УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 39. Аналіз перевірної роботи. Чергування голосних звуків [о, е] —> [і] в коренях слів. (Вправи 164-168)
Мета. Ознайомити учнів із властивістю голосних у корені слова, чергуванням з о на і та е на і; формувати вміння учнів користуватися цією особливістю при зміні слів або доборі спільнокореневих; закріплювати знання про будову слова; розвивати вміння зіставляти і узагальнювати; виховувати почуття поваги до старших людей.
Обладнання. Мовний матеріал, предметні малюнки.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Інтерв'ю (за матеріалами вправи 163).
— Чи є спільнокореневими виділені слова роду, народ, рідне?
— Що спільного в значенні цих слів?
— Які інші спільнокореневі слова можна дібрати до цих слів?
— Хто такий зодчий? Якими словами можна замінити слово зодчий?
2. Робота в групах.
— Прочитайте вірш, знайдіть в ньому слова, які однаково звучать, але мають різне значення.
— Доведіть на прикладах слів з вірша, що такі слова не є спільнокореневими.
Група 1
Пора, мій добрий брате,
до рук мітлу брати
і порядок навести в своїй новій хаті.
Посходились знов брати
і стали казати, шо літа минають,
і літа зникають,
час у вічність літа,
а назад не верта.
Група 2
А у вас нові вози?
Вози нас, конику, вози!
Повози нас по дорозі,
зупинися аж на розі.
Ми підемо по вози.
Повози ще, повози!
Возить коник покинув,
потім воза перекинув
і пішов до клуні спати,
відпочити, подрімати.
Група 3
І сказала гордо мати:
— Добре таку доньку мати:
і піде зі мною в поле,
а грядочки сама поле,
вміє і пісні співати,
пісні млинці випікати;
дуже любить, як я шию,
обніме мене за шию,
просить на хвилиночку
дати голку їй і ниточку.
Група 4
Дударику, нас води
до джерельної води,
в полонину заведи,
танок, пісню заведи,
на сопілочці заграй
про Карпати рідний край.
О.І. Мельничайко
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Робота з малюнками (вправа 164).
— Розгляньте малюнки (ніч, віз, кінь, коса, лебідь).
— Що це? Дайте відповіді на запитання одним словом.
— Запишіть слова.
— Чи можна назвати їх спільнокореневими? Чому?
— Позначте корінь.
— Зверніть увагу на зміну голосних звуків у коренях слів на с. 74.
— Який голосний змінився в корені?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми навчимося розпізнавати однакові корені зі зміною звуків.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. До уваги!
У сучасній українській мові відбувається чергування голосних звуків [о] — [е] після шиплячих приголосних [ж], [ч], [ш], [щ] та [й]: шести — шостий, четвертий — чотири, вечеря — вечора, книжечка — книжок.
Однією з найхарактерніших ознак, за якою українська мова відрізняється від інших слов'янських мов, с чергування голосних [о], [е] — [i] при зміні форми слова та при творенні нового слова: нога — ніг, кінь — коня, село — сільський, папір — паперовий.
2. Робота з віршем.
а) Ознайомлення з правилом про чергування голосних звуків.
Можуть звуки чергуватись
в нашій мові голосні.
І про це повинні знати
неодмінно ви усі.
О та е в складах відкритих
з і чергуються в закритих.
Ось, наприклад, слово ніч,
а іще, наприклад, піч.
Склад закритий — значить, і.
б) Гра-добавлялочка.
Але ночі, у печі.
Шість —... (шести).
А міст — ... (мости).
Мій — ... (мого).
А твій — ... (твого).
Рік — ... (роки).
А віз — (вози).
Висновок. Звуки о та е чергуються з і в коренях спільнокореневих слів.
3. Творчий диктант (за вправою 165).
— Змініть слова так, щоб змінився голосний звук у корені.
— Побудуйте словосполучення з кожною парою слів. Запишіть за зразком.
4. Вправа-почуття (вправа 166).
— Прочитайте вірш. Подумайте, чому він так названий.
— Які почуття викликав у вас цей вірш?
— А як ви ставитеся до своїх бабусь?
— Які вірші про бабусю ви знаєте?
— Як ви допомагаєте своїм бабусям і дідусям?
— Доберіть споріднені слова до слова бабуся. Змініть усно ці слова так, щоб голосний звук у них змінився.
5. Вибіркове списування (за вправою 167).
— Прочитайте. Випишіть з тексту спільнокореневі слова, в яких змінюється голосний у корені.
— Усно зробіть звуко-буквений аналіз слова дзвонить (додаток).
6. Вибірково-розподільний диктант.
— Виберіть і запишіть слова в дві колонки.
В першу — з орфограмою -е, в другу — з орфограмою -і.
✵ Волом зайця не доженеш.
✵ Задер носа — й кочергою не дістанеш.
✵ Ліпше без вечері лягати, та без боргів уставати.
✵ Хліб-сіль їж, правду ріж.
✵ Віл везе важучий віз —
вовну, вату, верболіз.
Вперся віл, і впало з воза
вісім в'язок верболозу.
✵ Бабин біб розцвів у дощ —
буде бабі біб у борт.
✵ Бурі бобри брід перебрели,
забули бобри забрати торби.
— Як дізнатися, що таке кочерга?
— У якому складі пишемо -і? А в якому -о та -е?
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас. с. 27.)
1) Змініть слова за зразком, позначте корені. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки, які змінюються в коренях слів.
Зразок: лебеді — лебідь.
вечори —
возити —
осені —
ходити —
роки —
нести —
2) До слова вечір доберіть і запишіть спільнокореневі слова. З одним із них (на вибір) складіть і запишіть речення.
2. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 31.)
VII. Підсумок уроку.
Усна рефлексія.
— Підведемо підсумки.
На уроці я ...
✵ дізнався про чергування голосних звуків ...
✵ зрозумів, в якому складі чується звук -і (закритому), та звук -о (відкритому)...
✵ навчився змінювати слова...
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 76, вправа 168.
УРОК 40. РОЗВИТОК ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