УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік

Урок 20. Звертання та розділові знаки в спонукальних реченнях. (Вправи 88-92)

Мета. Розширювати знання учнів про звертання в спонукальних реченнях; формувати вміння правильно вживати звертання в усному й писемному мовленні; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до усної народної творчості.

Обладнання. Картки для індивідуального опитування.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Крісло автора.

Учні зачитують свої казки про маленьке зернятко.

2. Творча робота.

— Перебудуйте розповідне речення у питальне і спонукальне.

Сьогодні ми ходили на прогулянку в осінній парк.

— Запишіть каліграфічно спонукальне речення.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Гра «Ти мені — я тобі».

Клас ділиться на дві команди, одна команда «кидає» слово-м’яч, а інша ловить і називає слово-звертання.

2. Робота з картками в парах.

Чудний школяр

Двох онуків дід старий

посадив на руки

та й розказує казки.

Слухають онуки.

Раптом меншенький спитав:

— А скажіть, дідусю,

ви ходили в перший клас?

— Та ходив, Павлусю.

— От був номер! — малюки

сміхом залилися, —

як до школи ви прийшли

з бородою й лисі.

Павло Глазовий

— Між ким відбувається розмова?

— Прочитайте усмішку, виділяючи голосом звертання. Зверніть увагу, як воно виділяється на письмі.

— Розіграйте розмову із сусідом по парті.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку.

— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо звертання у спонукальних реченнях. Ви потренуєтесь у вмінні виділяти голосом звертання, правильно вживати розділові знаки на письмі.

V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

З 3 Зз зв рт нн звертання

— Назвіть орфограму у цьому слові.

— Запишіть, як ще можна звернутися до дідуся. (Дідусю, діду.)

— А до Павлика? (Павле, Павлику, внучку.)

2. Робота над вправою (вправа 88).

— Прочитайте вірш. До кого автор звертається у цьому вірші?

— Випишіть звертання.

Слово про слово.

Хижка — невелика хата; хатина.

— Складіть спонукальне речення з цим словом.

3. Засвоєння теоретичного матеріалу про звертання (с. 45).

4. Вибіркове списування (за вправою 89).

— Прочитайте вірш, виділяючи голосом звертання.

— Якими за метою висловлювання є речення зі звертаннями?

— Спишіть речення зі звертаннями. Звертання підкресліть.

Каліграфічна хвилинка.

Л Л А ла cт івк ластівка ластівко

Спи, моя ластівко, солодко спи!

5. Самостійна робота з наступною перевіркою (вправа 90).

— Подані слова запишіть у формі звертання.

— З двома звертаннями (на вибір) складіть речення і запишіть, ставлячи відповідні розділові знаки.

6. Письмо з пам’яті (за вправою 91).

— Прочитайте вірш. Знайдіть у ньому звертання.

— Поміркуйте, чому поет назвав пісні рідного краю золотим зерном.

— Вивчіть вірш напам'ять і запишіть його з пам’яті.

7. Хвилинка спілкування.

Конкурс діалогів.

— Розіграйте діалог із відомої вам казки.

— Продовжіть його.

8. Вправа-інсценізація «Подумайте і скажіть!»

— Як звернутися на вулиці чи по телефону до незнайомої людини з яким-небудь проханням?

— А як звернутися до знайомої дорослої людини?

— Які слова використаєте, звертаючись до іноземця, у якого випав гаманець з кишені?

VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 18.)

1) Запишіть звертання у потрібній формі. Поставте пропущені розділові знаки.

— Чого ти______________ плачеш?

— Як же мені _____________ не плакати, коли в моїй хатці звір страшний сидить?

Довідка: зайчик-побігайчик, ведмедик.

2) Запишіть, як звернетеся до свого друга (або бабусі) з якимось проханням.

2. Робота з картками для поточного та тематичного контролю знань. (С. 17, завд 4.)

3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 17.)

VII. Підсумок уроку.

— Чи цікаво вам було на уроці?

— Що найбільше запам’яталося?

— Про які речення ми говорили?

— Для чого потрібні нам питальні речення?

Гра «Подарунок».

Діти утворюють коло. Учні вчаться правильно звертатися один до одного, даруючи уявний подарунок.

Наприклад:

— Тобі, Олю, хочу подарувати подарунок.

— Дорога подруго Іринко, дарую тобі цей чудовий подарунок.

VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 45 вивчити правило, с. 46, вправа 92 — пошукова робота (виписати з підручника «Літературне читання» чотири речення зі звертаннями).



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити