Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)

Урок 92. РОЗБІР ПРИКМЕТНИКА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ

Мета: вдосконалювати вміння учнів установлювати зв'язок між іменником і прикметником, визначати рід і число прикметників; розвивати зв'язне мовлення школярів, орфографічну пильність; виховувати пунктуальність, охайність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і знов дзвінок лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно нового навчить.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Каліграфічна хвилинка

Щщ ще ощ щі

Дощ щирий мерщій

Ви не бійтесь цих дощів,

Вони ще теплі, зовсім не холодні,

Їх називаємо грибні дощі.

Тож по гриби мерщій сьогодні!

Яким є останнє речення за метою висловлювання?

Доберіть прикметники до слова дощ.

Які закінчення будуть у цих прикметниках? (-ий, -ій)

Чому? (Чоловічий рід)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

Сьогодні на уроці ми будемо закріплювати вміння добирати прикметники, знаходити їх у реченні, визначати рід прикметника, розбирати прикметник як частину мови.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 132-133)

1) Робота в парі (вправа 318, с. 132).

Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть.

Спишіть текст, розкриваючи дужки. Визначте рід підкреслених іменників і зв’язаних із ними прикметників.

Підкресліть підмет і однорідні присудки в другому реченні.

Зробіть звуко-буквений аналіз виділених слів.

Довідкове бюро

Мореля — сорт абрикоси з дрібними плодами.

2) Колективна робота (вправа 319, с. 133).

Відгадайте загадку.

• Навесні барвиста квітка

На галявині розквітла.

Лиш поглянути хотіли,

Враз знялась і полетіла.

Прочитайте текст.

Що побачив метелик, коли виліз із лялечки?

     — Зробіть аналіз прикметника великий у такому порядку:

1) Аналізоване слово.

2) Від якого слова в реченні залежить.

3) На яке питання відповідає.

4) До якої частини мови належить.

5) Рід. (В однині)

6) Число.

7) Яким є членом речення.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Вибіркове списування

Виразно прочитайте вірш. Випишіть прикметники разом з іменниками. Визначте число і рід прикметника.

Що таке Батьківщина?

За віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна ласка матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою криниця,

В чистім полі пшениця,

Серед лугу лелека,

І діброва далека...

П. Бондарчук

2. Гра «Поети». Робота в парах

Прочитайте. Допишіть потрібні за змістом прикметники. Визначте рід, число прикметників.

Хто в хустинці... (червоненькій)

Став у лісі між дубів?

Може, дівчинка... (маленька)

Назбирать прийшла грибків?

Ні, не дівчина там стала,

Горобина виростала,

Ту хустину Гаптувала

(Щедра)... осінь... (золота).

М. Познанська

Ґаптувати — вишивати шовковими нитками різного ґатунку, вкритими тонким шаром золота або срібла; прикрашати якусь річ вишиваними візерунками.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Які відкриття ви зробили для себе на уроці?

З яким настроєм ми закінчуємо наш урок?

Які труднощі виникали під час уроку?

Чи вдалося впоратися з труднощами? Як саме?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 320, с. 133.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити