Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)

Урок 95. ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ЧИСЛАМИ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ

Мета: вчити учнів змінювати прикметники за числами у сполученні з іменниками; вдосконалювати вміння ставити питання від іменника до прикметника; розвивати зв'язне мовлення школярів, образне мислення; виховувати працелюбність, любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Каліграфічна хвилинка

Яс ею ць туп оч ща

Сонце щавель

Попрощалось ясне сонце

З чорною землею.

Виступає круглий місяць

З сестрою зорею.

Т. Г. Шевченко

— Випишіть прикметники і поставте до них запитання.

— Зробіть звуковий аналіз слова місяць.

— Знайдіть і назвіть у вірші букви, які позначають два звуки.

— Назвіть головні члени у першому реченні.

2. Прикметниковий диктант

— Доберіть прикметники до іменників, які я диктуватиму, пояснюючи при цьому всі орфограми у прикметниках та іменниках.

Пиріг (яблучний, ароматний, свіжий, рум’яний, смачний,...)

Пшениця (золота, стигла, висока, густа, зелена,...)

Черешня (стигла, соковита, червона, налита, запашна,...)

Автомобіль (швидкий, легковий, вантажний, новий, красивий,...)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

Вибірковий диктант

— Випишіть прикметники з вірша у стовпчик.

Тепла і ніжна — в матусі рука.

Дужа й солона вона — в моряка.

У сталевара — міцна, мозолиста.

Легка, мов крило,— в піаніста-артиста.

В лікаря — чуйна.

Шорстка — в хлібороба ...

Тільки ніяка рука — у нероби.

Л. Савчук

— З яким іменником зв’язані виписані прикметники? (Рука)

— В якому числі вжито іменник рука?

— Сьогодні ми будемо вчитися змінювати прикметники разом з іменниками в однині і множині, виділяти закінчення.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 136-139)

1) Колективна робота (вправа 326,с136-137).

— Прочитайте вірш Надії Донець, у якому «розгубилися» слова.

— Запишіть вірш, римуючи слова другого речення.

— Складіть із виділеним словом речення.

— Доберіть споріднений прикметник до підкресленого слова.

2) Робота в групі (вправа 327, с. 137).

— Доберіть п’ять словосполучень іменника з прикметником. Запишіть.

3) Колективна робота (вправа 328, с. 137).

— Прочитайте текст, уставляючи пропущені закінчення.

— Спишіть текст, уставляючи пропущені закінчення. Позначте їх. Визначте число і рід прикметників.

4) Робота в парі (вправа 329, с. 137-138).

— Розгляньте малюнки.

— Запишіть іменники — назви птахів в однині та множині. Доберіть відповідні прикметники. Запишіть за зразком.

5) Заучування правила (с. 138).

6) Робота в групі (вправа 330, с. 138).

— Прочитайте текст, розкриваючи дужки й уставляючи пропущені закінчення. Перекажіть.

1 варіант

— Спишіть перший абзац тексту, розкриваючи дужки. Поставте прикметники в тому числі, у якому стоять іменники.

2 варіант

— Спишіть другий абзац тексту, уставляючи пропущені закінчення. Підкресліть прикметники. Визначте їх число.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Попрацюйте разом!

— Спишіть сполучення іменників з прикметниками. Позначте закінчення прикметників.

Однина

Множина

Солодка груша

солодкі груші

Глибокий ставок

глибокі ставки

Широке поле

широкі поля

Червона троянда

червоні троянди

Глибоке озеро

глибокі озера

— Прикметник завжди стоїть у тому числі, що й іменник, з яким він зв’язаний.

— Які закінчення мають прикметники у множині?

2. Робота в парах

— Прочитайте текст. Випишіть сполучення іменників з прикметниками, ставлячи питання до прикметників. Позначте закінчення прикметників. Усно визначте число.

