УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 19. Вироблення умінь інтонувати речення, різні за метою висловлювання. Неокличні та окличні речення. (Вправи 85-87)
Мета. Розширити уявлення про види речень, різних за метою висловлювання; розвивати навички правильного інтонування речень відповідно до мети висловлювання і до розділового знака в кінці.
Обладнання. Завдання для роботи в парах, таблиця «Види речень», малюнки міст.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
— Прочитайте виразно кожне речення тексту.
— Дайте йому характеристику: яке воно за метою висловлювання, за інтонацією, який розділовий знак потрібно поставити.
2. Складання речень (індивідуальна робота з картками).
— Складіть і запишіть три речення зі словом (школа, ліс, дуб).
— Які розділові знаки поставите у кінці питальних речень?
— Вимовте одне із написаних речень з особливим почуттям.
— Як називається таке речення?
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, якими бувають речення за метою висловлювання. Потренуємось їх правильно записувати й інтонувати.
IV. Сприймання і осмислення учнями нового матеріалу.
1. Інтонування речень.
Вчитель використовує малюнки міст.
— Прочитайте речення.
1) Ми поїдемо на екскурсію.
2) Ми поїдемо на екскурсію?
3) Ми поїдемо на екскурсію!
— Що допомогло вам прочитати правильно речення?
Каліграфічна хвилинка.
Ек ск ур рс ія екскурсія
— Складіть і запишіть питальне речення зі словом екскурсія.
2. Робота над вправою (вправа 85).
— Прочитайте, вимовляючи кожне речення відповідно до розділового знака в кінці.
— Вимовляйте виділені слова з більшою силою голосу.
— Дайте відповіді на запитання. Запишіть їх.
— У кожному реченні підкресліть слова, які є відповіддю на запитання.
3. Попрацюймо разом (за вправою 86).
— Прочитайте текст спочатку мовчки, а потім — напівголосно, виразно.
— Зверніть увагу на інтонацію питальних і окличних речень.
— Позмагайтеся у виразному читанні тексту .
Фізкультхвилинка.
4. Творча робота над інтонуванням питальних речень (за вправою 87).
— Побудуйте питальні речення, які б стосувалися різних слів поданого.
— Запишіть побудовані речення за зразком.
— Усно дайте на них відповідь.
Словничок третьокласника
пáросток
— Побудуйте розповідне, питальне і спонукальне речення з цим словом.
V. Осмисленим, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 17.)
1) За змістом розповідного складіть і запишіть питальне та спонукальне речення.
Ми з пошаною ставимося до природи.
2) Поставте і запишіть запитання до виділеного слова.
Над горизонтом з'явилося сонце.
2. Робота з картками для поточного та тематичного контролю знань. (С. 17)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 16.)
VI. Підсумок уроку.
Гра «Піраміда почуттів».
Вчитель пропонує побудувати піраміду почуттів.
Вчитель починає: Який сьогодні був чудовий урок! (Задоволення, радість.)
Учень продовжує: Що ти сьогодні виконав найкраще, Андрійку? (Питальне речення.)
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 44, вправа 49 (завдання 3) — творча робота: усно скласти невеличке оповідання про маленьке зернятко за поданим у вправі реченням.