Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)

Урок 108. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВЛУЧНИМ ДОБОРОМ ДІЄСЛІВ АВТОРОМ ТЕКСТУ ДЛЯ ЗМАЛЮВАННЯ ПОДІЙ, ЯВИЩ

Мета: вдосконалювати вміння учнів розпізнавати час дієслів, вживати дієслова в різних часових формах; розвивати зв'язне мовлення школярів, вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати працелюбність, любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Каліграфічна хвилинка

Ж ж вж кж жх

Жоржини, вежа, кожух.

Жайворонок в небі в’ється,

Ясне сонечко сміється.

— Підкресліть дієслова, визначте їх час. Поясніть, як ви це робите.

— Зробіть повний звуковий аналіз слова в’ється.

— Поділіть слово ясне на склади для переносу.

2. Перевірка домашнього завдання (вправа367, с. 154)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

— Яку частину мови ми з вами вивчаємо?

— Скільки часів має дієслово?

— На сьогоднішньому уроці ми вдосконалюватимемо своє вміння визначати час дієслів, будемо вчитися доречно вживати дієслова в текстах.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 154-156)

1) Колективна робота (вправа 368, с. 154).

— Прочитайте текст. Спишіть текст, добираючи з дужок потрібні дієслова.

Вправа «Мікрофон»

— Розкажіть, чому вода може бути небезпечною. Використовуйте дієслова.

2) Робота в групі (вправа 369, с. 155).

— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.

— Хто головний персонаж твору?

— Спишіть перший абзац тексту. Поставте питання до виділених дієслів. Визначте, на яку дію вони вказують. Проаналізуйте слово маленькою як частину мови.

— Опишіть головну героїню твору.

3) Словникова робота (вправа 370, с. 155-156).

— Прочитайте слова в рамках. Запам’ятайте правопис і значення цих слів.

— Складіть і запишіть речення з цими словами. У складених реченнях використовуйте дієслова, які вказують на завершену дію.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Що не так?»

ЩО НЕ ТАК?

Посадив ведмідь в лісочку

Шість берізок, два дубочки.

Рахувати сам не вмів

І ворону попросив.

Почала вона кувати,

Та не може полічить,

Ану ж, ви допоможіть.

Л. Савчук

— Поясніть заголовок.

— Допоможіть вороні полічити дерева.

— Визначте дієслова та їх час.

2. Гра «Добери»

— Прочитайте, визначте дієслова, їх час. Знайдіть спільнокореневі слова, виділіть корінь. Поясніть правопис уставлених слів, заголовок.

ВІД ЗИМИ ДО ЗИМИ

Січень ..., лютий ...,

Березень ..., квітень ....

Травень під ноги ... травицю,

Червень ... сіно в копиці.

Липень медовий бджілок ...

Серпень чудовий булки ...

Вересень ... груші в садочку.

Жовтень ... клену сорочку.

... листопад ... килими.

Грудень початок зими.

Ф. Петров

— Як ще можна назвати вірш? Що робить кожен місяць?

Слова для довідок: січе, лютує, плаче, квітує, стелить, складає, чарує, дарує, трусить, гаптує, йде, застеля, надходить.

3. Робота в парі

— Поміняйте місцями абзаци, щоб вийшов текст.

Діти забрали пташеня. Дома вони перев’язали крильце, посадили його в клітку.

Під березою Мар’янка й Дмитрик знайшли совеня з пошкодженим крилом. Воно тужливо пищало.

Незабаром крильце у пташеняти зажило. Діти випустили совенятко на волю.

— Підкресліть у тексті дієслова, визначте їх час.

4. Робота над текстом

— Прочитайте текст. Знайдіть речення, яке не відповідає темі тексту. Назвіть дієслова, визначте їх час.

СОЛОВЕЙКО

Одним з останніх прилітає у рідні краї соловей. Коли зацвітає бузок, то чути солов’їний концерт. Літає зозуля по дібровах та діткам угадує, скільки їм років. Ця найобдарованіша на голос птаха співає, аж поки ячмінь колос не викидає.

— Які з поданих дієслів стоять у минулому часі?

а) Прилетить, заспіває, сховає, світитиме.

б) Летів, співала, заховав, світило.

в) Летить, співає, ховає, світить.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що вивчали на сьогоднішньому уроці?

— Які нові знання здобули?

—3 яким настроєм завершуєте урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вправа 371, с. 15б.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.