НА ПОДВІР’Ї

Край села стояла велика солом’яна хата. Вона була затишна і біла. Вузька стежка вела від порога до глибокої криниці. Вода у ній була завжди студена і прозора. Понад стежкою росли пахучі квіти. Із хати вийшла молода струнка дівчина. У довгих косах червоніли стрічки. З вишитої сорочки посміхалися блакитні незабудки. Дівчина набрала холодної води і пішла в хату.

3. Гра «Хто швидше перетворить однину на множину?»

Не дошці написано прикметники з іменниками в однині. Потрібно написати їх у множині. Позначити закінчення.

Темна ніч — (темні ночі).

Круглий м’яч — (круглі м’ячі).

Велике вікно — (великі вікна).

Голосний дзвоник - (голосні дзвоники).

Класна кімната — (класні кімнати).

Рясний дощ — (рясні дощі).

Яскравий ґудзик — (яскраві ґудзики).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

— У якому числі може стояти прикметник?

— Які закінчення мають прикметники у множині?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 331, с. 138.

ДОДАТОК ДО УРОКУ 96

1. Каліграфічна хвилинка

Йй йо ій ай ий

Пам’ятай край Батьківщина

Пам’ятай, не забувай

Батьківську стежину.

Прикрашай, шануй свій край,

Дім свій — Батьківщину!

В. Гринько

— Які це речення за метою висловлювання?

— Перебудуйте речення так, щоб звертання висловлювалося до багатьох людей.

2. Робота над загадкою

• Очі в неї вузенькі,

Ніжки в неї темненькі,

Жовтувато-рудий кожушок.

Хвіст у неї розкішний,

І пухнастий, і пишний.

А на кінчику — білий пушок. (Білка)

А. Свашенко

3. Робота в групах. Конкурс на кращий опис білочки з опорою на малюнок або слайд

4. Перевірка домашнього завдання (вправа 331, с. 138)

1. Каліграфічна хвилинка

Зз за зв зе зи

Зграя взялась задзвеніли

Заспівали, задзвеніли,

Мов заграли кобзарі...

Де взялась весела зграя,

Жарогруді снігурі.

О. Олесь

— Доберіть синонімічний ряд до слова жарогруді.

— Виберіть дієслова з вірша.

— Назвіть префікс у цих дієсловах.

— Яке порівняння використовує поет у вірші?

2. Робота над загадкою

— Відгадайте загадку. Назвіть дієслова.

• Із неба диво золоте

І світить нам, і гріє,

Ніщо без нього не росте,

І всяк йому радіє.

Радієш ти,

Радію я,

Радіють луки, поле, гай,

Радіє з краю в край земля,

А що за диво — відгадай. (Сонце)

3.  Перевірка домашнього завдання (вправа 339, с. 142)

ДОДАТОК ДО УРОКУ 104

1. Каліграфічна хвилинка

— Відгадайте загадку.

• Не краватка він, не комірець,

А шию обіймати звик.

Та не завжди, а лиш тоді,

Коли бувають холоди. (Шарф)

— Запишіть каліграфічно.

Рф аф фш фц

Фарби фіранка шарф футбол

— Зробіть звуковий аналіз слів комірець, шию.

2. Граматична арифметика

Липа + нота = тварина ... (антилопа).

Том + вата = зброя ... (автомат).

Вода + ринг = фрукти ... (виноград).

Риба + соки = фрукти ... (абрикоси).

3. Робота над текстом

— Прочитайте текст. Знайдіть дієслова, які зв’язані зі словом сонечко. Випишіть їх, поставте питання.

Прокинулося весняне сонечко. Умилося теплим дощем і пішло гуляти по небу. Бачить: прекрасна земля! Майнуло сонечко золотим рукавом і засвітилися всюди маленькі жовті вогники — кульбабки.

Сонечко (що зробило?) прокинулося, умилося, пішло гуляти, майнуло; (що робить?) бачить.

— У якому значенні вжиті дієслова?

4. Перевірка домашнього завдання (вправа 356, с. 150)






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.