Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 101. ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ
Мета: поглиблювати-знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до дієслів антоніми; розвивати зв'язне мовлення школярів, образне мислення; збагачувати словниковий запас; виховувати працелюбність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
Их еч ось яг
Тихесенько втомилось розгнівилось
Тихесенько вечір на землю спадає.
І сонце сідає в тихесенький гай.
Ой, сонечко ясне,
Невже ти втомилось,
Чи ти розгнівилось?
Іще не лягай!
— Знайдіть і підкресліть у вірші спонукальне речення. Назвіть дієслова.
2. Гра «Буква загубилась»
— Ой лишенько! — кричать слова.—
Пропала літера одна.
Без неї бути ми не можем.
Допомогти ж зуміє кожен.
Ви дуже добре поміркуйте
І нас скоріше порятуйте!
Б..р..б..н, ст..рт, к..пк.. н, с..д, м..рк.., п..рт.., з..йч..т.., к..р..в..н.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах, добирати до дієслів антоніми.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 144-147)
1) Колективна робота (вправа 344, с. 144).
— Прочитайте сполучення слів. Підкресліть дієслова, які стоять у початковій формі. Доберіть до них антоніми.
2) Робота в групі (вправа 345, с. 145).
— Прочитайте текст. Перекажіть.
1-ша група. Спишіть речення, у яких розповідається, яким був гном Пелдрон.
2 га група. Спишіть речення, у яких розповідається, якою була ельфа Дора.
— Випишіть із тексту дієслова-антоніми парами. Спишіть два останні абзаци тексту вправи 345. Утворіть від виділеного дієслова спільнокореневі слова, які відповідають на питання хто?, який?.
3) Гра «Знайдіть "зайве"» (вправа 346, с. 146)
— Спишіть дієслова, вилучивши «зайве». У якому рядку є дієслова- антоніми?
4) Вправа 347, с. 146.
— Прочитайте дієслова. Доберіть із довідки антоніми до записаних дієслів, запишіть парами.
— Утворіть нові дієслова з іншими префіксами від дієслів із довідки. Скільки таких дієслів ви утворили?
5) Робота в парі (вправа 348, с. 146-147).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть один одному.
— Спишіть другий абзац, розкриваючи дужки. Підкресліть дієслова. Усно поставте до них питання. Доберіть антоніми.
6) Словникова робота.
— Запишіть слова кипіти і кишеня. Запам’ятайте правопис цих слів. Складіть речення.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів'ями
— Прочитайте прислів’я. Назвіть дієслова-антоніми.
• Згода дім будує, а незгода руйнує.
• Вогонь палить, а вода сушить.
• Ластівка день починає, а соловей кінчає.
• Смілий там знайде, де боягуз загубить.
• Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись.
2. Гра «Протилежності»
— До поданих дієслів доберіть антоніми. Складіть кілька речень з дієсловами, протилежними за значенням.
Накривати — ... (відкривати).
Зайти — ... (вийти).
Зав’язати — ... (розв’язати).
Відчинити — ... (зачинити).
Роззутися — ... (взутися).
Згорнути — ... (розгорнути).
Світає — ... (сутеніє).
Заходити — ... (виходити).
Хвалити — ... (лаяти).
Починати — ... (закінчувати).
Сумувати — ... (радіти).
Кричати — ... (шепотіти).
Працювати — ... (ледарювати).
Згадувати — ... (забувати).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вам найбільше запам’яталося?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 349, с. 147.