Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)

Урок 94. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ ЗА КОЛЕКТИВНО СКЛАДЕНИМ ПЛАНОМ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА

Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст; розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов, бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Каліграфічна хвилинка — Відгадайте загадку.

✵ Як подивишся на нього,

Бачиш в нім себе самого

— Запишіть каліграфічно.

Дз дзі дзу одз ндз

Дзвінок дзеркало кукурудза

Отаким, яким буваєш.

Що це, друже? Відгадаєш? (Дзеркало)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми перевіримо ваше вміння писати письмовий переказ. Ви старанно працювали протягом року, тому успішно впораєтеся із завданням.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Угадай героїв уроку»

• За вікном летить сніжок,

Піднялася віхола.

Але бачу я пташок

Що сидять під стріхою!

Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці

Звуться, діти, ... (горобці).

• Вона животик жовтий має,

Ще й чорну краватку одягає.

Пташина жвава і маленька,

Співає дзвінко, веселенько,—

Той спів узимку кожен чує.

Шматочок сальця їй смакує.

Що ж це за пташка невеличка,

Чи здогадались ви?.. (Синичка).

2. Цікаво знати!

Горобець — один з найпоширеніших птахів як в Україні, так і на Землі. У нас найчастіше зустрічаються два види. Це горобець польовий та горобець хатній. Почнемо з польового горобця, якого за рішенням Українського товариства охорони птахів визнано птахом 2010 року.

Горобець польовий дуже маленький птах, вага якого 20-25 грамів, а довжина 14-15 см, розмах крил — 20-22 см. Голівка вкрита коричневою «шапочкою», на щічках та грудях — чорні плями. Тулуб укритий сірим пір’ям, а крила чорно-сірим, з коричневими смужками. Невеличкий хвіст завдовжки 5-6 см. Зустрічається цей невеликий птах мало не по всій Європі, а також на значній частині Азії — від полярного кола, Уральських гір та південного підніжжя Гімалаїв на схід до берегів Тихого океану, тобто цілком заселяє Китай. Веде як осілий, так і кочовий спосіб життя. Завжди тримається зграї. Щодо їжі, то польовий горобець невибагливий. Живиться насінням та плодами рослин, навесні — комахами. Широко відома кампанія зі знищення польових горобців як шкідників сільського господарства, проведена в Китаї у 1950-х рр. У ході розгорнутої в березні-квітні 1958 р. кампанії тільки за три дні в Пекіні та Шанхаї було знищено 900 тис. птахів, а до першої декади листопада того ж року в Китаї, за неповною статистикою, було винищено 1960 млн горобців. Однак ця боротьба призвела до масового поширення комах-шкідників навесні та влітку 1959 р. у Шанхаї та інших містах. 18 березня 1960 р. Мао Цзедуном було ухвалено особисте рішення про припинення боротьби з горобцями.

Горобець хатній, або домовий. Напевно, найвідоміший птах, який живе по сусідству з людиною. Звідси і назва «хатній». До початку XXI ст. загальноєвропейська популяція хатнього горобця значно скоротилась, а в ряді країн цей вид опинився на межі зникнення. Так, з середини 80-х рр. популяція горобців у Чехії зменшилася на 75 %, у Великій Британії — на 68 %, причому у великих містах Британії вони практично зникли. Як причини називаються зменшення кількості комах під час їх періоду розмноження, хвороби, викликані високим вмістом пестицидів у злаках, зникнення місць гніздування в містах через їх реконструкції, зменшення зелених міських зон і знищення дерев, що знову- таки призводить до загибелі комах, необхідних для вигодовування пташенят.

Синичка. Узимку, біля людських домівок можна побачити невеликих красивих пташок, які прилітають сюди в пошуках їжі. Це — синиці. Синиці живуть в Україні цілий рік, хоча дехто вважає, що вони прилітають до нас тільки взимку. Навесні і влітку вони живуть у лісах, де в цей час багато їжі, тримаючись подалі від людей. Узимку ж цим пташкам важко прогодуватися і, шукаючи їжу, вони прилітають до людського житла, де дбайливі люди влаштовують для них годівниці. У лісах України проживають 7 видів синиць, які схожі між собою за зовнішнім виглядом і поведінкою, але відрізняються за забарвленням і деякими рисами поведінки. Гніздяться переважно в дуплах дерев. У пошуках їжі нерідко підвішуються на гілках униз головою. Синиці — типові комахоїдні птахи і, хоча взимку комах немає, ці птахи залишаються зимувати в наших краях, переносять сніжні зими і морози, тому що здатні частково переключатися на рослинну і навіть тваринну їжу.

Велика синиця — найбільш поширений птах з родини синицевих і добре відомий населенню України. Це найбільший вид з родини синиць, за що й отримав свою назву. Придивіться, як вона гарно вбрана: спинка зеленувата, низ жовтий з широкою чорною смугою вздовж грудей і черева, голова чорна, щоки білі з чорною облямівкою. В Україні поширена в усіх зонах. Синиця дуже рухлива: з ранку до вечора перелітає вона з дерева на дерево, з куща на кущ. Це вона видивляється і знищує жуків, комарів, мух, інших шкідливих комах, їх личинки і лялечки. Узимку прилітає до годівниць, де охоче споживає різне насіння, дзьобає м’ясо, сало, масло. Узимку синицям живеться нелегко. Від голоду і холоду вони потерпають більше, ніж інші птахи. Учені підрахували, що із 10 синиць до весни доживає лише 2, решта гинуть. Тому так важливо підгодовувати синичок, улаштовувати спеціальні годівниці, що гойдаються, наприклад, із пакетів з-під молока чи соків. А чому такі, що гойдаються? Тому, що інші птахи на такі годівниці не сідають, і весь корм дістається тільки синичкам.

3. Слухання тексту (вправа 325, с. 136)

— Розгляньте малюнок. Який епізод тексту зображений на ньому?

— Виконайте завдання, запропоновані в «Зошиті з розвитку писемного мовлення».

4. Самостійна робота учнів

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи все вдалося вам зробити на сьогоднішньому уроці?

— Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?

— Чи вдалося їх подолати?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити