, чисту — чистота, знаходила — знахідка)
3. Вибіркове списування із завданням
— Спишіть перший абзац тексту з вправи 260, розкриваючи дужки.
— Підкресліть слова з протилежним значенням. (Великому — маленьке)
— Підкресліть головні члени речення в передостанньому реченні.
— Установіть зв’язок слів у першому реченні (усно).
4. Розвиток зв'язного мовлення
— Складіть твір-мініатюру за планом. Доберіть до нього заголовок.
1. Зима прийшла.
2. Замерзла пташка.
3. Турботливі діти.
4. Пташка зацвірінчала.
Перевірка робіт. Аналіз мовних помилок.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Наведіть приклади іменників, які позначають конкретні предмети.
— Від поданих прикметників утворіть спільнокореневі іменники.
Українська —
львівський —
київській —
дунайський —
— Визначте кількість звуків і букв у власних назвах.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 261, с. 108.