УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 28. Слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне значення (омоніми). (Вправи 116-120)
Мета. Ознайомити учнів зі словами, які звучать і пишуться однаково (омонімами); вчити розрізняти такі слова в усному мовленні і на письмі; розвивати інтерес до мови, лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас; виховувати уважність, спостережливість.
Обладнання. Словники.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Перевірка домашнього завдання.
Учні пояснюють значення слів язик і лінійка.
— Чому ці слова багатозначні?
2. Вправа «Очікування».
— Мої очікування від уроку ...
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Міні-тест.
1) Вкажіть рядок, в якому всі словосполучення мають пряме значення.
а) Золотий характер, свіжа газета, сумне поле.
б) Золоте волосся, свіжий вітер, сумна пора.
в) Золотий перстень, свіжий хліб, сумний погляд.
2) Позначте рядок, в якому всі словосполучення мають переносне значення.
а) Танцює думка, летить час, співає душа.
б) Дівчинка танцює, діброва шумить, соловей співає.
в) Танцюють актори, шумлять жита, співає хор.
3) Позначте рядок, в якому всі слова мають по одному значенню.
а) Яблуня, слива, вишня.
б) Коса, байка, базар.
в) Ключ, сонечко, лист.
2. Робота к групах.
1 група — знайти рядки, в якому слово вжите в переносному значенні. Скласти і записати речення.
2 група — знайти рядки, в якому слово вжите в прямому значенні. Скласти і записати речення.
а) дощ, іде, літнім, гаєм, над.
б) дуб, фас, барабані, на, пружно.
в) лелеки, до, гнізд, своїх, стомлені, повертаються.
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
Проблемне питання.
— Що ви можете сказати про записані на дошці слова? Чи є вони багатозначними?
Ключ джерельний — ключ від дверей;
весняний грім — грім оплесків;
годинник іде — мандрівник іде.
— Сьогодні на уроці ми дамо відповідь на це запитання, попрацюємо над словами, які звучать і пишуться однаково.
IV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Розв’язування проблемного запитання.
— Яке слово з виділених слів означає назву? (Ключ). А дію? (Іде.) Яке слово означає ознаку предмета? (Весняний.)
— А тепер спробуйте зробити висновок про те, яка відмінність між багатозначними словами і словами, які звучать і пишуться однаково.
2. Зверніть увагу!
— В українській мові є багатозначні слова — омоніми (грецькі слова homos — однаковий і оnyma — ім'я).
Наприклад, слово коса означає сільське знаряддя праці, заплетене дівоче волосся, вузьку смугу суші в морі, берег моря. Це різні слова. Вони тільки звучать і пишуться однаково, та кожне слово означає зовсім різні речі, між собою вони нічим не пов’язані.
— Порівняйте з багатозначними словами, що називають поняття, близькі за формою, кольором або за враженням: золота монета — золота осінь, лагідна мама — лагідний ранок.
Висновок. Омоніми - слова, однакові за звучанням і написанням, але нічим не пов’язані за змістом.
— Чому виникли омоніми?
Омоніми — однозвучні слова, або слова-тезки — виникли у мові з різних причин.
Деколи вони утворюються внаслідок однакового звучання, наприклад: ключ — прилад, що відмикає замок, ключ — зграя журавлів у небі.
Багато омонімів виникає способом запозичення слів з інших мов: бал — танцювальний вечір, бал — оцінка у спорті (з французької мови).
3. Робота зі словником омонімів.
— Коли буває важко визначити, багатозначне слово чи омонім, слід звернутися до словника омонімів. Омоніми у словниках пояснюються в різних словникових статтях і позначаються порядковим номером.
— Знайдіть значення слова бігти.
4. Робота над мовним матеріалом (вправа 116).
— Як можна використати омоніми? Омоніми використовуються для створення художнього образу, каламбурів, жартів.
✵ Сперечалися за води (заводи). Знов починаю я іти (я і ти).
✵ Від гострого слова аж бере за живе (береза живе).
✵ Вітер з садом грається — аж сто рож (сторож) хитається.
— Прочитайте вірші-жарти у підручнику.
— Знайдіть слова, які звучать і пишуться однаково.
— Поясніть, що кожне з них означає.
— Звірте свої думки із правилом на сторінці 57.
— Які доповнення можете зробити до нього?
5. Вибіркове списування (за вправою 117).
— Прочитайте, правильно наголошуючи виділені слова.
— Що вони означають?
— Спишіть виділені слова парами і поставте у них наголоси.
Фізкультхвилинка.
6. Вправа-жарт (вправа 118).
— Відгадайте загадки-жарти, поясніть значення виділених слів.
7. Мозковий штурм (за вправою 49).
— Складіть речення зі словами:
1 варіант — мати,
2 варіант — коса, показавши, що їх значення різне.
V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 21.)
1) Прочитайте. Підкресліть слова, які звучать і пишуться однаково. Поясніть, що означає кожне з них.
✵ Рідна мати моя, ти ночей недоспала.
✵ Мати матір — це велике щастя.
✵ Ніс Миколка воду джерельну до хати.
✵ Дід Мороз — червоний ніс — подарунки всім приніс.
✵ Я собаку любить буду, побудую йому буду.
2. Робота з картками для поточного та тематичного контролю знань. (С. 28)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 22.)
VI. Підсумок уроку.
Підсумки уроку. Рефлексія
— Складіть діалог — обмін враженнями від уроку.
— Чи справдилися ваші очікування?
VII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 58, вправа 120.