Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 79. ВПРАВИ НА ВИЗНАЧЕННЯ ЧИСЛА ІМЕННИКІВ
Мета: формувати вміння учнів визначати число іменників та змінювати іменники за числами; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 277, с. 116)
— Прочитайте іменники.
— Визначте число цих іменників.
— До якої професії належать ці слова?
2. Словникова робота
— Кого називають космонавтом? (Того, хто літає в космічному просторі.)
— Яких космонавтів ви знаєте?
— Назвіть, хто був першим українським космонавтом.
— Хто керує космічними ракетами?
— За допомогою яких приладів?
— Утворіть словосполучення зі спільнокореневими словами.
Новий к__ р, к_ий клас, к_а гра.
— Складіть і запишіть свої речення зі словами, поданими в рамках на с. 116 підручника.
— Запишіть їх каліграфічно в зошити.
— Запам’ятайте їх правопис.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми вправлятимемося у визначенні числа іменників.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за вправою 278 (с. 116)
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Про що йдеться в тексті?
— Чим тішиться річка?
— У якому числі написані іменники в дужках?
— У якому числі їх треба записати? (У множині)
— Чому?
— Спишіть текст, розкриваючи дужки.
2. Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині або тільки у множині
— Відгадайте загадки:
✵ Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко)
✵ У зимову веселу пору
Ми — кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас на гору,
А ми веземо їх з гори. (Сани)
✵ Хто входить і виходить, той першим нам руку подає, ми стоїмо завжди при вході, нас у хаті кілька є. (Двері)
✵ Хто свою голову влітку накриває І по двадцять хусток має? (Капуста)
— Запишіть відгадки. Визначте число іменників.
Висновок. В українській мові є такі іменники, які вживаються тільки в однині або тільки у множині.
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутися до справ.
3. Диктант з «ключем»
— Запишіть іменники у дві колонки: вжиті в однині; вжиті в множині.
— У кожному іменнику підкресліть першу літеру. З цих літер прочитаєте народне прислів’я.
Доля, ножиці, екзамени, озеро, приклади, радощі, берег, радість, експеримент, дочка, обеліски, птахи, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, експонати.
(Добре діло не пропаде.)
4. Робота в групах (вправа 279, с.116)
— Прочитайте текст, уставляючи слова з довідки.
— Про який місяць йдеться у тексті?
— Які зміни відбуваються в природі у лютому місяці?
— Чим небезпечні бурульки?
— Як можна «боротися» з бурульками?
5. Списування із завданням
— Спишіть текст вправи 279.
— Визначте число виділених іменників.
— Поставте ці іменники в однині.
— З підкресленого речення утворіть словосполучення. (Ворони каркають; каркають голосно)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що повторили на уроці?
— Що для вас було новим?
— Як визначити число іменників?
— Наведіть приклади іменників, які вживаються в однині.
— Які іменники ніколи не вживаються в однині?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 280, с. 117.