Розробки уроків - Українська мова З клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
ЧАСТИНИ МОВИ (загальне поняття)
Урок 69. ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ
Мета: формувати вміння розпізнавати іменник за його істотними ознаками; вчити учнів розрізняти назви істот і неістот; збагачувати словниковий запас школярів; вдосконалювати навички грамотного письма; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 246, с. 100)
Учні зачитують записаний перший абзац вправи 246.
— Поясніть правопис слів з пропущеними буквами.
— Чому потрібно бережливо ставитися до хліба?
— Люди яких професій беруть участь у виготовленні хліба?
2. Пояснювальний диктант
✵ Де дружніше, там сильніше.
✵ 3 книгою жити — з добром дружити.
✵ Дерево міцне корінням, а людина дружбою.
— Підкресліть споріднені слова.
— Надпишіть, до якої частини мови належить кожне слово.
3. Розгадування кросворда «Чарівні клітинки»
— Відгадайте загадки. Відгадки вставте у відповідні клітинки по вертикалі.
1. Ой, яка ж вона гарненька,
пишнохвоста і руденька,
не звірятко — просто диво,
невгамовне, пустотливе.
Вгору — вниз, на гілку, з гілки.
Хто це буде, діти? (Білка)
2. Сиві воли
Усе поле залягли. (Туман)
3. Крил не має, скрізь літає
Та ще й куряву здіймає. (Вітер)
4. Ніжна зірка сніжно-біла
На рукав мені злетіла.
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води. (Сніжинка)
5. Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
6. Хто наткав полотна
Аж до лісу від вікна?
Сміється, здається:
«От така ширина!» (Зима)
7. Що росте догори коренем? (Бурулька)
— Яке слово вийшло по вертікалі? (Іменник)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми починаємо вивчати тему «Іменник». Будемо вчитися розрізняти іменник за його істотними ознаками; розпізнавати назви істот і неістот.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з мовним матеріалом (вправа 247, с. 100-101)
— Прочитайте початок вірша Інни Кульської.
— Розгляньте малюнки.
— Що купили в крамниці? Запишіть за зразком, поданим у підручнику на с. 101.
— Хто були іменниками? Запишіть за зразком.
— Що їм подарували? Запишіть за зразком.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 101)
3. Робота в групах (вправа 248, с. 101)
— Прочитайте текст.
— Хто жив у гайку?
— Прочитайте опис зайченят.
— Які птахи заспівали на Різдвяні свята?
— Як готується до свята родина зайців?
— Що приготували зайчики до свята?
4. Вибіркове списування
— Випишіть з тексту вправи 248 іменники за групами: назви істот та назви неістот.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота
1 варіант
Спишіть третій абзац тексту вправи 248, уставляючи пропущені букви. Підкресліть іменники із суфіксами пестливості.
2 варіант
Спишіть четвертий абзац тексту вправи 248, уставляючи пропущені букви. Підкресліть іменники із суфіксами пестливості.
2. Робота за вправою 249 (с. 102)
— Прочитайте виразно текст.
— Що нового дізналися з тексту? Розкажіть.
«До твого словничка»
— Поясніть значення слова діжка.
3. Коментоване письмо
— Спишіть текст вправи 249, записуючи у дужках питання, на яке відповідає іменник.
4. Добирання спільнокореневих слів
— До слова свята доберіть спільнокореневі слова. (Свята, святковий, святкувати)
— У спільнокореневих словах позначте корінь.
5. Складання речення за схемою
— Доповніть схему словами з підкресленого речення вправи 249.
(що?) деревце (що робило?) залишалося (яке?) квітуче (де?) в хаті
6. Розвиток зв'язного мовлення
— Які іменники живуть тільки взимку? (Бурулька, сніг, мороз, іній, сніжинка, сніговик, санчата)
— Складіть з цими словами усну розповідь,
— Доберіть до неї заголовок.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що називається іменником?
— На які питання відповідають іменники, що є назвами істот? Наведіть приклади.
— На які питання відповідають іменники, що є назвами неістот? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 250, с. 103. Правило, с. 100.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 65
Подорож до країни Морфології
— В одному царстві, яке називають Морфологія, жили різні частини мови.
Не задумавсь, звідкіль оті у нашій мові злитки золоті?
Як намистинки диво калинове — частини мови!
Який співець, поет, який письменник
уперше слово вигадав — іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло — визначати речі,—
ім’я, найменування і наймення:
робота, біль, і радість, і натхнення.
Ну, а візьмемо назву — дієслово,
само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Частини мови! Назви наче й звичні,
полюбиш їх — красиві, поетичні!
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені. Й підхопив народ!
Д. Білоус
— Як учені назвали частину мови, яка дає словам імена?
— Як учені назвали частину мови, яка дає іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету?
— Що вам підказує назва дієслово?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 74
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 261, с. 108)
— Зачитайте записаний текст з вправи 260.
— Назвіть головні члени речення в останньому реченні.
— Які іменники дібрали до виділених прикметників? (Тепле — тепло, веселі — веселка, лютого — лютий)
— Які спільнокореневі прикметники можна утворити від іменників літо, лісі (Літо — літній, ліс — лісова)
2. Вибірковий диктант
— Запишіть іменники.
Птах, поле, зима, сніговий, говорить, білий, зайчик, лисичка, руда, біжить, пенал, гроза, дощ, туман, річка, застигла.
— Які з них належать до істот, а які — до неістот?
— Які з цих іменників називають конкретні предмети?
— Які іменники називають явища природи?
— Складіть речення з одним словом на вибір і запишіть.
3. Гра «Я — тобі, ти — мені»
Учитель називає прикметник і кидає м’ячик учневі, а учень утворює від прикметника спільнокореневий іменник і віддає м’ячик учителеві.
Радісний — ...
зимовий — ...
чудовий — ...
дзвінкий — ...
пісенний — ...
мелодійний — ...
молодий — ...
старий — ...
ДОДАТОК ДО УРОКУ 75
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 265, с. 109)
— Прочитайте речення першого абзацу із вправи 263.
— Назвіть, які спільнокореневі прикметники та дієслова ви дібрали до підкреслених іменників.
— Який корінь у цих словах? (Сніжинки — снігова, засніжити; квіти — квітковий, заквітчати)
2. Вправа «Утвори за зразком»
Зразок: швидкий — швидкість.
1 варіант
Молодий — ...
кричати — ...
гордий — ...
ударити — ...
2 варіант
Садити — ...
мудрий — ...
робити — ...
теплий — ...
3. Каліграфічна хвилинка
Юю Юю Юю Юл Юс Юв ою юн юв
Чародійкою зимою
Ліс охоплений стоїть,
Під легкою пеленою,
Неживою, сніговою,
Він життям новим горить.
— Знайдіть у тексті слова, вжиті в переносному значенні.
— До слова сніговою доберіть спільнокореневі слова.
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова стоїть.