УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 42. Спостереження за вимовою слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях. Правило написання слів із цими звуками. (Вправи 174-178)
Мета. Формувати в учнів уміння правильно вимовляти слова з ненаголошеними [е], [и] в корені; ознайомити з правилом перевірки ненаголошених [е], [и]; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову; виховувати любов до природи.
Обладнання. Картки для роботи в парах і групах, мовний матеріал.
Хід уроку
І. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Конкурс одного речення.
Учні зачитують речення, яке склали вдома.
2. Гра «Ти мені — я тобі».
— До поданих слів доберіть спільнокореневі так, щоб відбулося чергування приголосних.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
Гра-змагання по рядах «Хто швидше?»
До поданих слів доберіть споріднені, в корені яких відбувається чергування приголосних звуків.
дорога —
мураха —
берег —
книга —
луг —
сніг —
друг —
пух —
щока —
муха —
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні на уроці ми ознайомимось з позначенням на письмі звуків [е], [и] в наголошених і ненаголошених складах. Будемо вчитися перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними [е], [и] і знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором споріднених слів. Закріпимо вміння знаходити у слові ненаголошений склад, виділяти корінь, добирати споріднені слова.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Робота з віршем.
Мій рідний край, моя земля
велика-превелика.
Є в ній степи, ліси, поля,
моря, і гори, й ріки.
Н. Забіла
— Прочитайте вірш. Зверніть увагу: вимовляючи деякі слова, ви чули один звук, а в слові написано інший: земля — [зимля], степи — [стипи], життя — [жеття].
— Чи можна перевірити ці слова, щоб знати, як написати їх без помилок?
— Пригадайте, як правильно написати слово, де приголосний звук чується не зовсім чітко. Що для цього треба зробити? (Для цього слово слід змінити так, щоб після приголосного стояв голосний: просьба — просити.)
— Для перевірки правопису слів, у яких голосний вимовляється нечітко, це правило не застосовується. Тут треба пригадати, коли голосний завжди вимовляється чітко. (Під наголосом, у наголошеному складі, бо він сильніше і довше вимовляється.)
— Тепер пригадаємо, який складе ненаголошеним. (Той, де немає наголосу.)
— У нашому випадку голосні, що вимовляються нечітко, стоять у ненаголошеному складі.
— Як же зробити, щоб цей склад став наголошеним?
— Мабуть, ви вже здогадалися: для цього треба змінити форму слова або дібрати споріднені слова: земля — зéмлі, степú — степ, життя — жúти.
— То що треба зробити?
Висновок. Щоб перевірити правопис ненаголошеного голосного у корені слова, треба дібрати споріднене слово або змінити слово так, щоб на цей голосний палав наголос.
2. Правило (с. 79).
Діалог за правилом.
— Поставте запитання і дайте відповіді стосовно правила.
3. Списування (за вправою 175).
— Прочитайте виразно вірш. Правильно вимовляйте виділені слова.
— Спишіть. У виділених словах поставте наголоси, підкресліть букви, що позначають ненаголошені звуки [е], [и].
Взаємоперевірка в парах.
4. Попрацюймо в групах. Вправа-порівняння (вправа 174).
— Прочитайте словосполучення.
— Порівняйте вимову голосних звуків у виділених коренях.
— Запишіть з пам’яті кілька словосполучень. Перевірте правильність написання за таблицею.
5. Тренінг «Вимовляй так» (с. 78).
— Як вимовляємо голосні звуки в наголошених складах?
— Повчіться правильно вимовляти слова з ненаголошеними [еи], [ие].
— Пригадайте правило про вимову цих ненаголошених голосних, вивчене в 2 класі.
— Покажіть своє: вміння перед класом.
6. Робота в парах (вправа 176).
— До поданих слів доберіть спільнокореневі так, щоб ненаголошені [е], [и] стали наголошеними.
— Запишіть слова парами.
— Корені позначте. Поставте наголоси.
Перевірка за записами па дошці.
7. Самостійна робота (за вправою 177).
— Змініть словосполучення так, щоб голосні в коренях виділених слів стали наголошеними.
— Запишіть за зразком, вставляючи пропущені букви.
Взаємоперевірка.
8. Словниковий диктант із завданням.
— До поданих слів доберіть перевірні і запишіть їх парами.
Мечі, степи, серпи, тини, лини, гриби, листи, чижі, сичі.
Медовий, рибалка, гречаний, кислиця, зелений, цеглина, димар, синок, широкий.
Каліграфічна хвилинка.
У колі записано 6 букв. Складіть якнайбільше слів і каліграфічно запишіть у зошит.
Колесо, село, коло, соло, лоск, колос, око.
— Знайдіть слова, в яких ви сумніваєтеся, яку букву писати.
— Доберіть перевірні слова. Підкресліть орфограми. Фізкультхвилинка.
9. Тренувальна вправа-хвилинка.
За певний час учні повинні швидко дібрати перевірні слова.
— Доберіть перевірні до слів з ненаголошеними [е], [и].
грибочки — |
кислота — |
кидати — |
верховина — |
вечірка — |
весняний — |
позичати — |
доливати — |
допис — |
весляр — |
весло — |
весна — |
дев'ятий — |
десятка — |
зерно — |
допливати — |
досипати — |
достигати — |
великий — |
рибалити — |
пекучий — |
рибалка — |
весніти — |
пекти — |
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 29.)
1) Змініть слова за зразком, щоб ненаголошені [е], [и] стали наголошеними. Позначте корені, поставте наголоси.
Зразок: зерно — зерна.
зимовий — __________________
вербовий — _________________
пеньок — ___________________
височінь —_________________
2) Вставте пропущені букви.
Р_ве та стогне Дніпр ш_рокий, с_рдитий вітер зав_ва, додолу верби гне в_сокі, горами хвилю підійма (Т. Шевченко).
2. Робота з картками для поточного та тематичного контролю знань. (С. 30-31)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 33.)
VII. Підсумок уроку.
Саморефлексія.
Учні відповідають на питання.
— Чи справдилися мої очікування?
— Про шо мені хочеться запитати?
— Яку проблему хотілося б порушити?
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 79 — вивчити правило, вправа 178.