УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 21. Члени речення. Головні і другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні. (Вправи 93-97)
Мета. Формувати в учнів поняття «головні члени речення», «другорядні члени речення», «підмет» і «присудок», «основа речення»; закріплювати вміння встановлювати зв’язок між словами у реченні; розвивати спостережливість.
Обладнання. Схема-опора.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Аукціон «Звертання».
Учні зачитують звертання, які вони виписали з підручника.
— Що таке звертання?
— Як виділяється звертання під час вимови? А на письмі?
2. Гра «Фотооко».
Учитель показує речення, записані на дошці, на кілька секунд, а учні повинні запам’ятати і назвати всі звертання, які помітили.
✵ Вийди, вийди, сонечко, на дідове полечко...
✵ Роси, роси, дощику, ярину, рости, рости, житечко, на лану.
✵ Сива зозуленько, не літай раненько, не куй жалібненько.
✵ Ходи обідати, Михайлику!
III. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Розшифруй».
— Розшифруйте речення і запишіть його.
З ріг текполи селіве мостручки. (З гір потекли веселі струмочки.)
— Підкресліть головні та другорядні члени речення.
— Побудуйте питальні та спонукальні речення до даного.
2. Вправа «Розкажи».
— Розкажіть все про речення.
3. Робота з картками.
— Прочитайте питальні речення. Дайте відповіді на них. Назвіть головні слова в реченні.
✵ Куди відлітають восени пташки?
✵ Хто поселився у гнізді над вікном?
✵ Куди ідуть діти?
✵ Чому не можна гратися сірниками?
✵ Як потрібно поводитися в школі?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні ми продовжимо вивчати тему «Речення».
— Прочитайте запис на дошці. Скажіть, над чим ми будемо працювати.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Формування поняття про члени речення.
а) Вправа-доповнення (вправа 93).
— Доповніть речення словами за змістом. Прочитайте утворені речення.
Каліграфічна хвилинка.
У Уч учн ні шк лі вч ться
У школі вчаться учні.
— Вимовте звуки у слові учні. Поділіть на склади слова школі і вчаться.
— Зі скількох слів складається перше речення?
— Назвіть головні слова в реченні.
Висновок. Речення складаються зі слів, які відповідають на певні питання. Усі слова, до яких можна поставити питання від інших слів, є членами речення.
— А чи можна поставити питання до слова у? (Не можна. Це прийменник. Він допомагає пов’язувати слова між собою і вживається з тими словами, які відповідають на питання: у школі.)
б) Читання теоретичного матеріалу на с. 47.
в) Вправа-дослідження 94.
— Прочитайте речення.
— Про шо говориться в першому реченні?
— Назвіть слово, яке підказує, про що говориться. (Жовтень.)
— На яке питання відповідає цей член речення? (Що?)
— Про що говориться в другому реченні? На яке питання відповідає цей член речення?
Учні читають теоретичний матеріал про підмет на с. 47.
Висновок. Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні, називається підметом.
— На які питання відповідає підмет?
— Ми визначили підмет у реченнях. Тепер дізнаємося, що говориться про підмет в реченні.
— Відшукайте члени речення, які вказують, що саме говориться про підмет. Ставте питання від підмета.
— На які питання відповідають ці члени речення?
Учні читають теоретичний матеріал про присудок на с. 47.
— Чи є в цих реченнях, крім підмета і присудка, ще якісь слова, що відповідають на певні питання? Назвіть їх.
Висновок. Підмет і присудок — головні і важливі члени речення. Вони передають основний зміст висловлювання. Це головні члени речення. Вони становлять основу речення. Усі інші члени речення називаються другорядними, хоча вони теж є важливими для вираження думки.
Учні читають теоретичний матеріал про присудок на с. 48.
г) Попрацюймо разом (вправа 95).
— Прочитайте текст. Визначте в реченнях головні члени речення.
— Ставте питання від підмета до присудка.
— Пограємось у гру про те, шо можна побачити, відчути в осінньому лісі.
Керівник групи отримує картку, на якій зображені малюнки.
Він повинен поставити запитання, а решта — дати відповідь.
— Що можна побачити в лісі? Як виглядає трава?
Фізкультхвилинка.
ґ) Складання речень за схемою (вправа 96).
— Спишіть речення. Підкресліть в ньому основу — підмет і присудок.
Зверніть увагу! Так зв'язуються між собою головні та другорядні члени речення (с. 48).
— За поданою схемою самостійно покажіть зв'язки між членами такого речення.
Пожовкле листя злітає на землю.
Візьміть до уваги! Питання між головними членами речення можна ставити від підмет до присудка і навпаки — від присудка до підмета.
Підкреслюйте так:
Підмет _____________
Присудок
Другорядні члени речення .........................
д) Робота зі схемою-опорою.
— Доповніть подані речення другорядними.
На небі світить яскраве сонце.
е) Списування (вправа 97).
— Спишіть. Визначте головні члени в кожному реченні. Підкресліть їх.
— Усно поставте питання від головних до другорядних членів речення.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 18.)
1) Прочитайте речення. Підкресліть у них підмет і присудок.
Світанок у лісі
Заграла над лісом ранкова зоря. Над галявинами заліг густий туман.
Ось повертається з нічного промислу зморений зайчисько. Ганялася за ним лукава лисиця. Дякав страшний пугач. Ловила хижа рись. Утік від ворогів малий розбишака.
2) Складіть схему останнього речення.
2. Робота з картками для поточного та тематичного контролю знань. (С. 18)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 18.)
VII. Підсумок уроку.
Гра «Сонячний зайчик».
Учитель каже, що він упіймав «сонячного зайчика» і пропонує передати його по колу, щоб кожна дитина могла зігріти його своїм теплом.
Учитель починає: Сорока сидить. Учень продовжує: Сорока сидить на дереві. Світить сонце. І т.д.
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 47-48 — вивчити правила, с. 49, вправа 97 (завдання 3).