Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 115. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ ЗА ТЕМОЮ «ДІЄСЛОВО». ПЕРЕВІРНА РОБОТА
Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів за темою «Дієслово»; перевірити рівень мовних знань і вмінь учнів за темою «Дієслово»; розвивати акуратність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка
— Відгадайте загадку.
• Як подивишся на нього,
Бачиш в нім себе самого
Отаким, яким буваєш.
Що це, друже? Відгадаєш? (Дзеркало)
— Запишіть каліграфічно.
Дз дзі дзу одз ндз
Дзвінок дзеркало кукурудза
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 389, с. 762)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми проводимо підсумковий урок з теми «Дієслово». Перевіримо вміння і навички, яких набули, вивчаючи цю тему.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 162-163)
1) Робота в парі (вправа 390, с. 162).
— Прочитайте загадки.
— Випишіть із загадок дієслова з не.
— Розгляньте малюнки, які є підказками до відгадок.
— Зробіть звуко-буквений аналіз односкладових слів-відгадок.
2) Робота в групі (вправа391, с. 163).
— Прочитайте текст. Про кого йдеться в тексті?
— Спишіть перший абзац тексту. Підкресліть підмет і присудок у першому й останньому реченнях.
— Позначте корінь і префікс у підкресленому слові. Поясніть правопис.
3) Фронтальна робота (вправа 392, с. 163).
— Прочитайте текст, розкриваючи дужки.
— Спишіть текст, розкриваючи дужки. Яку дію означають змінені дієслова? На які питання відповідають?
2. Фізкультхвилинка
Зупиним навчання час.
Фізкультпауза у нас.
Руки, наче крила в птаха,
Що летить й не знає страху.
Вгору — вниз їх підіймаю
І доверху підлітаю.
А тепер — метелик я,
Рух дає мені життя.
До плечей згорну я руки,
Колові зроблю я рухи.
А голівкою покрутим —
Небезпек не має бути.
Якщо ж поруч небезпека,—
Геть втікаємо далеко.
V. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
1 варіант
1. Підкреслити у тексті дієслова.
Любіть книжку! Вона полегшить вам життя. Вона навчить вас шанувати людину й самих себе.
2. Визначити час дієслів.
Потонули — Пише —
Співав — Будуватиме —
3. До поданих дієслів дібрати антоніми.
Накривати —
Зайти —
Зав’язати —
4. До іменників дібрати споріднені дієслова.
Продавець —
Співак —
5. Уставити дієслова.
На небі ... чорна хмара. Вона ... сонце. ... блискавка. ... грім. ... сильний дощ.
6. Скласти речення, вживаючи дієслова з не.
2 варіант
1. Підкреслити у тексті дієслова.
Любіть книжку — джерело знань. Книжка окрилює розум. Вона наповнює серце почуттям любові до світу, до людини.
2. Визначити час дієслів.
Радіють — Малює —
Стрибав — Знайде —
3. До поданих дієслів дібрати антоніми.
Відчиняти —
Роззутися —
Згорнути —
4. До іменників дібрати споріднені дієслова.
Будівельник —
Учитель —
5. Уставити дієслова.
... дощ. Я ... черевики і... парасолю. Дорогою ... її. Незабаром дощ ...
6. Скласти речення, вживаючи дієслова з не.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку частину мови повторювали на сьогоднішньому уроці?
— Які труднощі виникли під час виконання перевірної роботи?
— Чи вдалося подолати труднощі? Як?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 393, с. 163.