Розвиток зв’язного мовлення 3 клас - Конспекти уроків - 2016 рік

УРОК 17. Складання розповіді на тему «Мої літні канікули»

Мета. Вчити учнів складати письмову розповідь за поданою темою; розвивати мислення, усне й писемне мовлення, фантазію; збагачувати лексичний словник, викликати бажання передавати свої враження образними висловами.

Обладнання. Малюнки, ілюстрації, фотографії, мовний матеріал.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Встали, діти, всі рівненько,

посміхнулися гарненько.

Настрій на урок взяли

й працювати почали.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Відгадування загадки.

В небі ластівка летить.

З вітром листя шелестить.

Воду п’є лелека.

Сонце палить. Спека.

Дозріває жито.

Яка пора? ... (Літо)

— Чого ви очікуєте від літа?

— Де мрієте побувати?

— З ким хочете зустрітися?

2. Гра «Заочна подорож до ліга».

• Які ягоди нам дарує літо?

• Яких комах можна побачити влітку?

• На який місяць припадає найдовший день літа?

• 3 якого дерева на початку літа облітає пух?

• За назвою якого дерева названо один із місяців літа?

• Які польові квіти, що цвітуть улітку, знаєте?

III. Оголошення теми і мети уроку.

— Сьогодні ми вчитимемося складати розповідь на тему «Мої літні канікули», розвиватимемо усне й писемне мовлення, фантазію, збагачуватимемо свій лексичний словник, добираючи влучні образні вислови.

IV. Робота з мовним матеріалом.

1. Гра «Гронування».

— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте словосполучення «літні канікули».

2. Цікаво знати!

І звідки взялися канікули, і скільки їм років? Слово канікули, можна сказати, зоряного походження. Латинська назва зірки Сіріус із сузір’я Пса — Кані- кула. Сонце у сузір’ї Пса перебуває з 22 липня по 23 серпня. У цей час у Римі починалася нестерпна спека, і всі школи змушені були переривати заняття. Згодом цей час став постійною узаконеною перервою шкільних занять у різних країнах. Звідси і назва — канікули.

3. Гра «Тренування розуму».

а) Із розрізаних стрічок скласти й розтлумачити прислів’я.

• Липень — вершина літа.

• Влітку з потом, а взимку з повним рогом.

• У серпні хліборобові три роботи косити, орати й сіяти.

б) Розмістити в певній послідовності назви літніх свят.

... День Незалежності України

... Івана Купала

... Спаса

... Петра і Павла

... День Конституції України

... Успіння Пресвятої Богородиці

... Маковея

... День захисту дітей

... Зелені свята

4. Побудова розповіді за запитаннями.

— Яка пора року приходить після весни?

— Назвіть літні місяці.

— Що літо несе людям?

— Які квіти розпускаються і цвітуть у цей час?

— Які овочі й фрукти дозрівають ліго?

— Чим вам подобається літо?

5. Розминка «Доберіть влучне слово».

— Щоб ваша розповідь вийшла цікавою й барвистою, потрібно навчитися влучно добирати слова. Складемо словничок.

Мальовниче село: садок, роса, город, господарство, ліс, гриби, овочі, фрукти, річка, ставок, сіно, рибалка, соловейко...

Морський прибій: шум моря, хвилі, чайки, пісок, мушлі, сонечко, аквапарк, морозиво, екскурсії...

Табір відпочинку: веселі ігри, змагання, перегони, нагороди, парк, каруселі, вожаті, друзі...

Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Час прийшов нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

як зайчата — скоки-скоки!

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Час за парти нам усім.

6. Підготовка до складання розповіді.

— Які види текстів ви знаєте?

— Пригадайте будову тексту.

— Який тип тексту найбільше підходить до теми «Мої літні канікули»?

7. Складання плану.

План

1. Початок канікул.

2. Мої плани.

3. Мої сподівання.

8. Орфографічна підготовка.

Можливі слова з орфограмами: влітку, велосипед, увечері, криниця, додому, аквапарк, змагання, надворі, босоніж, черешня, дзвенить.

9. Робота в зошиті (с. 53-55).

Завдання 1. Прочитати загадки. Про які літні місяці в них йдеться? Записати їх назви.

Завдання 2. Здійснити заочну подорож до літа. Дати письмові відповіді на запитання.

Завдання 3. Розглянути малюнки. Як відпочивають діти? Який вид відпочинку подобається вам?

Завдання 4. Як ви плануєте провести літні канікули? Підкреслити слова до теми своєї розповіді. Дописати можливі опорні слова та словосполучення.

Завдання 5. Дібрати і записати якнайбільше прикметників, пов’язаних з темою «Літо».

Завдання 6. Записати «ланцюжок» дієслів для своєї розповіді.

Завдання 7. Записати розповідь на тему «Мої літні канікули».

V. Підсумок уроку.

— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

— Що вам вдалося зробити найкраще?

— З яким настроєм ви вирушите на канікули?

— Що чекає на вас під час літніх канікул?

Поетична хвилинка.

Канікули! Канікули! —

співає все навколо.

Канікули, канікули,

канікули у школі!

А що таке «канікули»?

Це — літні дні барвисті,

це час, коли нам ніколи

хоча б на мить присісти,

бо треба мчати босими

наввипередки з вітром,

з густих лісів приносити

горіхів повні відра.

Це час у річці хлюпатись,

підсмажувати спини

і зранку в лузі слухати

тонку струну бджолину...

Це час, коли за друзями

ми скучим — як ніколи,

і нам страшенно схочеться

скоріше знов до школи!..

А. Костецький

* * *

Три літні місяці ідуть —

це червень, липень, серпень.

Хліба і овочі ростуть,

і фрукти зріють. Тепло!

В гаях пшеничний спів луна,

водичка тепла в морі,

і навіть ніч така ясна,

так палко сяють зорі!

В. Бутрім

* * *

Літом ластівка літає,

ластів’ят малих навчає:

«Не лінуйтесь, ластів’ята,

вчіться літечком літати,

бо як літо відлітує,

ми за море помандруєм».

Ю. Кругляк

* * *

Літечко тепле надворі! Ура!

Сонця, канікул весела пора!

Можна босоніж росою гайнути,

з друзями стрімко в ставочок пірнути.

Велосипедом до річки помчати,

вудити рибу, весь день засмагати.

Піду смачних полуниць назбираю,

з пасіки медом дідусь пригощає.

Онде черешня — я вже на вершечку.

Бачу: видніється ліс недалечко.

В лісі грибів та ягід наберу.

Як я люблю цю чудову пору!

Сміхом дзвенить, гомонить дітвора: —

Літечко тепле надворі! Ура!

Н. Книшова

Літо

Літо, літо, літо, літо!

Барвами усе розшито.

Ти несеш тепер мені

теплі і щасливі дні.

Зацвітають квіти в полі,

кінчились заняття в школі,

і прощайте до пори,

ручки, парти і книжки.

Буду в річні я купатись,

із дощем в піжмурки гратись

і як із води, рости,

щоб у клас наступний йти!



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити