УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік

Урок 14. Особливості текстів-листів. Складання колективних та індивідуальних листів, письмових запрошень і привітань. (Вправи 68-74)

Мета. Ознайомити учнів із зразком ділового мовлення — листом, вимогами до написання листа; вчити писати те кети-листи; закріплювати навички використання звертань, слів ввічливості; розвивати культуру мовлення.

Обладнання. Прислів’я, дидактичний матеріал, конверти.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

Вправа «Крісло автора».

Учні зачитують складені інструкції до гри.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Загадка.

Ми, хоча і не крилаті,

летимо в міста і села,

несемо для вас, малята,

звістки щирі та веселі.

(Листи)

— Що допомогло відгадати загадку?

— Чи доводилось вам писати листи? Кому?

— Як можна надіслати листа?

2. Мозковий штурм.

— Для чого кожна людина повинна вміти писати листи?

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Сьогодні на уроці ми навчимося це робити. Будемо вчитися писати тексти-листи.

V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

Лл ли cт ис нн лист листування

Виконайте звуко-буквений аналіз слова листування.

— листування, 4 скл., 9 зв., 10 б.

2. Вправа-«Гронування».

— Яке значення слова лист?

1) Лист (форма спілкування) — написаний чи надрукований на папері текст, звернений до певної особи (осіб).

2) Лист (поштове відправлення) — поштове відправлення у вигляді поштового конверта зі складанням письмового повідомлення.

3) Лист — орган рослин.

3. Вправа-дослідження (вправа 68).

Ознайомлення зі змістом листа.

— Прочитайте. Поміркуйте, який це лист — колективний чи особистий. Складання схеми «Будова листа».

— Зверніть увагу на будову слів, на те, як у листах треба звертатись.

— Що обов’язково треба зазначити в кінці листа?

Будова листа

Початок

звертання до того, кому адресований лист

Основна частина

зміст листа

Кінцівка

слова ввічливості

Підпис, дата.

4. Творча робота. Написання листа (за зразком вправи 68).

а) Пам’ятка написания листа.

1) Обдумай зміст листа.

2) Дотримуйся змісту.

3) Нову думку починай писати з абзацу.

4) Уникай повторів.

5) Використовуй художні засоби.

б) Не забувай поставити підпис і дату.

7) Перевір написане.

б) Самостійна робота.

в) Авторське крісло.

Читання листів (за бажанням).

г) Аналіз прочитаних листів.

5. Творче списування (за вправою 69).

— Навчіться правильно писати адресу.

— Запишіть в зошиті свою адресу за поданим зразком.

Робота в групах.

Гра «Склади листа».

Відтворіть лист, правильно розташувавши його частини, і визначте, використавши довідку, до якого типу належить лист.

Лист 1

1) Прийми мої найщиріші привітання з Днем народження!

2) Дорога сестричко!

3) Твоя сестра Оленка.

4) Бажаю тобі міцного здоров’я, щастя та успіхів у навчанні. Нехай в твоєму житті завжди будуть тільки вірні друзі.

Довідка: лист-побажання, лист-привітання, лист-повідомлення, лист- запрошення.

Лист 2

1) Будемо раді бачити вас на відкритті нашої художньої виставки «Барви осені».

2) Вона відбудеться 14 жовтня о 15 годині. На ній будуть виставлені малюнки учнів нашого класу, присвячені темі козацтва.

3) Дорогі третьокласники!

4) 3 найкращими побажаннями _____________ (підпис)

Довідка: лист-побажання. лист-привітання, лист-повідомлення, лист- запрошення.

Лист 3

1) Нам дуже подобається наше місто Тернопіль. В ньому багато архітектурних пам'яток, шкіл, вищих навчальних закладів. Наше місто — обласний центр. Тут є озеро, парки, влітку багато фонтанів. Ми дуже любимо своє місто.

2) А де живете ви? Розкажіть нам про своє місто.

