Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)

Урок 100. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ ЗА ПРОЧИТАНИМ ТВОРОМ БЕЗ ЗАЧИНУ ТА КІНЦІВКИ

Мета: вчити учнів письмово переказувати текст за прочитаним твором без зачину та кінцівки, бачити головне, суттєве у тексті і передавати його, використовуючи мовні засоби узагальненої передачі змісту; розвивати зв'язне мовлення школярів, образне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати почуття дружби, колективізму.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Українську рідну мову

Будемо вивчати,

Та культуру мовлення

Разом розвивати.

II. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА

Вщ ащ щу щі ощ

Батьківщина щирий щічки

Виростай, дитино, й пам’ятай:

Батьківщина — то найкращий край!

Д. Павличко

— Яке це речення за метою висловлювання?

— До чого спонукає вас автор?

— Знайдіть у віршованих рядках звертання.

— Доберіть синоніми до слова Батьківщина.

Словникова робота

— Розгадайте ребус.                

З воля” гарбуз””

(Тривога)

— Запишіть слово. Запам’ятайте його правопис.

— Складіть речення з цим словом.

— Доберіть синоніми до слова тривога.

Тривога — неспокій, збентеження.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися письмово переказувати текст за прочитаним твором без зачину та кінцівки.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступна бесіда

— Відгадайте загадки. Назвіть героїв уроку.

• Бідовий хлопчина,

Сіра свитина,

По дворах стрибає,

Крихти збирає. (Горобець)

•   Швидко птах цей скрізь літає

І комашок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

— Що ви знаєте про цих птахів?

— Яку користь вони нам приносять?

Цікаво знати!

«Найрозумніший» птах — горобець. На 100 г маси цього птаха припадає 4,37 г мозку (скажімо, у коня — 0,10 г/кг, а в крокодила — 0,007 г/кг).

Іноді в ластівчиному гнізді оселиться горобчик. Ластівка тривожно в’ється навколо гнізда, намагаючись виженути непроханого гостя. Та іноді й залишає своє гніздо і починає ліпити нове. Адже ластівки — дуже миролюбні пташки. Вони не люблять і не вміють битися, сваритися.

Фізкультхвилинка

2. Читання тексту вчителем (вправа 343, с. 144)

— Послухайте текст.

— Визначте, яких частин тексту бракує.

— Розгляньте малюнки. Вони вам допоможуть скласти зачин і кінцівку.

3. Визначення теми і основної думки

— Яка тема цього тексту? А основна думка?

4. Змістовий аналіз тексту. Відповіді на запитання

— Від чийого імені ведеться розповідь?

— Кого автор побачив у гнізді ластівки?

— Як поводився горобець?

— Як ластівки почали захищати своє гніздо?

— Що вони вирішили зробити?

— Чи злякався горобець?

5. Мовний аналіз тексту

— Як можна по-іншому сказати: зухвало (нахабно), господарем (хазяїном), оселя (гніздо), замурувати (заліпити), непереможний (нескорений).

— Замініть сполучення слів близькими за значенням: одного разу (в один із днів); у чужій оселі (у чужому гнізді).

— А чому автор використав саме ці слова, а не ті, що ми назвали? (Учитель допомагає учням відчути доцільність авторської лексики.)

— Які слова вживає автор, щоб не повторювалися слова ластівки і горобець?

6. Структурний аналіз тексту

— Назвіть зачин, кінцівку.

— Скільки абзаців виділено в тексті? Як вони між собою пов’язані?

7. Складання і запис доповненого переказу

8. Читання й обговорення написаних переказів

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який текст училися складати на сьогоднішньому уроці?

— Які труднощі виникли під час написання переказу?




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити