Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 114. РОЗБІР ДІЄСЛОВА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. АУДІЮВАННЯ
Мета: вчити учнів розбирати дієслово як частину мови; перевірити вміння школярів слухати незнайомий текст і розуміти його (сприйняття й розуміння змісту, основної думки, образних висловів тощо): розвивати мовлення; виховувати спостережливість та допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Каліграфічна хвилинка
Cт ять ею ів дж
Саджанці вулицею несуть
— Відгадайте загадку, запишіть відгадку.
• Двоє вулицею йдуть,
По вісім саджанців несуть.
Скільки ямок треба, діти,
Щоб рослини посадити. (Шістнадцять)
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 385, с.161)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Яку частину мови вивчаємо?
— Що означає дієслово?
— На які питання відповідає?
— Як визначити час дієслова?
— Сьогодні на уроці будемо вчитися аналізувати дієслово як частину мови, проведемо контрольне аудіювання, перевіримо ваше вміння слухати незнайомий текст і розуміти його.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 161-162)
1) Робота в парі (вправа 386, с. 161).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть перший абзац з тексту розкриваючи дужки. Визначте час дієслів.
2) Колективна робота (вправа 387, с. 161).
— Зробіть аналіз виділеного дієслова з вправи 386 за схемою.
3) Самостійна робота (вправа 388, с. 162)
— Прочитайте правила спілкування.
— Спишіть правила спілкування. Поясніть написання не з дієсловами.
2. Фізкультхвилинка
V. КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ
ПЕЛЮСТКА ТА КВІТКА
У садочку на грядочці виросла гарна квітка жоржини. Біла, як мармур, духмяна. Літають над квіткою бджоли й джмелі, беруть чудовий нектар.
У білій квітці жоржини сорок дві пелюстки. І ось одна з цих сорока двох пелюсток загордилася:
— Я найкраща. Без мене й квітка не квітка. Я найголовніша. Ось візьму та піду — що мені?
Промовила це Пелюстка, напружилася й вилізла з квітки жоржини, скочила на землю. Сіла вона в кущі шипшини й дивиться: що ж квітка робитиме? А квітка байдужки собі. Біла, духмяна, усміхається сонцю, згукує до себе бджіл і джмелів.
Пішла собі Пелюстка. Довго ходила, аж зустрічає Муравлика.
— Ти хто?
— Я — Пелюстка. Найкраща. Найголовніша. Без мене й квітка не квітка,— пояснює.
— Пелюстка? Знаю пелюстку я у квітці, а на двох тоненьких лапках не знаю,— відповідає Муравлик.
Ходила бідна Пелюстка, ходила до вечора та й засохла. А квітка все цвіте, біла, духмяна, усміхається сонцю, і літають над нею, як і раніше, бджоли й джмелі. Ось така, бачте, казка. Квітка й без однієї пелюстки квітка. А пелюстка без квітки — ніщо! (182 слова)
За В. Сухомлинським
Тестування
1. Яка квітка виросла на грядочці?
а) Рожева троянда;
б) біла жоржина;
в) біла лілея.
2. Чому квітку покинула одна з її сорока двох пелюсток?
а) Захотіла помандрувати;
б) із цікавості до навколишнього світу;
в) тому що загордилася.
3. Що сталося з квіткою?
а) Усе цвіла й згукувала бджіл і джмелів;
б) змарніла, і бджоли та джмелі забули про неї;
в) образилася на Пелюстку й страшенно злостилася.
4. Кого зустріла Пелюстка?
а) Коника;
б) Муравлика;
в) Жучка.
5. Що Муравлик сказав Пелюстці?
а) Визнав Пелюстку та побажав їй веселих мандрів;
б) визнав Пелюстку та привітав її вчинок;
в) сказав, що знає пелюстку в квітці, а на двох лапках не знає.
6. Що довела ця історія з Пелюсткою?
а) Що квітка та пелюстка можуть існувати й одна без одної;
б) що пелюстка без квітки — ніщо;
в) що горда Пелюстка здатна на сміливий крок.