3) Пишуть вам читачі газети «Колосочок».

4) Будемо з нетерпінням чекати ваших листів.

5) Любі діти!

Довідка: лист-побажання, лист-привітання, лист-повідомлення, лист- запрошення.

Висновок: листи бувають ...

Лист

колективний

особистий

привітання

побажання

6. Попрацюймо разом (вправа 70).

7. «Мозковий штурм».

— Які види листів ви знаєте?

— Подумайте, про шо напишете своїм сусідам.

8. Складання колективного листа до учнів 3 класу сусідньої інколи.

Можна використати таблицю-опору.

МОЖЛИВІ ЧАСТИНИ ТЕКСТУ ЛИСТА

ПРИКЛАДИ

Звертання

Любі мої дідусю і бабусю! Дорога сестричко Іринко! Шановний Василю Івановичу!

Початкова форма про стан листування

Отримав (-ла) Ваш лист... Давно не було листа... Отримав (-ла) твій лист, але зразу не відповів (-ла), оскільки...

Основний зміст листа, повідомлення про новини

Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома)... Я хочу розповісти Вам... Розповім усе за порядком...

Запитання адресату

Як Ваше здоров’я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе?

Подяка

Дякую за те, що...

Прохання написати лист

Я прошу Вас написати мені... Прошу тебе відповісти на лист...

Передача вітань

Передавайте вітання...

Прощання

До побачення... Міцно цілую і обнімаю...

Кінцівка і підпис

Ваш внук (ваша внучка)... Твій друг (твоя подруга)...

Дата і місце написання, якщо їх нема на початку листа

20 березня 2005 р. Тернопіль

9. «Роби так».

а) Словниковий диктант за «Словничком третьокласника»: «Звертайся так», с. 37.

Друже, тату, подруго, мамо, бабусю, сестро, дідусю, брате.

Самоперевірка за підручником, с 37.

в) Вправа-зразок (вправа 73).

— Як правильно звернутися у листі?

— А як підписатися?

Фізкультхвилинка.

10. Вправа-привітання (вправа 71).

— Прочитайте зразки привітань. Зверніть увагу на їх будову.

— Складіть самостійно привітання своїм близьким чи знайомим до їхнього дня народження.

11. Попрацюймо в групах (вправа 72).

а) Ознайомлення зі зразком запрошення.

б) Складання запрошення.

в) Оцінка роботи в групах.

VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Робота в нарах з тлумачним словником.

— Запишіть тлумачення слів.

• Адреса — це...

• Адрес — це ...

• Адресат — це ...

• Адресант — це ...

2. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит, с. 15.)

1) Запишіть подані слова у формі звертання.

друг —________________

подруга —_____________

Сергій —______________

мама —_______________

тато —________________

Наталя—______________

2) Вставте у привітання пропущені слова.

Дорог______________

Вітаю Вас з днем народження. Бажаю здоров'я.

_______________ Ваш_____________

(дата)

3) Прочитайте запрошення. Чи зустрінуться дівчатка? Що потрібно уточнити в цьому запрошенні? Допишіть його, вказавши час і дату.

Соломіє!

Запрошую тебе на каток. Давай зустрінемося біля входу. ______________________________________________

Аліна

(дата)

3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 13.)

VII. Підсумок уроку.

1. Вправа «Сенкан».

Правила складання сенкану.

1) Назва предмета — одне слово.

2) Ознака предмета — два слова.

3) Дія предмета — три слова.

4) Фраза з чотирьох слів, ставлення до предмета.

5) Одне слово-синонім, близьке за значенням до першого слова.

2. Вправа «Мікрофон».

— Я дізнався...

— Мені найбільше сподобалось...

— Найбільший мій успіх...

— Мені запам’яталось...

VIII. Повідомлення домашньою завдання з попереднім інструктажем.

С. 18 — запитання для повторення, вправа 74 — написати листа другові або подрузі.

УРОК 15. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.