Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 78. ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЗА ЧИСЛАМИ: ОДНИНА ТА МНОЖИНА
Мета: ознайомити учнів з поняттям «число іменників», «однина», «множина»; вправляти у змінюванні іменників за числами; розвивати зв'язне мовлення школярів; уміння аналізувати, узагальнювати мовні явища; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 274, с. 114)
— Прочитайте записані абзаци.
— Який рід мають іменники, що стоять у дужках?
2. Гра «Два — чотири — всі разом»
— Яке слово «зайве»?
Дніпро, Кіровоград, Львів, Вінниця.
(«Зайве» слово «Дніпро», бо це назва річки, а решта — назви міст.)
Сонце, вітер, дощ, костюм.
(«Зайве» слово «сонце», бо це — іменник середнього роду, а решта — іменники чоловічого роду.)
Сторож, школа, лінійка, Володя, річка.
(«Зайве» слово «Володя», бо це — власна назва.)
Вовк, лисиця, заєць, зошит.
(«Зайве» слово «зошит», бо це неістота.)
3. Словниковий диктант
— Запишіть іменники у три стовпчики за родами.
Фермер, яблуко, телевізор, пташка, озеро, книжка, олень, вулиця, місто.
— Скільки предметів називають записані вами іменники? (Один)
— Змініть іменники так, щоб вони позначали багато предметів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ви дізнаєтеся про те, що іменники можуть змінюватися за числами. Будемо вчитися визначати число іменників.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча вправа (275, с. 114)
— Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
— Що сталося з дівчинкою?
— Що принесла мама з магазину?
— Чим цікава була картина?
— Чому саме таку картину купила мама?
— Як би ви продовжили цю розповідь?
— Спишіть текст, уставляючи пропущені закінчення.
— Підкресліть головні члени речення у першому і другому реченнях.
— Підкресліть іменники, які означають один предмет — однією рискою, які означають багато предметів — двома рисками.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 775)
— За якими числами змінюються іменники?
— Наведіть власні приклади.
3. Первинне закріплення
— Спишіть текст.
— Назвіть іменники, вжиті у множині.
З неба падають сніжинки
На дерева, на будинки,
На майдани, на садки,
На ялинки, на дубки.
— Поставте ці іменники в однину.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за вправою 276 (с. 115)
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть текст і визначте рід виділених іменників.
— Поставте виділені іменники у множині.
— Позначте в них закінчення.
2. Хвилинка спілкування. Робота в парах
— Складіть діалог на тему «Мій вихідний день».
3. Хвилинка відпочинку
— Вітю, ти добре вивчив про однину та множину?
— Так.
— Тоді скажи: штани — однина чи множина?
— Угорі — однина, а знизу — множина.
4. Гра «Ланцюжок»
— Відгадайте загадки. Визначте рід, число іменників-відгадок, поясніть їх правопис.
Грають три команди. Кожна відгадує по одній загадці. Виграє команда, яка відгадала більше загадок.
✵ Зимою спить, а літом шумить. (Річка)
✵ Яке місто літає? (Орел)
✵ Не має ніг, а ходить, має вухо, а не чує. (Голка)
✵ Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч)
✵ Не бджола, а гуде, не птах, а летить. (Літак)
✵ Без рук, без олівця, а малює без кінця. (Мороз)
✵ Що без дірки наливається? (Яблуко)
✵ Одна коняка тягне двадцять бричок. (Поїзд)
✵ У воді росте, а води боїться. (Сіль)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Як змінюються іменники?
— Як визначити число іменників?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 277, с. 116. Правило, с. 115.