ГРУШІ — ДВІ І ОДНА
Якось ми з Оксаною сиділи на лаві у сквері. Повз нас стежкою пройшла бабуся. В одній руці вона несла кошик з грушами, другою спиралася на сукувату палицю.
Спіткнулася бабуся і мало не впала. А кошик не втримала, випустила з рук, і груші розсипалися.
— От лихо! — скрушно зітхнувши, мовила бабуся і заходилася збирати груші.
Тільки їй, старенькій, дуже важко було нахилятися.
Та вона ще й не добачала: мацає, мацає рукою навколо себе, аж поки знайде якусь грушу.
Я підійшов до бабусі і почав показувати, де вони лежать.
— Ось... ось... — тикав пальцем, а коли бабуся мацала не там, куди показував, то аж сердився: — та не там! Ось тут!
До нас підбігла Оксана.
Але вона не стала підказувати.
Присіла навпочіпки, швиденько зібрала груші у фартушок і висипала в кошик.
— Всі? — спитала бабуся.
— Всі! — дружно відповіли ми.
— Спасибі, дітки, що допомогли,— подякувала вона і простягнула нам груші.
— Це тобі, дівчинко,— бабуся дала Оксані дві здоровенні з рум’яними боками груші.
— А це тобі, хлопчику...
В руці у мене опинилася одна груша, також велика й рум’яна.
Бабуся ще раз подякувала, попрощалася й пішла далі.
Ми раді були. Одразу ж побігли додому розповісти мамі, як допомогли старенькій і які гарні груші вона дала нам. Мама теж раділа, що в неї такі виховані та чемні діти.
— Молодці, молодці! — хвалила. А потім помітила, що в Оксани дві груші, а в мене одна.
Вона з подивом дивилася на мене.
— Ти вже встиг з’їсти другу?
— Ні, не їв,— відповів я.— Бабуся дала Оксані дві, а мені тільки одну.
— Чого ж це? — не зрозуміла мама.
— Не знаю... Може, тому, що Оксана дівчина, або тому, що мала?
Я здвигнув плечима.
— Та ні, тут щось не те,— не погодилась мама.— Ану розкажіть докладніше, як ви допомагали бабусі.
І ми розповіли.
— От тепер мені зрозуміло, чому вона тобі, Ромо, тільки одну грушу дала,— сказала мама,— а могла б зовсім не дати.
— Чому? — зніяковів я.
— А ти сам добре поміркуй,— відповіла мама.
Б. Комар
Тестування
1. Назвіть головних дійових осіб оповідання.
а) Рома, бабуся;
б) Рома, Оксана, бабуся, мама;
в) бабуся, Рома, Оксана.
2. Що сталося з бабусею?
а) Вона впала й не могла піднятися;
б) вона розсипала груші;
в) вона не могла нести важкий кошик.
3. Як допоміг бабусі Рома?
а) Він показав де лежать розсипані груші;
б) він зібрав груші і поклав у бабусин кошик;
в) він узяв кошик і поніс.
4. Як допомогла бабусі Оксана?
а) Сказала скільки груш ще не зібрано;
б) швиденько зібрала груші у фартушок і висипала в кошик;
в) покликала на допомогу брата.
5. Як бабуся віддячила дітям?
а) Дала Ромі й Оксані по одній груші;
б) дала Ромі одну грушу, а Оксані — дві;
в) віддала дітям усі груші.
6. Чому бабуся по-різному віддячила дітям?
а) Бо Оксана мала дівчинка;
б) бо Рома не заслужив подяки;
в) у бабусі було всього три груші.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
— Чи все вдалося виконати?
— Які були труднощі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 389, с. 162.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 119
Кросворд «Назви прикметники»
1. Доброзичливий, приязний, чуйний. (Добрий)
2. Непотрібний; той, без якого можна обійтись. (Зайвий)
3. Той, що буде згодом, настане пізніше. (Майбутній)
4. Той, який каже правду; чесний; справедливий. (Правдивий)
5. Сліпучий, сяючий. (Яскравий)
6. Приємний на смак. (Смачний)