Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
УРОКИ ПОВТОРЕННЯ
Урок 117. УРОК РОЗВИТКУ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ НА ТЕМУ «МОЇ ЛІТНІ КАНІКУЛИ»
Мета: вчити учнів складати письмову розповідь за поданою темою; розвивати мислення, усне й писемне мовлення, фантазію; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Встали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
II. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
— Відгадайте загадку.
Маю жовтий вусок,
Золотий колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця м’яка. (Пшениця)
— Запишіть речення зі словом-відгадкою.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• В небі ластівка летить,
З вітром листя шелестить,
Воду п’є лелека.
Сонце палить. Спека.
Дозріває жито.
Яка пора?.. (Літо)
— Чого ви очікуєте від літа?
— Сьогодні ми складемо розповідь на тему «Мої літні канікули».
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Де ви мрієте побувати на канікулах?
— З ким хочете зустрітися?
2. Цікаво знати!
І звідки взялися канікули, і скільки їм років? Слово канікули, можна сказати, зоряного походження. Латинська назва зірки Сіріус із сузір’я Пса — Канікула. Сонце у сузір’ї Пса перебуває з 22 липня по 23 серпня. У цей час у Римі починалася нестерпна спека, і всі школи змушені були переривати заняття. Згодом цей час став постійною узаконеною перервою шкільних занять у різних країнах. Звідси і назва — канікули.
Фізкультхвилинка
По доріжці, по стежині
Червона Шапочка іде.
У своїй малій корзині
Бабусі їстоньки несе.
Поставим кошики на землю,
Вгору руки підіймем,
Трохи ними поплескаем,
Трішки ними потрясем.
Пошукаєм ягідок,
Покладемо в свій роток.
Кошик в руки ми візьмем,
Тихо крадучись, ідем,
Щоб нас вовчик не спіймав,
На обід щоб нас не мав.
3. Слухання й обговорення вірша А. Костецького
Канікули! Канікули! —
співає все навколо.
Канікули, канікули,
канікули у школі!
А що таке «канікули»?
Це — літні дні барвисті,
це час, коли нам ніколи
хоча б на мить присісти,
бо треба мчати босими
наввипередки з вітром,
з густих лісів приносити
горіхів повні відра.
Це час у річці хлюпатись,
підсмажувати спини
і зранку в лузі слухати
тонку струну бджолину...
Це час, коли за друзями
ми скучим — як ніколи,
і нам страшенно схочеться
скоріше знов до школи!..
— Що чекає на дітей під час літніх канікул?
4. Робота за підручником (вправа 396, с. 165)
— Розгляньте малюнки.
— Прочитайте текст у «Зошиті з розвитку зв’язного мовлення». Виконайте завдання.
5. Самостійна робота учнів
6. Обговорення учнівських робіт
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що вам удалося зробити найкраще?
— Які нові знання ви отримали на уроці?
— З яким настроєм ви завершуєте урок?