Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 86. УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні; вчити влучно вживати їх в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів, розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться!
Пролунав уже дзвінок —
Починаємо урок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток нас. 34)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники.
Бджілки золотисті
В квітах літають,
Роси перлисті
З трав опадають.
М. Рильський
— У якому значенні вжито прикметники?
— Доберіть до іменників бджілки і роси прикметники в прямому значенні.
— На сьогоднішньому уроці ми будемо спостерігати за прикметниками, які вживаються в прямому і переносному значенні.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 125-126)
1) Вправа 300 (с. 125).
— Прочитайте вірш. У якому значенні вжиті підкреслені прикметники — переносному чи прямому?
2) Вправа 301 (с. 125-126).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть перший абзац. Підкресліть головні слова в словосполученні. До виділених іменників доберіть прикметники. Запишіть словосполучення.
— Підкресліть головні слова в словосполученнях.
3) Робота в парі. Вправа 302 (с. 126).
— Прочитайте словосполучення.
— Запишіть словосполучення у дві колонки: у першу — з прикметниками, ужитими в прямому значенні, у другу — з прикметниками, ужитими в переносному значенні.
— Складіть два речення з двома словосполученнями, у яких прикметник уживається в переносному значенні.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Коментоване письмо
— Випишіть словосполучення з переносним значенням. Складіть речення з одним з словосполучень.
Солодкі ягоди, золоті руки, мамині руки, срібний передзвін, солодка мова, срібний перстень, золоте серце, холодний погляд, золотий колос, чиста вода, золотий годинник, холодний день, чисте сумління.
2. Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Знайдіть прикметники. Які з них ужито у переносному значенні?
У ЗЕЛЕНОМУ ЛІСІ
Сидить коник зелененький в зеленому лісі,
На зеленій скрипці грає зеленої пісні.
Про ярочок зелененький, зелені ялиці
І коника зеленого в зеленій травиці.
3. Диктант «Скарбничка мудрості народу»
Для запису під диктування використовуються прислів’я, приказки. Учитель читає текст один раз, учні уважно слухають і записують по пам’яті, потім озвучують свій запис.
Не родись багатий, а родись щасливий.
Нема гіршої долі, як жити без волі.
Двері мудрості ніколи не замкнені.
Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.
Там земля мила, де мати народила.
У чужій стороні і сонце не так світить.
Шануй батька й неньку, то буде скрізь тобі гладенько.
Як березень не хмуриться, а весною пахне.
Травень ліс одягає — літа в гості чекає.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
✵ На уроці я вчився...
✵ Найбільше мені сподобалося...
✵ На наступному уроці я хочу навчитися...
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 303, с. 126.