Розвиток зв’язного мовлення 3 клас - Конспекти уроків - 2016 рік

УРОК 16. Складання висловлювання про прочитаний твір

Мета. Вчити учнів узагальнювати матеріали спостережень; розвивати в дітей бажання читати, вміння складати висловлювання про прочитаний твір, виховувати любов і шанобливе ставлення до книги.

Обладнання. Виставка книг.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Нам урок уже давно

час розпочинати.

Будем знову мовлення

наше розвивати.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Відгадування загадки.

Не кущ, а з листочкам.

Не сорочка, а зшита.

Не людина, а розповідає. (Книга)

— Яке значення книги у житті людини?

— Що ви про це думаєте?

— Як думали і висловлювались про книги поети, письменники і філософи?

2. Виступ підготовлених учнів.

Книги — морська глибина!

Хто в них пірне аж до дна,

той, хоч і труду мав досить,

дивнії перли виносить.

І. Франко

— Про які «дивнії перли» говорить поет?

У книги люди, наче бджоли в соти,

знесли духовний, чародійний мед.

Д. Павличко

— Про який «чародійний мед» йдеться?

Вчіться, діти: мудра книжка

скаже вам чогось багато

з того, що колись другими

і посіяно й пожато.

Я. Щоголів

— До чого закликає поет?

Бачить — не бачить, чути — не чує,

мовчки говорить, добре мудрує.

Кривду соромить, правди навчає,

часом жартує, смішки справляє...

Л. Глібов

— Що може книжка?

3. Робота з прислів’ями.

Хто багато читає, • • що обід без хліба.

День без книги — • • що птах без крил.

Книгу прочитав — • • той багато знає.

Розум без книжки, • • на крилах політав.

— Прочитайте прислів'я, об’єднуючи словосполучення обох колонок.

— Як ви розумієте їх зміст?

III. Оголошення теми і мети уроку.

— Сьогодні на уроці ми поговоримо про книжки та їх роль у житті людини, вчитимемося складати висловлювання про прочитані твори.

IV. Робота з мовним матеріалом.

1. Бесіда з учнями.

— Чи подобається вам читати книжки?

— Які книжки ви любите читати?

— Які книжки є у вас зараз удома?

— Що ви читаєте зараз?

Книг на світі дуже багато. Вони відрізняються одна від одної змістом, величиною, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона є другом й порадником в житті кожної людини.

— А хто з вас, діти, може розповісти якусь із прочитаних вами книг?

2. Усні висловлювання учнів про прочитані твори.

✵ Наш бібліотекар якось запропонувала мені книжку з нового придбання — «Снігова королева» Г.К. Андерсена. Про сюжет цієї казки я знала з мультфільму й кінофільму. Мені захотілося порівняти задуми автора казки з екранізацією цього твору. І я не пожалкувала. Ця казка про перемогу добра (гарячого, люблячого серця) над злом (холодним, безжальним серцем). Головна героїня, Герда, подолала всі перешкоди й випробування, і всі, хто з нею зустрічався, були підкорені її щирим почуттями і відкритою душею. А особливе захоплення у мене викликали ілюстрації в цій книжці, які виконав відомий український графік Владислав Єрко.

✵ А мені дуже сподобався твір Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки». Читаючи майже детективні історії щоденних клопотів Яви з Павлушою, я дивувався їх умінню з гумором ставитися до життя. Вони щиро хочуть стати справжніми героями й ощасливити світ: зробити його кращим, світлішим і щирішим до всіх. На мою думку, твір Всеволода Нестайка — не просто весела дитяча книжка з чудовою мовою і гумором. Це посібник дружби і доброти. Я дуже пишаюся тим, що цю книжку читали мої батьки, прочитав я і, сподіваюся, будуть читати мої діти.

✵ А я отримала велике задоволення, читаючи роман американської письменниці Елеонор Портер «Полліанна». Мені дуже хочеться бути схожою на головну героїню — маленьку дівчинку Полліанну, котра вміла «грати в радість». Хочу бути такою ж щирою, відвертою і душевною, тішити своїми добрими вчинками і підтримкою маму, тата і всіх, хто живе поряд зі мною і піклується про мене. І вірю, що всі, хто прочитає цей твір, зміняться на краще. Адже, як стверджувала письменниця: «... кожний несе в собі добре світло, треба тільки вміти відкрити свою душу і подарувати це світло людям».

3. «З міха сміху».

* * *

— Хіба так читають книжки, синку? Ти ж пропускаєш по кілька сторінок.

— А це книжка про шпигунів. Я хочу їх скоріше зловити!

* * *

— Чому ти не був у школі? — запитує вчитель Василька.

— Бо я вичитав у книжці приповідку: «Всюди добре, а вдома найкраще!»

Фізкультхвилинка.

Ось читати перестали

і тепер всі дружно встали.

Будем ми відпочивати:

нумо вправи починати.

Руки — вгору, руки — вниз

і легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись,

на хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали,

вчитись далі ми почали.

4. Робота в зошиті (с. 50-52).

Завдання 1. Прочитати і відгадати загадки. Записати назви героїв відомих казок.

Червона Шапочка. Буратіно, Попелюшка, Карлсон.

Завдання 2. Пограти у гру «Назви казок». Скласти великі букви наведених слів справа наліво. Записати, що вийшло.

Русалочка, Дюймовочка.

Завдання 3. Розглянути малюнок. З якої казки цей чудовий птах? Якими словами можна його охарактеризувати?

Граційний, величний, сліпучо-білосніжний, чарівний, королівський, сильний, красивий, гордий.

Завдання 4. Прочитати відгук про прочитану казку Г.К. Андерсена «Гадке каченя».

Завдання 5. Записати відгук про самостійно прочитаний твір.

V. Підсумок уроку.

— Що сподобалося вам сьогодні на уроці?

— Що нового дізналися?

— Ми поговорили з вами про найвірнішу подругу — книгу. Читайте! Хай не будем жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими, добрими людьми. Людина, яка любить читати, — щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. І друзі ці — книги. Читайте і бережіть книги!

Ти можеш із другом своїм посваритись

і навіть, образившись, тиждень мовчати.

А книжка не сердиться, книжка не злиться,

вона лиш добру тебе буде навчати.

І сонце ясніше засвітить для тебе,

і небо засяє таке голубе!

Тобі подружитися з книжкою треба —

і книжка ніколи не зрадить тебе.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити